אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצת אורון אחזקות דיווחה לרשות ני"ע על התאונה בגלבוע צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

בעקבות חשיפת כלכליסט

קבוצת אורון אחזקות דיווחה לרשות ני"ע על התאונה בגלבוע

לפני כשבועיים התרחשה תאונה באתר הבנייה של פרויקט תחנת הכוח לאגירה שאובה בסמוך לקיבוץ רשפים, עובד נהרג ו-8 נפצעו; בעקבות האירוע הודיעה המשטרה כי היא סוגרת את האתר לתקופה של 25 יום

25.07.2018, 20:42 | דותן לוי

קבוצת אורון אחזקות דיווחה לרשות ני"ע על תאונה קשה שהתרחשה באתר הבנייה של פרויקט תחנת הכוח לאגירה שאובה בסמוך לקיבוץ רשפים בגלבוע שבו היא משמשת כקבלן משנה. בעקבות התאונה החלה חקירה משולבת של משרד העבודה והמשטרה, אשר טרם הסתיימה.

הממצאים הראשונים מהתאונה שהתרחשה ב-13 ביולי הצביעו על כך שדוד בטון צנח בפיר מנהרה על פועלים שעבדו במקום וגרם למותו של עאהד זיאדאת בן ה-19 ופצע 9 נוספים, מהם שניים במצב בינוני. הפועלים, ובהם הפצועים נלכדו בתוך מנהרה וחולצו ממנה רק לאחר כשעה וחצי, חלקם במסוקים.

בארץ, נושא האחריות התאגידית עדיין בחיתוליו וחברות ציבוריות לא נוהגות לדווח לרשות ניירות ערך על אירועי בטיחות, גם כאשר הם נחשבים לחמורים ונהרגים בהם עובדים. עם זאת בעקבות העלייה במספר תאונות הבנייה והמעורבות המשמעותית של חברות ציבוריות באירועי בטיחות חריגים הובילה גם את רשות לניירות ערך לבחון את נושא הדיווח.

אתר המנהרה בגלבוע, צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון אתר המנהרה בגלבוע | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון אתר המנהרה בגלבוע, צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

פרויקט תחנת הכוח נבנה בימים אלה בגלבוע בשיטת BOT ומוקם על ידי החברות היזמיות סולל בונה מקבוצת שיכון ובינוי ואלקטרה, המחזיקות בפרויקט בחלקים שווים. הדיווח הנוכחי הוא של קבוצת אורון אחת מ-3 חברות ציבוריות המוערבות בפרויקט, השתיים האחרות אלקטרה ושיכון ובינוי טרם דיווחו.

אחת הסיבות לדיווח של אורון הוא העובדה שבמקרה זה לא מדובר "רק" במותו של פועל, אתמול פורסם ב"כלכליסט" כי המשטרה סגרה את אתר הבנייה להקמת תחנת הכוח לתקופה של 25 ימים ממועד התאונה ועד לתיקון כל הליקויים הבטיחותיים במקום.

מדובר במהלך חריג, שכן בדרך כלל גם לאחר תאונות קשות הנוהל הוא לסגור את האתר ל-48 שעות בלבד. סגירה של אתר בהיקף כזה לתקופה כה ארוכה הוא אירוע בעל משמעות כלכלית שהופך את התאונה למהותית גם עבור המשקיעים. יחד עם זאת בהודעה של אורון נכתב כי להערכתם, "לא צפויה השלכה מהותית על פעילותה כתוצאה מהאירוע".

בהודעה של אורון נכתב גם כי "בתגובה לפרסומים בתקשורת בדבר אירוע שאירע במהלך ה-13 ביולי 2018 במהלך עבודות בפרויקט אגירה שאובה בגלבוע ("הפרויקט") במסגרתו פועלת החברה כקבלן משנה, כי על פי מידע שנמסר לה ממזמין העבודה בפרויקט, לא ניתן לחזור לעבודה באתר הפרויקט לפני יום 6 באוגוסט 2018".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות