אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ חוגג: "עוד נצמח הרבה יותר מ-4.1% בשנה" צילום: איי אף פי

טראמפ חוגג: "עוד נצמח הרבה יותר מ-4.1% בשנה"

הנשיא התייחס לנתון התמ"ג שפורסם מוקדם יותר והיה הטוב זה ארבע שנים; לשם השוואה, התמ"ג עלה ברבעון הראשון בשיעור של 2.2%; לפני פרסום הנתונים שוב חרג טראמפ מכללי הפרוטוקול והתייחס לנתוני הצמיחה: "אם זה מספר שיתחיל ב-4%, זה ישמח אותנו"

27.07.2018, 17:16 | שירות כלכליסט

המשק האמריקאי צמח ברבעון השני של השנה בקצב שנתי של 4.1% - כך פורסם לפני זמן קצר בארה"ב. מדובר בנתון הטוב מזה כמעט ארבע שנים והוא דומה לצפי המוקדם - לצמיחה בשיעור מעט נמוך יותר של 4.2%.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התייחס לכך במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס היום (ו') ואמר כי "אנחנו עוד נצמח הרבה יותר מ-4.1% בשנה". הוא הגדיר את הנתונים כ"מדהימים" ואמר כי קצב הצמיחה הוא בר קיימא, אך ציין כי לא ירחיק לכת בתחזיותיו - "כי אם הן לא יהיו כל כך טובות, לא תשכחו את זה". טראמפ, המתכונן לבחירות אמצע הקדנציה ולקמפיין שלו לכהונה השנייה בבחירות 2020, האשים את המפלגה הדמוקרטית בניסיון לסכל את רפורמת המסים שלו ו"להעלות מסים לכולם".

קראו עוד בכלכליסט

טראמפ התייחס גם לסוגיית מלחמת הסחר ואמר כי נושא הגירעון המסחרי "מאוד קרוב לליבי כי העולם עשק אותנו". לדבריו, הגירעון ירד ביותר מ-50 מיליארד דולר.

צפי להמשך העלאות הריבית

הנתון שפורסם היום נחשב לגבוה מאוד - למעשה זהו קצב הצמיחה הגבוה ביותר זה ארבע שנים. לשם השוואה, ברבעון הראשון עלה שיעור התמ"ג (המתוקן) בקצב שנתי של 2.2% (לעומת 2% בקריאה הראשונה) - כך על פי משרד המסחר האמריקאי. בנוסף ניתן לציין כי הוצאות הצרכנים עלו ב-4%, אך העלייה בהשקעות הקבועות של העסקים ירדה מ-8% ברבעון הראשון ל-5.4% בשניה.

נתוני האינפלציה התמתנו מעט, ומדד הוצאות הצרכנים עלה ב-1.8% לעומת 2.5% ברבעון הראשון. מדד הליבה עלה ב-2.2% לעומת 2%.

יו"ר הפד ג'רום פאוול אמר כי צמיחה חזקה היא אחת הסיבות לכך שהבנק ה מרכזי אמור להמשיך בהעלאות ריבית. לפי אתר מרקטווץ', עם התמתנות האינפלציה, הפד צפוי להמשיך להעלות את הריבית בקצב של 0.25% כל שלושה חודשים.

מרכז קניות בארה"ב, צילום: יחסי ציבור מרכז קניות בארה"ב | צילום: יחסי ציבור מרכז קניות בארה"ב, צילום: יחסי ציבור

טראמפ חרג מכללי הפרוטוקול והתייחס לנתוני הצמיחה

מוקדם יותר שבר טראמפ את הנוהג, שלפיו נשיאי ארה"ב נמנעים מלעסוק בנתוני מאקרו לפני פרסומם, וחשף את ציפיותיו מדו"ח הצמיחה הכלכלית.

לדברי טראמפ, הוא מצפה למספרים חיוביים חזקים מאוד. "מישהו חזה היום 5.3% (צמיחה), אבל אני לא חושב שזה הולך לקרות", אמר טראמפ במהלך עצרת שנערכה במפעל פלדה. לדבריו, "אם זה מספר שמתחיל ב-4%, זה ישמח אותנו, ואם הוא יתחיל ב-3%, בין 3.7% ל-3.9%, זה גם בסדר".

הנשיא האמריקאי הוסיף עוד כי "אלו הם מספרים בלתי נתפסים. אם הייתי נוקב במספרים כאלה במהלך מסע הבחירות היו אומרים שאני מגזים", כך טראמפ. 

אין זו הפעם הראשונה בה נוקט טראמפ צעד מעין זה. בראשית החודש שעבר פרסם הנשיא האמריקאי ציוץ בטוויטר לפני פרסום דו"ח התעסוקה בו כתב שהוא ממתין בציפייה לנתונים. בכך הוא אותת לשווקים שמדובר בנתונים טובים, ואכן נרשמו עליות של עד 0.6% בחוזים העתידיים בוול סטריט באותו יום. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אובמה הרס את אמריקה כמו כול שמאלני גנב
אובמה הכפיל את החוב הלאומי ולצמיחה בתקופתו הייתה בקושי אחוז וחצי שתיים, טראמפ בשנתיים הוריד חלק מהחוב והצמיח פי שניים את המשק, אובמה וקרי הפודל שלו איכס וטיפשות שמאלנית קיצונית, זה מה שקורה שאנשים עם מדיניות של שלי יחימוביץ אובמה ןבגץ מחליטים הרס טוטלי חורבן
ולדימיר  |  08.08.18
8.
כלכלה.
מלחמת סחר שמגובה במיסים לא יועיל לארצות הברית.כי בספו של דבר מי שיצטרך לשלם את המכסים על היצוא הסיני יהיה האזרח האמריקאי.דוגמא פשוטה על מנת להבין בדיור מה קורה.מוצר שקונים בסין שהעלות שלו דולר אחרי הטלת מכס של 100 אחוזיעלה לצרחן האמריאי 2דולר..אבל לייצר אותו מוצר באמריקה לפי משכורת שמקבל עובד אמריקאי הוא יעלה 3 דולר..לכן האמריקאיםימשיכו לקנות מוצריים סיניים כי הם עדיין יותר זולים...מי נגד המוצר האמריקאי גם ככה בלי המכסים הוא עדיין יקר לאזרח הסיני.אז תוסיף לזה עוד מכס .והסיני לא יקנה בכלל..
בלי שם.  |  28.07.18
לכל התגובות