אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראות את התמונה במלואה צילום: ענר גרין

לראות את התמונה במלואה

הצורך להגן על ילדינו הקטנים מביא יותר ויותר הורים להתקין מצלמות במקום בו הם שוהים במהלך היום. אילו דברים חייבים לקחת בחשבון לפני שמתקינים מערכת מעקב חכמה?

25.07.2018, 15:29 | אפרת אלוני
הדיון סביב הצורך בפיקוח הדוק יותר במעונות היום ובגנים הפרטיים רחוק מלהסתיים – בעיקר על רקע הכותרות הקשות בחודשים האחרונים. אולם ביותר ויותר גנים פרטיים, מחליטים ההורים עצמם להציב מצלמות מעקב שיותירו עין פקוחה כדי לשמור על שלום ילדיהם – כשההיערכות נעשית בעיקר בתקופה הזו, על קו התפר בין שנת לימודים אחת לזו הבאה.

התועלת בהצבת מערכת חכמה לתיעוד האזור בו שוהים ילדינו במשך שעות רבות, אינה דווקא ביכולת "לתפוס על חם" את מי שצריך אם חלילה תועדה התנהגות פוגעת ומזיקה: כוחה גם בעצם ההרתעה הקיימת במקום מצולם ומרושת בדומה למתרחש בכבישים, הקניית תחושת ביטחון להורים – ולעתים אף לצוות החינוכי הנדרש להמציא לא אחת הסברים לטענות שונות. אולם גם את ההיערכות הטכנולוגית כדאי לעשות כמו שצריך, כדי להפיק ממנה את מירב התועלת.

bcam bcam bcam

אילו דברים כדאי לדעת בטרם תבחרו מערכת מתאימה לציוד ומעקב אחר המתרחש בגן?

איכות: הדבר הראשון והבסיסי ביותר הוא איכות התמונה המצולמת. מצלמות מעקב בסיסיות להתקנה ניתן למצוא היום גם בעלויות רצפה, אך לא כולן מבטיחות תמונות באיכות HD – והתוצאה עלולה להיות מאכזבת ואף חוטאת למטרה המקורית, של תיעוד איכותי דיו. כמו כן איכות המצלמה עצמה (המבנה, העמידות לחום, למים, לחול ואבק) חשובה לא פחות היות שחלק מהמקומות הם חיצוניים או חשופים לוונדליזם.

אבטחה: ודאי שמעתם לא פעם על פריצות לרשת, גניבות מידע או גישה לא מאובטחת המתרחשת דרך מצלמות מעקב: חשוב, לפיכך, להשתמש בתשתית מאובטחת כדי למנוע מצב בו גורמים לא מורשים מתחברים למערכת וצופים בילדים. לשם כך, יש צורך בתשתית מאובטחת שכוללת ראוטר ומודם מתאימים, ונוהלי אבטחה קפדניים שיהיו ידועים לכלל המשתמשים ברשת המצלמות. חשוב לבחור בפתרון מוקשח הכולל הצפנה של המידע המצולם, גישה מאובטחת וסיסמאות מתחלפות.

הכירו את Bcam: ניהול מצלמות, הקלטה וצפייה בענן

אחסון: בשיטה הישנה, היו ההקלטות נשמרות ב-DVR – באופן פיזי באתר שבו מתבצעת ההקלטה. הבעיות הנובעות מכך לא נוגעות רק למגבלה בשטח האחסון, אלא גם לסכנות הפיזיות כמו שריפה או הצפה שעלולות לפגוע בחומרים שהוקלטו. לכן חשוב לוודא שההקלטות נשמרות בענן, היכן שקיימת הגנה למידע וגם שטח נרחב דיו לשמירת ההקלטות בהיקף הנדרש.

גישה: לא די בתיעוד של מה התרחש מבעד לעדשת המצלמה – נדרשת גישה ישירה ונוחה בזמן אמת לכל מה שמצולם. המערכות החדשות מאפשרות לעקוב אחר התמונות בכל רגע נתון באמצעות מסך המחשב או הטלפון הנייד, מכל מקום ובכל זמן.

היתרון בכך גדל עוד יותר כשהמערכת משרתת לא רק אדם אחד, אלא קבוצה שלמה של אנשים – הורי הגן, למשל. אם בעבר היה יושב אדם אחד במקום מסוים מאד ועוקב אחר המתרחש, הרי שכעת יכולים כל ההורים כולם להישאר ערניים מרחוק במידת הנדרש ולצפות בילדיהם מרחוק, ללא תלות בגורם מפקח אחד – ותוך שימת דגש על מתן הרשאה מבוקרת למורשים בלבד.

שמירה: הורדה ושמירת הקלטות למחשב האישי היא גם אפשרות שלא הייתה קיימת במערכות הפיקוח הישנות. אם כבר בחרתם לתעד ולעקוב, חשוב לוודא שהזמינות של החומרים היא לא רק לצפייה – אלא גם לשמירה זמינה ומיידית בהתאם להרשאות הצופה ולשימוש בעת הצורך.

התראות: מכיוון שלרוב לא ניתן להציב מעקב של 24/7 אחר המצולמים, ניתן היום להגדיר במערכות המתקדמות יותר קבלת התראות למייל או לנייד במקרים מסוימים – על פי הגדרות של תנועת אובייקט, מיקום של תנועה מסוימת, סף רגישות של תמונות וכן של זמנים מסוימים - כמו זמן ההשכבה של הילדים, או נקודות מאתגרות אחרות בסדר היום של הפעוטות ושל המטפלות המופקדות על שלומם.

פורטל ניהול: כדי לנווט בקלות מרבית בין כל האפשרויות האלו מרחוק, ודאו שקיים לרשותכם פוטל ניהול זמין ונוח, כזה המאפשר תפעול פשוט וניווט קל גם למי שהאוריינטציה שלו אינה בהכרח טכנולוגית. הפער הקיים בין ההתקנה הראשונית שלאיש מקצוע לתפעול השוטף בשטח עשוי להיות מתסכל למדי אם לא דאגו להנגיש עבורכם את המוצר.

שירות ותפעול: כמו בכל מערכת ממוחשבת גם ניהול ותפעול שוטף של מצלמות בקרה יכול להיות מעיק ואף יקר. חשוב לבחור בפתרון המציע התקנה פשוטה ומהירה על ידי גורם מקצועי, ליווי נכון ותמיכה שוטפת סביב השעון בכל שאלה או תקלה.

Bcam: צפייה בטוחה בעסק מכל מקום - מהמחשב, מהנייד ומהסמארטפון 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות