אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתם סופית: לאומי קארד נמכרה לקרן ורבורג פינקוס צילום: שאטרסטוק

נחשף בכלכליסט

נחתם סופית: לאומי קארד נמכרה לקרן ורבורג פינקוס

הקרן תשלם 2.5-2.7 מיליארד שקל תמורת החברה, שווי הגבוה בכ-30% מהונה העצמי; העסקה תניב לבנק לאומי רווח של 230 מיליון שקל, ויש לו אופציה לרכישת 20% מהחברה בחזרה; לאומי קארד תחלק דיבידנד של 600-700 מיליון שקל לפני השלמת העסקה

28.07.2018, 14:47 | גולן חזני

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

העסקה למכירת לאומי קארד לקרן האמריקאית ורבורג פינקוס נחתמה סופית היום (שבת) לפנות בוקר. זאת לאחר שדירקטוריון בנק לאומי אישר את המכירה כבר בישיבתו ביום חמישי. 

קראו עוד בכלכליסט

ורבורג פינקוס תשלם 2.5-2.7 מיליארד שקל תמורת החברה, שווי הגבוה בכ-30% מהונה העצמי. כבר ביום רביעי בבוקר פרסם "כלכליסט" שהעיסקה סגורה, והיא תניב ללאומי רווח של 230 מיליון שקל.

לאומי קארד תחלק דיבידנד של 600-700 מיליון שקל לפני השלמת העסקה וסכום זה יירד מהתמורה שתעביר ורבורג פינקוס. התשלום של הקרן ללאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%) המחזיקים בחברה ייעשה בשלושה תשלומים . חברת הביטוח הראל תממן 30% מהעסקה.

ורבורג פינקוס העניקה ללאומי אופציה לרכוש בחזרה 20% מהחברה. 

מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: וראל כהן, בני גם זו לטובה מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו | צילום: וראל כהן, בני גם זו לטובה מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח ומנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: וראל כהן, בני גם זו לטובה

ורבורג פינקוס התחרתה בהצעה של קרן סנטרברידג' פרטנרס ושל חברת התקשורת פרטנר שבשליטת חיים סבן, אך הצעתה היתה גבוהה יותר לכל אורך הדרך. 

בנק לאומי ובנק הפועלים נאלצים למכור את אחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי מתוקף החוק להגברת התחרות בבנקים שנחקק בינואר 2017. לפי החוק, על שני הבנקים למכור את מלוא אחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי עד ינואר 2021 לכל המאוחר. לפיכך, בנק הפועלים מקיים מכרז למכירת חברת ישראכרט שבבעלותו.

כחלון: "צעד ענק לתחרות בבנקים"

"אני מרגיש בדיוק כמו שהתרגשתי כשהחלה התחרות בסלולר. התחרות בבנקים מתחילה היום", כך אמר שר האוצר משה כחלון בתגובה ראשונה עם היוודע דבר מכירת לאומי קארד לורבורג פינקוס.

כחלון הוביל את חוק שטרום למכירת חברות כרטיסי האשראי ע"י הבנקים: לדבריו, "זה צעד ענק לתחרות ושבירת מונופול הבנקים אחרי תהליך של שלוש שנים.

|לאורך כל הדרך היינו נחושים להכניס שחקן שיחולל תחרות בענף והצלחנו לעשות זאת בניגוד לכל התחזיות וההערכות. מקור אשראי חזק, חדש ורענן הוא תשובה תחרותית הולמת לשוק ריכוזי כל כך. התחרות תטיב עם העסקים הקטנים שסובלים ממחנק אשראי חמור ועם הצרכנים שהחברות יתחרו על כיסם. אני מצפה מבנק ישראל להעניק לקרן רישיון בנק תוך שלושה חודשים בדיוק כפי שסיכמנו, במידה והקרן תרצה בכך כמובן".

לדברי כחלון, "אין ספק שגם ישראכרט תימכר. הצעד הזה נעשה בנחישות ואני מצפה מבנק ישראל לשתף פעולה כדי לאפשר ללאומי קארד להפוך לבנק מהר ככל האפשר ועל כל המשתמע מכך. לאומי קארד צריך להפוך לבנק גדול ומשמעותי לטובת הצרכנים".

את התהליך הובילו ירון בלון מנכ"ל לאומי פרטנרס, וחנן פרידמן מנהל חטיבת אסטרטגיה בלאומי, יחד עם בנק ההשקעות גולדמן זאקס. את ורבורג פינקוס ייצגו בעסקה עורך הדין אדיר ולדמן מפרשפילדס ועורכת הדין אלית אלקון מגורנציקי - שניהם מלווים את הקרן בעסקה למעלה משנתיים, כשאלקון תמשיך ללוות את הקרן במגעים מול בנק ישראל בכל הנוגע להיתר שליטה, לצדו של משרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן. בנק ההשקעות של ורבורג הוא יו.בי.אס, וכיועץ מימון משמש אייל ידוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות