אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יובל מרשק, שהונה את מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית, יעבור לכלא בישראל בתוך חודש          צילום: גטי אימג'ס

יובל מרשק, שהונה את מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית, יעבור לכלא בישראל בתוך חודש

מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ב"התכוף", מרצה עונש מאסר של 30 חודשים בארה"ב. הוא עתר לבג"ץ בטענה שהמדינה מעקבת את הליך העברתו לישראל, והמדינה השיבה כי יועבר בתוך חודש

25.07.2018, 15:37 | נעמי צורף

יובל מרשק, איש העסקים הכלוא בארה"ב לאחר שהורשע בהונאה של מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית, יעבור לישראל בתוך חודש להמשך ריצוי מאסרו. כך עולה מתגובה שהגישה השבוע המדינה לבג"ץ בעקבות עתירתו של מרשק שטען כי המדינה מעקבת את הליך העברתו לישראל לריצוי יתרת עונשו למעלה מ-3 חודשים.

באמצעות עוה"ד אירית באומהורן וסתיו סער, טען מרשק כי התנהלותה של המדינה בקשר לתיאום העברתו וביצועה "איננה סבירה באופן קיצוני".

על פי התגובה, בתחילת יולי נמסר לעיון תיקו הרפואי של מרשק מהרשויות בארה"ב, גורמי הרפואה בשב"ס בחנו את הנתונים הרפואיים המצויים בו ועדכנו כי "ניתן לקדם את העברתו לישראל להמשך ריצוי המאסר בישראל". עוד נכתב כי במקביל, הרשויות בארה"ב אישרו את אחד מהמועדים הפוטנציאליים שהוצעו להם להעברתו של מרשק וכי המועד שאושר יחול בעוד כחודש. בהמשך לכך, מרשק ביצע הפקדה כספית עבור שירות בתי הסוהר למימון הוצאות העברתו. על התגובה חתום עו"ד פנחס גורט ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

מרשק, מבעלי השליטה לשעבר ביצרנית כלי הרכב המשוריינים "התכוף" (כיום כארמור), מרצה עונש מאסר של 30 חודשים בארה"ב לאחר שהורשע בהונאה של מערכת הסיוע הצבאית האמריקאית. כתב אישום נגד מרשק הוגש לבית משפט פדראלי בקונטיקט כבר בינואר 2016, בעקבותיו הוסגר מבולגריה באוקטובר.

בית המשפט העליון (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי בית המשפט העליון (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי בית המשפט העליון (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

מרשק הודה במסגרת הסדר טיעון בהונאת תוכנית הסיוע הזר אמריקאי (FMF), דרכה משקיעה ארה"ב מיליארדי דולרים לסיוע לממשלות זרות, ביניהן ישראל, במימון תחמושת ושירותים צבאיים אמריקאים בלבד. כמו כן הוא הורשע בעבירות על חוק ההגבלים העסקיים בארה"ב. במסגרת הסדר הטיעון הוסכם בין הצדדים כי רשויות ארה"ב לא יתנגדו להעברתו להמשך ריצוי מאסר בישראל.

לפי הודאתו בבית משפט בקונטיקט מרשק ביצע מספר עבירות הונאה בין השנים 2013-2009, ביניהן עבירה באמצעות דואר, שתי הונאות באמצעי תקשורת דיגיטלית והונאה משמעותית נוספת נגד ארה"ב.

בין היתר זייף מסמכים למכרז יחד עם שותפים נוספים שקשרו יחדיו על מנת לקדם את הצעתו, על ידי יצירת מצג שווא כי המכרז תחרותי כשלמעשה אינו. בנוסף, מסר תצהיר כוזב למשרד ההגנה האמריקאי (DOD), בו הצהיר כי אינו מקבל עמלות וכי אינו עושה שימוש ברכיבים שאינם אמריקאים, כשלמעשה קיבל מרשק עמלות וביצע חלק מהשירותים מחוץ לארה"ב.

בעתירתו לבג"ץ מתואר כי עוד לפני גזר הדין, בחודש מרץ 2017, פנה מרשק אל שרת המשפטים בבקשה לקידום העברתו לישראל לצורך המשך ריצוי תקופת מאסרו, וזאת על פי החוק ועל בסיס הסכמת הצדדים. ביוני 2017 פנה מרשק אל פרקליטות המדינה וביקש לקדם ככל הניתן את הליך העברתו לישראל. לאחר תהליך בדיקה שביצעה הפרקליטות לגבי זיקתו לישראל ועמידתו בתנאים הקבועים בחוק, במרץ האחרון הודיעה הפרקליטות כי בקשת ההעברה אושרה.

"עתה, למעלה משלושה חודשים לאחר אישור בקשתו (הליך שארך כשלעצמו פרק זמן ממושך) הוא ממתין במדינה זרה ליישום - הטכני - של העברתו, אשר משום מה אינה יוצאת מן הכוח אל הפועל", נכתב בעתירה. לטענתו, מדובר בפרק זמן ממושך לתיאום וביצוע תהליך טכני בלבד של העברת אסיר על ידי אנשי שב"ס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות