אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אכזבה לגלנט: אושרו רק שניים מ-6 היישובים החדשים שביקש להקים בנגב צילום: עומר מסינגר

אכזבה לגלנט: אושרו רק שניים מ-6 היישובים החדשים שביקש להקים בנגב

בישיבת ועדת המשנה למועצה הארצית הדגישו אנשי מינהל התכנון את הנזק החברתי שבהקמת עוד ועוד יישובי וילות בדרום. לבסוף אושרו שניים – אחד מהם צמוד לעיר אופקים

24.07.2018, 13:11 | נמרוד בוסו

הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע), ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה החליטה היום (ג') להמליץ למועצה הארצית על הקמת 2 יישובים כפריים חדשים בנגב: "דניאל", שיוקם בצמוד לעיר אופקים, ו"ניצנית" בגבול מצרים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשני יישובים בלבד מתוך 6 שביקש משרד הבינוי והשיכון לקדם. את הקמת שלושה מהם - "דיה", "נווה גוריון" ו"אשל הנשיא", החליטה הוועדה לדחות, ואת ההצעה להקמת היישוב "שלח" משך משרד השיכון בעצמו. במינהל התכנון הדגישו כי ההחלטה התקבלה בתמיכתו של שר האוצר משה כחלון.

את הקמתו השנויה במחלוקת של דניאל, המיועד להיות יישוב אליטיסטי בסמיכות לעיר קיימת בעלת חתך סוציו אקונומי נמוך, נימקו במינהל התכנון בכך שבסמוך אליו פועל הכפר השיקומי "עלה נגב" וכי "היישוב צפוי לתת מענה עבור אנשי הסגל והמטפלים של הכפר".

במהלך הדיון אמרה נציגת מינהל התכנון כי"יש לתת דגש לחיזוק העירוניות, ודאי במרחב הדרומי, בו יש להבטיח את חיזוקו של המטרופולין בכלל והעיר באר שבע, בפרט. הוספת היקף עצום של יחידות דיור צמודות קרקע, ביישובים קהילתיים, נוגדת תפיסה תכנונית זו".

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר | צילום: ניב קנטור מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, צילום: ניב קנטור

ממינהל התכנון נמסר: "הוועדה הדגישה כי מדיניות התכנון על פיה היא פועלת, מבקשת להימנע ככל הניתן מהקמת ישובים חדשים, שכן היא נוגדת את תפיסת התכנון של ריכוז הפיתוח במרקמים העירוניים ומניעת פירבור. כמו כן, הדגישה הוועדה כי הקמת יישובים כפריים חדשים בסמוך לישובים עירוניים קיימים, תפגע בהשגת יעדי הממשלה מחד, ובחיזוק הערים מאידך".

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר אמרה כי "מינהל התכנון בוחן בכובד ראש כל מקרה של הקמת יישוב חדש ע"פ שיקולים תכנוניים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים. בבחינת היישוב דניאל, בלט העניין החברתי והיווה משקל מכריע להחלטת הוועדה להמליץ על הקמת היישוב".

למרות שרוב היישובים שהוגשו נדחו, ברך שר הבינוי והשיכון יואב גלנט על ההחלטה ואמר: "התכניות מתבססות על הצורך בחיזוק ההתיישבות בנגב ובביסוסה. עלי נגב הוא מופת לעשייה חברתית. יישובים חדשים באזור יהוו מוקד משיכה למשפחות צעירות אל הנגב, וכן יתרמו לפיזור האוכלוסייה גם בפריפריה".

בחברה להגנת הטבע, שם מנהלים מאבק נגד הקמת היישובים החדשים, הגדירו את ההחלטה כ"מפלה למשרד השיכון". "יש לפעול לחיזוק ועיבוי יישובים קיימים, ולא להקים עוד ועוד יישובים חדשים, שרק גורמים לפגיעה – סביבתית, כלכלית וחברתית", נמסר מטעם החברה.

נעה פינטו, מובילת המאבק לחיזוק ערי הנגב ומניעת הקמת יישובים חדשים בארגון "מגמה ירוקה: "אנו מתרגשים ושמחים שהוועדה שמעה היום לקול ההיגיון התכנוני והחברתי, ובחרה להמליץ שלא להקים ארבעה מתוך חמשת היישובים של השר גלנט. זהו יום מרגש במאבק לחיזוק הנגב, מאבק שנמשך כבר שנים. זהו יום בו התקדמנו צעד משמעותי נוסף לקראת נגב חזק, שיוויוני, ללא יישובים המיועדים לעשירים בלבד. המאבק עוד רחוק מסיומו, שכן ישנן עוד תוכניות להקמת עשרות יישובים ברחבי הנגב - אשר גם להם נתנגד. מעבר לבשורת הדיון ההיסטורית - התרגשנו לראות את קשת השותפים הרחבה שהתגייסה היום לדיון. כעשרה ארגונים שונים עם אג'נדות שונות, חברו יחד כדי להעמיד את תושבי הנגב בראש סדר העדיפויות. יחד, נמשיך במאמצים לאפשר לערי ויישובי הנגב הקיימים לשגשג, ולהפוך את הנגב לבית טוב יותר לכולנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות