אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ לא מתעניין באפריקה, וסין מנצלת את הפרצה צילום: רויטרס

טראמפ לא מתעניין באפריקה, וסין מנצלת את הפרצה

נשיא סין מדלג בין רואנדה, סנגל ודרא"פ וחותם על הסכמים להידוק הקשרים הכלכליים ביבשת. גם ברזיל תרוויח מהוואקום של מלחמת הסחר

24.07.2018, 22:00 | שירות כלכליסט

לקראת פסגת הכלכלות המתפתחות (BRICS) שתיפתח מחר (ד') ביוהנסבורג, נשיא סין שי ג'ינפינג חתם אתמול על 15 הסכמים עם רואנדה במהלך ביקור ממלכתי במדינה. רואנדה היתה התחנה השנייה של שי בסיור באפריקה שנועד להדק את הקשרים עם בנות הברית האזוריות, על רקע מלחמת הסחר המתלהטת מול ארה"ב. ההסכמים, ששוויים לא נחשף, מתמקדים בפטור מוויזה לסינים, הגדלת ההשקעות במסחר מקוון, שיתוף פעולה בתעבורה אווירית אזרחית ופיתוח משאבי אנוש. בין השאר, רואנדה תקבל הלוואות לפיתוח נמל תעופה חדש ושיפוץ בתי חולים.

קראו עוד בכלכליסט

שי, שביקר בסנגל בשבת, מעוניין להדק את הקשרים הכלכליים עם אפריקה, יבשת אשר על פי משקיפים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא ממש מתעניין בה. "סין תקדם שותפות כלכלית כנה עם מדינות אפריקה", אמר שי לעיתונאים. "יש לנו מטרה משותפת". שי הוא המנהיג הסיני הראשון המבקר ברואנדה. זהו גם מסעו הראשון מחוץ לסין מאז נבחר לכהונה נוספת במרץ האחרון.

טראמפ. אפריקה מחוץ לרדאר שלו, צילום: איי פי טראמפ. אפריקה מחוץ לרדאר שלו | צילום: איי פי טראמפ. אפריקה מחוץ לרדאר שלו, צילום: איי פי

סין היא כבר עתה שותפת הסחר הגדולה ביותר של אפריקה. עם זאת, גורמים רשמיים בארה"ב ואחרים הזהירו את מדינות אפריקה העניות מפני צבירת חובות מול סין.

במקביל, סין מרחיבה פעילות גם מול ברזיל. בכנס חקלאי שהתקיים השבוע בסאו פאולו, שגריר סין בברזיל לי ז'ינז'אנג אמר כי המסחר החקלאי בין שתי המדינות "יעלה מדרגה". השגריר קרא לכינון יחסים ארוכי טווח שינצלו מנגנונים קיימים, כמו ארגון הסחר העולמי.

כמו באפריקה, סין היא שותפת הסחר הגדולה ביותר גם של ברזיל. עד 2010 הכסף הסיני שזרם לברזיל התמקד בעיקר בדאגה לאספקת מזון ואנרגיה לסין, אך בשנים האחרונות נכנסו מגזרים חדשים למאזן, ובכלל זה טלקומוניקציה, רכב, אנרגיה מתחדשת ושירותים פיננסיים. מאז 2003 חברות סיניות השקיעו כמעט 54 מיליארד דולר בכ־100 פרויקטים בברזיל, כך לפי נתוני משרד התכנון הברזילאי.

בה בעת, ישנם אנליסטים המצביעים על חוסר איזון, זאת מכיוון שחומרי גלם, כולל ברזל וסויה, מהווים 86% מכלל היצוא לסין. בראיון ל"סאות' צ'יינה מורנינג פוסט" הצביע נשיא מועצת העסקים סין־ברזיל, לואיז אאוגוסטו דה קסטרו נבש, על היעדר אסטרטגיה ברזילאית רחבה שתאפשר להרוויח מזרם ההשקעות הסיני. "מדינות אמריקה הלטינית, כולל ברזיל, נוקטות גישה פסיבית כלפי סין", הוא מסביר. "הסינים יודעים בדיוק מה הם רוצים מאיתנו. אבל השאלה היא האם אנחנו יודעים מה אנחנו רוצים מהם, חוץ מלמכור להם יותר", הוא מציין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות