אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההתאחדות הסטודנטים הארצית רוצה בנק דיגיטלי משלה צילום: צבי אוסופסקי

ההתאחדות הסטודנטים הארצית רוצה בנק דיגיטלי משלה

השבוע התקבלה החלטה על כניסה למו"מ עם משקיעים לטובת הקמת בנק דיגיטלי חדש בישראל. רם שפע, יו"ר ההתאחדות: "מדובר בהחלטה תקדימית שמעלה את המלחמה העיקשת שלנו ביוקר המחייה ובריכוזיות במשק"

26.07.2018, 14:31 | רחלי בינדמן

שחקן פוטנציאלי מפתיע בשוק הבנקאות הישראלי? בישיבת הנשיאות של התאחדות הסטודנטים הארצית שהתקיימה ביום שני האחרון התקבלה החלטה על כניסה למו"מ עם משקיעים לטובת הקמת בנק דיגיטלי חדש בישראל. הנשיאות המורכבת מנציגי 47 אגודות הסטודנטים בכל הארץ הצביעה פה אחד בעד המהלך. ההשקעה האופציונאלית נאמדת בעשרות מיליוני שקלים, כך לטענת ההתאחדות.

אלא שההשקעה בפועל בהקמת בנק יכולה להיות גבוהה בהרבה אם לוקחים בחשבון את התשתיות הנדרשות בדגש על מחשוב וללא קשר להון העצמי הנדרש. בנוסף נדרש שותף אסטרטגי שמכיר את המורכבויות של הענף וכן ברגולציה העצומה החלה עליו.

רם שפע, צילום: צבי אוסופסקי רם שפע | צילום: צבי אוסופסקי רם שפע, צילום: צבי אוסופסקי

לטענת ההתאחדות מספר גורמים עסקיים אף פנו להתאחדות הסטודנטים במטרה לשתף פעולה ולהקים במשותף מבנה בנקאי חדשני.

לפי ההתאחדות, ההחלטה על כניסה לשוק הבנקאות היא כהמשך ישיר למאבק המתמשך של התאחדות הסטודנטים הארצית ביוקר המחייה ובריכוזיות במשק. בשנה החולפת הצהירו נציגי ההתאחדות על הכוונה להקים מבנה בנקאי חדש בפני בנק ישראל ובפרט מול המפקחת על הבנקים, חדווה בר, לאורך עשרות פגישות. כך נעשה גם מול שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, בנק ישראל, מנכ"ל משרד האוצר ועוד. ככלל כל הנוגעים בדבר נתנו את ברכתם למהלך, כך לפי ההתאחדות.

כאמור מוקדם עוד לפתוח את השמפניות שכן הקמת בנק היא תהליך מורכב ומסורבל ושחקנים גדולים בשוק כמו חברות כרטיסי האשראי וקבוצת מימון ישיר שבשליטת משפחת שנידמן עוד מתחבטים אם לבקש היתר לרשיון בנקאות. לאחרונה נודע כי אייל ההון מריוס נכט פועל להקמת בנק דיגיטלי בישראל אך גם כאן צפוי תהליך ארוך.

אלא שרם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית דווקא אופטימי ורץ קדימה: "מדובר בהחלטה תקדימית שמעלה את המלחמה העיקשת שלנו ביוקר המחייה ובריכוזיות במשק עשרה שלבים למעלה. המאבק שהחל לפני שבע שנים עם מגפונים והפגנות בכיכר, ממשיך היום באופן פרקטי דרך כניסה לענף הכי מונופולי שקיים היום. לא הגיוני שחמישה עשורים לא קם בנק חדש בישראל. אנחנו מוכנים להשקיע ולבחון את כל האופציות שבסופו של דבר יתנו פתרון לכלל הציבור בישראל, שכעת עומד כקהל שבוי מול המערכת המרוכזת. המטרה שלנו היא להוזיל עלויות לצרכן הקצה, באמצעות הרחבת השוק ופתיחתו לשחקנים חדשים, שהתחרות הבריאה תהיה המנוע המרכזי לפעילותם. אני תולה במהלך הזה תקוות גדולות, ומקווה להתחיל את המו"מ עם המשקיעים האופציונאליים כבר בימים הקרובים".

לטענתו לפתחה של ההתאחדות עומדים מספר משקיעים המעוניינים בשיתוף פעולה ובימים הקרובים תתקבל החלטה עם מי מהם להיכנס למו"מ. התאחדות הסטודנטים הארצית נמצאת אף בשלבי גיוס מתקדמים של יועץ אסטרטגי אשר ילווה את המו"מ מול המשקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות