אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפשרה בתובענה הייצוגית בדלק אנרגיה הסתיימה בפחות מ־10% מהסכום הנתבע צילום: עמית שעל

הפשרה בתובענה הייצוגית בדלק אנרגיה הסתיימה בפחות מ־10% מהסכום הנתבע

לאחר מו"מ של יותר משנה הסתפקו בעלי מניות המיעוט ב־31 מיליון שקל פיצוי. בתובענה, שאושרה אשתקד בביהמ"ש, נטען כי נגרם להם נזק של 400 מיליון שקל בגלל גריעת המניה מהמדדים ב־2011

29.07.2018, 07:31 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (60.5%) צפויה לשלם לבעלי מניות בחברת דלק אנרגיה פיצוי בהיקף כולל של 31 מיליון שקל בהסדר הפשרה בתובענה ייצוגית שהגישו נגדה מחזיקי מניות מיעוט בדלק אנרגיה, ובראשם עזריאל ז'ולטי. מתוך סכום זה ישולמו 5.4 מיליון שקל לעורכי הדין. התובענה, שאושרה בפברואר 2017 בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, כללה גם צעדים נגד שניים מבכירי קבוצת דלק, היו"ר גבי לסט והמנכ"ל אסי ברטפלד. 

קראו עוד בכלכליסט

ביהמ"ש: קיפוח מיעוט והפרת חובת זהירות

הקבוצה בראשות ז'ולטי, שהחזיקה בכמיליון מניות של דלק אנרגיה, הגישה את התובענה ב־2014, בהיקף כספי שעמד בתחילה על 100 מיליון שקל והועלה ל־400 מיליון שקל. טענת התובעים היתה נזק שנגרם להם לכאורה עקב הוצאת מניות דלק אנרגיה ממסחר בבורסה, בדגש על אחד המדדים המובילים ת"א־100 (כיום ת"א־135).

המניות נגרעו מהמדדים בעקבות שיעור נמוך מהנדרש של אחזקות ציבור. בתובענה הואשמה קבוצת דלק במהלכים עסקיים מכוונים שלה ושל בכיריה, כדי לכאורה להוריד את מחירי המניות של דלק אנרגיה, כחלק מתוכניתה לבצע הצעת רכש מלאה למניות דלק אנרגיה בידי הקבוצה. נטען כי הוצאת דלק אנרגיה מהמדדים גרמה לנפילת שערי המניה בשנת 2011, בין 4 בינואר ל־12 בספטמבר, שהובילה לנזק כספי לבעלי המניות בהיקף של 400 מיליון שקל.

בית המשפט אישר את התובענה בעילה לקיפוח המיעוט, ונגד המנכ"ל והיו"ר של החברה בעילות של הפרת חובת זהירות ואמונים. הצדדים המשיכו בהליכים ובבקשות, אך ב־19 במרץ הודיעו על מגעים מתקדמים לגיבוש הסדר פשרה, שהושג ביום רביעי האחרון.

בבקשה לאישור הסדר הפשרה, שהוגש לביהמ"ש, העריך התובע שהוצאת מניית דלק אנרגיה מהמדדים היתה בערך בין 1.5% ל־3% ממחיר המניה. לצורך ההסדר הוחלט להעמיד זאת על 1.9% ממחיר המניה בסוף מאי 2011, שעמד על 1,210 שקל. לפיכך, הפיצוי למגישי התובענה שהוסכם עליו, בעבור כל מניית דלק אנרגיה, הסתכם ב־22.8 שקל, וכך הגיעו הצדדים לפיצוי כולל של 23 מיליון שקל.

מנהלים במקביל קרב נגד מחיקת החברה מהבורסה

אף שהסכום רחוק מאוד מהסכום שנתבע, מדובר בהצלחה מסוימת לבעלי מניות המיעוט בקרב שהם מנהלים נגד דלק אנרגיה. הקרב על התובענה הייצוגית התנהל במקביל לעמידתם הנחושה נגד ניסיונות קבוצת דלק למחוק את מניות דלק אנרגיה מהמסחר. ההצעות שהגישה הקבוצה נכשלו פעם אחר פעם בשנים האחרונות, והכישלון האחרון נרשם באפריל השנה, בהצעה שכללה שילוב של מזומן ומניות. קבוצת דלק מחזיקה ב־88.2% ממניות של דלק אנרגיה, כאשר רק 5.3% מבעלי המניות נענו להצעה האחרונה, בעוד הקבוצה היתה זקוקה ל־7% לפחות. שווי השוק של דלק אנרגיה עומד כיום על 6.47 מיליארד שקל, ואילו שווי השוק של קבוצת דלק עצמה עומד על 6.22 מיליארד שקל.

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק , צילום: עמית שעל אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק | צילום: עמית שעל אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות