אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר ניסוי ראשון באינטרנט מהיר ללא תשתית קרקעית צילום: SUBMIT

אושר ניסוי ראשון באינטרנט מהיר ללא תשתית קרקעית

לכלכליסט נודע שחברת SMBIT תערוך פיילוט בשיטת הגלים המילימטריים, שמספקת מהירות דומה לסיב אופטי בלי תשתית קווית. השירות יוצע בחינם ללקוחות נבחרים בתל אביב, אשדוד ועמק חפר, כי הרישיון לניסוי מונע מהחברה לגבות תשלום

24.07.2018, 08:37 | יואב סטולר

משרד התקשורת אישר ניסוי ראשון בישראל בחיבור אינטרנט בטכנולוגיית גלים מילימטריים ‑ שיטה שמאפשרת מהירות גלישה דומה לסיב אופטי, אבל בשידור אלחוטי שאינו דורש תשתית קרקעית. ל"כלכליסט" נודע שחברת התקשורת והמחשוב SMBIT קיבלה רישיון לערוך את הניסוי בקרב צרכנים בתל אביב, באשדוד ובעמק חפר.

הפיילוט יימשך שנה, והחברה מתכוונת להתחיל בו כבר בספטמבר. כיוון שתנאי הרישיון שקיבלה SMBIT אוסרים עליה לגבות תשלום בתקופת הניסוי, הצרכנים המאושרים שיתקבלו אליו ‑ שצפויים להיות בעיקר עסקים ‑ יזכו בחיבור בחינם. מנכ"ל ובעלי SMBIT יואב לודמר אומר שעשרות לקוחות כבר ביקשו לקבל את השירות.

בימים אלה מנהלת SMBT מגעים עם חברות תקשורת שיספקו את תשתית האינטרנט המרכזית לתקופת הניסוי. בין השאר מתנהלים מגעים עם בזק, הוט, פרטנר, סלקום, ו־unlimited. לדברי לודמר, בתום השנה החברה מתכוונת לבקש אישור של ספק רשמי, בתקווה שמשתתפי הניסוי יהפכו ללקוחות משלמים.

קראו עוד בכלכליסט

שיטת הגלים המילימטריים מבוססת על שידור אלומות אלקטרומגנטיות צרות מבניין לבניין למרחקים קצרים יחסית. הספק מתחבר לעורק התקשורת המרכזי של חברת האינטרנט, ומושך ממנו סיבים אופטיים למבנים גבוהים שמשמשים כמרכזי שידור. ממרכזים אלה משוגרת אלומה לבניינים סמוכים, ואלה יכולים לשמש כתחנות ממסר נוספות ברשת. מהמקלטים שעל הגגות נשלחים סיביים אופטיים לתוך הבניין, למחשבים ולשרתים של צרכנים ועסקים.

מי שתספק את התשתית הטכנולוגית לניסוי הישראלי, ובכלל זה את המשדרים, היא חברת סיקלו מפתח תקווה. סיקלו מייצרת משדרים בגדלים שונים, בהתאם להיקף תעבורת הנתונים הדרוש. משדר קטן מספק גיגה־בייט לשנייה ועולה כמה מאות דולרים; גרסה מוגברת יכולה לספק חמישה גיגה־בייט לשנייה; ומחיר משדר של 10 גיגה־בייט לשנייה מגיע לאלפי דולרים.

לדברי לודמר, אף ש־SMBIT מסוגלת להציע את השירות כבר עכשיו לצרכנים ביתיים, היא תתרכז בשלב הראשון בעסקים קטנים עד בינוניים בריכוזי תעשייה, מסחר ומשרדים. הדבר נעשה כדי להצדיק את עלויות התשתית, בשל הקרבה בין הלקוחות ורוחב הפס הנדרש להם.

היתרון העיקרי של הגלים המילימטריים הוא הוזלת עלויות התשתית, יחסית לסיבים אופטיים, בלי להקריב את מהירות הגלישה. לטענת לודמר, כאשר החברה תתחיל לגבות תשלום, המחיר לצרכן הביתי עשוי להיות נמוך ב־40% לעומת חיבור במהירות דומה כיום, ולבתי עסק ‑ ב־50%.

טכנולוגיית הגלים המילימטריים כבר משמשת לאספקת אינטרנט בכמה ערים באירופה ובארצות הברית, כגון סן פרנסיסקו. בישראל נעשה עד כה בשיטה שימוש רק לצורך לא־מסחרי: חיבור בין מצלמות מעקב ברשויות מקומיות. כ־15 ערים ומועצות שרישתו את רחובותיהן במצלמות ובחיישנים במסגרת פרויקט "עיר חכמה" ניצלו את שיטת הגלים המילימטריים כדי לחסוך עלויות.

הרגולציה הישראלית פיגרה מאוד אחרי העולם המערבי במתן אישורים לטכנולוגיית הגלים המילימטריים. האישור שניתן כעת עשוי להביא לחיסכון בהוצאות הגבוהות של פריסת האינטרנט בערים, ובפרט בשכונות חדשות ובמוקדים רחוקים יחסית ממרכזי הביקוש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
לציוד הזה יש פטור מהמשרד לאיכות הסביבה, גם בישראל
מקהלת המגיבים בתשלום מתחבאת עכשיו מאחורי השם "אולג". אל תיתנו להם לבלבל אתכם. יש פטור מלא מהמשרד לאיכות הסביבה בישראל מפאת הקרינה האפסית. יש גם אישורי FCC ארה"ב (שמחמיר יותר מהתקינה הישראלית) , משרד התקשורת היפני (עוד יותר מחמיר), בריטניה, אוסטרליה ועוד ועוד. אז שלא יבלבלו לכם את המוח. זה מקרין פחות וכל השאר ניסיונות נושאים של מגיבים בתשלום מטעם חוסמי התחרות למינהם
אחד שיודע  |  24.07.18
8.
קרינה הכי מסוכנת כבר מתו בעולם 50 איש מזה
אבל את זה מסתירים מהציבור. מדובר בקרינה החזקה פי 25 מקרינה סלולרית רגילה. אני לעומת אחרים חי מקרוב ומכיר את התחום טוב מאוד ועוסק במחקר בשיתוף האוניברסיטאות הגדולות בעולם ובעיקר בארהב. אוי ואבוי אם זה יגיע לישראל. המוצר הזה מתאים אך ורק לבניינים גבוהים מעל 30 קומות, רק במקרה הזה הקרינה לא תגיע לאדמה, כמובן מי שמתגורר בבניינים האלו צפוי לקרינה מסוכנת מאוד בכל 20 הקומות הגבוהות.
אולג  |  24.07.18
לכל התגובות