אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורבורג פינקוס במגעים להשגת מימון לרכישת לאומי קארד צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

ורבורג פינקוס במגעים להשגת מימון לרכישת לאומי קארד

קרן ההשקעות האמריקאית מסתמנת כמובילה במרוץ לרכישת חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד מידי בנק לאומי. הקרן קיימה בשבוע שעבר פגישות עם גופים מוסדיים בנוגע למימון העסקה. בשבועיים הקרובים לאומי אמור להחליט עם איזו מהקבוצות המתעניינות הוא מתקדם, על פי הצעות מחייבות שהתבקשו להעביר עד ל־2 באוגוסט

22.07.2018, 07:02 | גולן חזני

קרן ההשקעות ורבורג פינקוס מתקרבת לזכייה במכרז לרכישת לאומי קארד — כך נודע ל"כלכליסט". אנשי הקרן קיימו בשבוע שעבר פגישות עם נציגי הגופים המוסדיים הגדולים ובראשם חברות הביטוח כדי לסכם על מימון לעסקה. אנשי ורבורג פינקוס טענו בפני המוסדיים כי ישנו סיכוי סביר שהקרן תהיה זו שתרכוש את חברת כרטיסי האשראי מידי בנק לאומי, ואף אמרו כי יו"ר לאומי קארד ירון בלוך מוכן לשוחח עמם על רצינות הקרן אם יזדקקו לחיזוק בנוגע למצב העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

הזוכה במכרז תשלם לפי הערכות כ־2.2 מיליארד שקל. לישורת האחרונה הגיעו ורבורג פינקוס, פרטנר שבשליטת חיים סבן וקרן סנטרברידג' שמלווה בידי אלי יונס. מקורבים למכרז מעריכים שהסדר הזה משקף גם את תמונת הסיכויים לרכישה. בשבועיים הקרובים אמורים אנשי בנק לאומי להחליט עם איזו קבוצה להתקדם, וזאת לפי הצעות מחייבות שהתבקשו להעביר עד 2 באוגוסט.

טימותי גיינטר, נשיא ורבורג פינקוס, צילום: בלומברג טימותי גיינטר, נשיא ורבורג פינקוס | צילום: בלומברג טימותי גיינטר, נשיא ורבורג פינקוס, צילום: בלומברג

הסיבה לכך שוורבורג פינקוס מסתמנת כמועמדת המובילה כרגע, מלבד העובדה שהקרן פועלת זה שנתיים לרכישת החברה ומקיימת בתקופה זו עבודה פנימית וחיצונית מול בנק לאומי ומול החברה עצמה, נוגעת ליחסים שלאחר הרכישה בין לאומי קארד בבעלות הקרן לבין הבנק.

ל"כלכליסט" נודע כי מנהלי ורבורג פינקוס זוכים לתמיכת הנהלת לאומי קארד והנהלת לאומי לאור הסכמות עקרוניות על היקפי הפעילות ביום שאחרי המכירה. הבנק צפוי להמשיך להנפיק כרטיסי אשראי ולקיים הסכמי תפעול מול לאומי קארד, וגם להעמיד לחברה הון לצורך פעילות אשראי.

ורבורג פינקוס ולאומי הגיעו ככל הנראה להבנות לגבי רוב סעיפי הפעילות העתידית, כך ששאלת המחיר אינה השאלה היחידה שבנק לאומי רואה לנגד עיניו בבואו לבחור רוכשת. המחיר הוא פקטור חשוב במשוואת ההחלטה במי לבחור, אבל אם הפערים בין ההצעות יהיו קטנים יחסית — הרי שלהבנות הללו חשיבות מכרעת בבחירת הזוכה.

לוורבורג פינקוס, שכבר ביצעה עסקאות בארץ, בין היתר כשרכשה את חברת הצמיגים אליאנס מאליעזר פישמן ומכרה אותה לחברה יפנית, יש פעילות פיננסים נרחבת. מניית פרטנר עלתה לאחרונה לאור הערכות כי היא הקרובה ביותר לזכייה. חברת התקשורת תצטרך לעבוד קשה כדי לגבור על ורבורג פינקוס, אך המשחק עדיין פתוח. בנק ההשקעות גולדמן זאקס מנהל את המכרז.

הרוכשים הפוטנציאליים של לאומי קארד לבנק ישראל: "הבטיחו לנו שהבנקים יוגבלו בתחרות מולנו"

נציגי קרנות ההשקעה האמריקאיות המתמודדות על רכישת חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד מבנק לאומי — ורבורג פינקוס וסנטרברידג' — הגיעו בשבועיים האחרונים לפגישה עם המפקחת על הבנקים חדוה בר, כך נודע ל"כלכליסט". קרן ורבורג פינקוס בוחנת את הרכישה כבר קרוב לשנתיים, ואילו סנטרברידג' מתמודדת טרייה יותר.

ל"כלכליסט" נודע כי המסר הברור שעלה בפגישה מול בר היה אחד: הרוכשים הפוטנציאליים "מצפים לדעת מה יהיו תנאי הסביבה העסקית התחרותית ביום שלאחר העסקה" ודורשים הבטחה שהבנקים יוגבלו בתחרות מול חברות כרטיסי האשראי לפחות בשנים הראשונות, כדי להבטיח שלא ירמסו אותם בתחום האשראי והסליקה.

הקרנות המתעניינות בעצם הביעו חשש מכך שהתנאים הרגולטוריים כרגע אינם ברורים דיים ביחס לכוח התחרותי שחברות כרטיסי האשראי יחזיקו לאחר הפרידה

מהבנקים. החששות שהועלו בפגישה נגעו גם להרכב הדירקטוריון של חברות כרטיסי האשראי ביום שאחרי ומידת ההשפעה של הרוכשת עליו והנגישות למקורות מימון חלופיים לצורך מתן אשראי לאחר הפרידה מהאשראי הזול של הבנקים. בבנק ישראל הבהירו לקונים כי הרגולטור יעשה הכל כדי לייצר תשתית תחרותית הוגנת.

 

רחלי בינדמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות