אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק מפתחת לוויינים להעברת תקשורת אינטרנט צילום: גטי אימג'

פייסבוק מפתחת לוויינים להעברת תקשורת אינטרנט

הרשת החברתית הודיעה רשמית שהיא עובדת על פרויקט סודי בשם Athena ומתכננת לשגר לוויין ראשון כבר ב-2019. לפני כשנתיים וחצי ניסתה להסתמך על לוויין מסחרי - עמוס 6 הישראלי - לאותן מטרות, אך זה התפוצץ עקב תקלה בטיל השיגור של ספייס X

21.07.2018, 14:13 | רפאל קאהאן

פייסבוק הודיעה רשמית שהיא עובדת על פרויקט סודי בשם Athena שמטרתו לפתח רשת לווינים להעברת תקשורת אינטרנט לכדור הארץ. זו הפעם הראשונה שפייסבוק מודיעה על כך באופן רשמי לאחר שבמאי דווח ב-IEEE שהיא מפתחת לווין ניסיוני. בהודעה הרשמית שנשלחה בתגובה לפרסומים הלילה בוויירד ו-CNET הסבירה פייסבוק שהיא מאמינה גדולה בטכנולוגיית העברת תקשורת אינטרנט דרך לוויינים.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו מאמינים שטכנולוגיית לוויינים מהווה זרז חשוב להעברה של תקשורת בפס רחב לאזורים כפריים ומרוחקים", נאמר בהודעה של החברה. על פי דיווחים לרשות התקשורת הפדרלית, החברה מתכננת לשגר לוויין ראשון כבר ב-2019. זה לא יהיה הלוויין הראשון שהחברה מתכננת לשגר - לפני כשנתיים וחצי ניסתה פייסבוק להסתמך על לוויין מסחרי לאותן מטרות, עמוס 6 הישראלי, אך זה התפוצץ לאחר תקלה בטיל השיגור של ספייס X, חברת החלל של אלון מאסק.

הלווין עמוס 6 שהתפוצץ בספטמבר 2016, צילום: חלל תקשורת הלווין עמוס 6 שהתפוצץ בספטמבר 2016 | צילום: חלל תקשורת הלווין עמוס 6 שהתפוצץ בספטמבר 2016, צילום: חלל תקשורת

נראה שהפרשה ההיא גרמה לתוכנית החלל של פייסבוק לשנות כיוון. הלוויינים שהיא מפתחת הם קטנים וזולים לייצור ולשיגור. הם מיועדים לחוג במסלול נמוך ומבוססים על תקשורת רדיו רחבת פס בגלים מילימטריים (תדר גבוה מאוד - EHF). לא ברור עדיין כיצד החברה מתכננת את הפרויקט; האם היא תבחר בפתרון של נחילי לוויינים קטנים כפי שבחרו OneWeb וספייס X, או שהיא תמקד את לווייניה באזורים ממוקדים שם הם נדרשים.

פייסבוק פיתחה עד לאחרונה טכנולוגיה שמבוססת על מל''טים ושנועדו להעביר תקשורת אינטרנט לאזורים מרוחקים, אך לאחר התרסקות של אחד ממל''טי הניסוי וקשיים נוספים - היא החליטה לאחרונה לבטל את הפרויקט לגמרי.

גוגל לעומת זאת זכתה להצלחה רבה בפרויקט בלוני האינטרנט שלה, עד כדי כך שהפכה את לון מפרויקט ניסיוני של חטיבת X לחברה עצמאית. גוגל הוכיחה את יכולות הבלונים שלה במהלך רעידת האדמה הקטלנית בנפאל וכן בפוארטו ריקו, לאחר אסון ההוריקן שהרס את כל תשתיות התקשורת של האי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות