אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השכנים של רציו פטרוליום בגיאנה הקפיצו את הערכת גודל המאגר צילום: אוראל כהן

השכנים של רציו פטרוליום בגיאנה הקפיצו את הערכת גודל המאגר

אקסון מוביל הגדילה את הערכתה לגבי מאגר במדינה הדרום אמריקאית, שסמוך לרישיון שבו שותפה רציו פטרוליום. במאגר של רציו עדיין מדובר בהערכות בלבד

26.07.2018, 08:08 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

ענקית האנרגיה אקסון מוביל הודיעה שלשום על זינוק של 25% בהערכותיה להיקף שדה הנפט שהיא מפתחת במים הכלכליים של מדינת גיאנה. עם השלמת קידוח ליזה־5 ברישיון של אקסון מוביל ברישיון, היא מעריכה כעת את ההיקף של כל הקידוחים שלה באזור ב־4 מיליארד חביות נפט, לעומת 3.2 מיליארד חביות לפי ההערכה הקודמת. מדובר גם בהתפתחות חשובה ביותר לשותפות חיפושי האנרגיה רציו פטרוליום, שמניותיה נסחרות בתל אביב, והיא אחת המחזיקות בשדה הגז לווייתן.

קראו עוד בכלכליסט

לרציו פטרוליום יש אחזקות ברשיון שסמוך לשדה העצום שמפתחת אקסון, ושהאחרונה שותפה גם בו. עם זאת, הפוטנציאל מבחינת רציו פטרוליום עדיין לא התמשש, ומדובר בההערכות בלבד לפי שעה. מניית רציו פטרוליום ירדה אתמול בבורסה ב־2.47%, תוך שהיא מגלמת לרציו שווי שוק של כ־2.41 מיליארד שקל.

הגיאולוג הראשי של רציו איתן אייזנברג, צילום: אוראל כהן הגיאולוג הראשי של רציו איתן אייזנברג | צילום: אוראל כהן הגיאולוג הראשי של רציו איתן אייזנברג, צילום: אוראל כהן

אקסון שותפה עם ענקית האנרגיה הס בשדה שבו רציו פטרוליום מחזיקה נתח. אותו שדה נמצא בשלב ראשוני של מחקר ופיענוח, כלומר הוא לאחר ביצוע סקרים סיסמיים. על סמך תוצאות הסקרים, יוחלט בחודשים הקרובים על ידי אקסון אם לבצע קידוח אקספלורציה. במועד שבו תודיע החברה על החלטתה אם לקדוח באר כדי לאמת את ההערכות, צפויה להינתן גם ההערכה המחקרית על גודל השדה.

המים הכלכליים בגיאנה, השוכנת צפונית לברזיל ובין ונצואלה לסורינאם, נחשבו אזור צחיח מבחינת תגליות. במשך שנים בוצעו שם 20 קידוחים, בדרך כלל במים רדודים, וכולם היו יבשים. רק כשהחלו להתבצע הקידוחים במים העמוקים, נחשפו התגליות. קידוח ליזה־5 הוא תגלית הנפט הגדולה ביותר של אקסון, ענקית אנרגיה גלובלית בשווי שוק של כ־347 מיליארד דולר, בעשור האחרון.

אקסון צפויה להגיע ב־2020 לקצב הפקה של 750 אלף חביות נפט ביום מכלל שדות הנפט ברישיון שלה בגיאנה. לשם כך, היא תפרוס שדרת תשתיות עצומה של חמישה מתקני הפקה צפים של נפט (FPSO) בשדות האלה. מומחים מעריכים כי שדה ליזה־1 כבר מפיק יותר מ־100 אלף חביות ביום.

אקסון פנתה לרציו פטרוליום בעבר, משום שהיו בשטח הסמוך אל הרישיון שלהם בגיאנה, וכתוצאה מכך הצטרפו אל הרישיון. הגיאולוג הראשי של רציו איתן אייזנברג היה מאלה שהאמינו בפוטנציאל של גיאנה, והיה סבור שבדומה לארץ, לאחר קידוחים רבים ויבשים, דווקא במים העמוקים של גיאנה יש פוטנציאל.

התגלית הראשונה בחופי גיאנה התרחשה באמצע 2015, אז התגלה שדה עם כמיליארד חביות נפט. אלא שמאז ועד היום נחשפו עוד שבע תגליות, וכשמסכמים את כולן מגיעים כאמור להערכה של יותר מ־4 מיליארד חביות נפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות