אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תן ביס נמכרת ב-135 מיליון יורו לחברה מהולנד צילום: takeaway

תן ביס נמכרת ב-135 מיליון יורו לחברה מהולנד

הרוכשת - חברת Takeaway.com שנסחרת לפי שווי של 2.5 מיליארד יורו; בשנת 2017 רשמה תן ביס 15.2 מיליון הזמנות בשווי של יותר מ-140 מיליון יורו ויש לה 150 עובדים בתל אביב

29.07.2018, 10:37 | הגר רבט

תן ביס הישראלית נמכרת ב-135 מיליון יורו לחברה ההולנדית Takeaway.com. תן ביס שנוסדה על ידי תמיר כרמל פועלת בשוק הזמנות המזון באינטרנט, כאשר בשנת 2017 רשמה החברה 15.2 מיליון הזמנות בשווי של יותר מ-140 מיליון יורו. בעלי השליטה בתן ביס הם חברת TA Associates שרכשו חלק מחלקו של המייסד תמיר כרמל ב-2016.

קראו עוד בכלכליסט

לתן ביס כ-150 עובדים בתל אביב והחברה צפויה להמשיך לפעול עצמאית גם לאחר הרכישה. Takeaway.com פועלת בעיקר כחברת B2C - זאת אומרת שהיא מחברת בין עסקים לצרכני קצה - בעוד שבתן ביס פיתחו גם יכולות טכנולוגיות בתחום ה-B2B - חיבור בין עסקים. למעשה ב-Takeaway מעוניינים לעשות שימוש ביכולות הטכנולוגיות שפותחו בישראל ולהטמיע אותן גם בשירותים ובחברות האחרים שהיא מפעילה בעולם, במיוחד בתחום ה-B2B, כך שבחברה צופים התרחבות וגיוס עובדים נוספים.

שליחה של Takeaway.com, צילום: takeaway שליחה של Takeaway.com | צילום: takeaway שליחה של Takeaway.com, צילום: takeaway

TA Associates היא חברת פריווט אקוויטי שגייסה מאז הוקמה ב-1968 24 מיליארד דולר והשקיעה במאות חברות ברחבי העולם. החברה משקיעה בחברות צמיחה על פני מגוון תעשיות, היא פועלת מבוסטון אך מחזיקה משרדים גם במנלו פארק, לונדון, מומבאי והונג קונג.

הרוכשת, Takeaway.com, הודיעה אמש כי בכוונתה לקחת הלוואת גישור על סך 150 מיליון יורו על מנת לממן את העסקה, שעדיין דורת את אישורם של מחזיקי המניות. החברה העריכה בהכרזתה משבת כי היא מעריכה כי העסקה תיסגר עד תום 2018.

לאחר המכירה אמר כרמל: "אני גאה בצוות המצויין שיש לנו בתן ביס, שבנה את העסק במקצועיות ונחישות ב-18 השנים האחרונות. ההכרה של תן ביס כאחד המותגים החזקים והאהובים ביותר בישראל, מניעה אותנו להמשיך לשרת את הלקוחות שלנו בצורה הטובה ביותר.

 

תמיר כרמל, מייסד תן ביס, צילום: תן ביס תמיר כרמל, מייסד תן ביס | צילום: תן ביס תמיר כרמל, מייסד תן ביס, צילום: תן ביס

גם סמנכ"ל התפעול של Takeaway.com יורג גרביג (Joerg Gerbig) התייחס לרכישה ואמר "תן ביס בנתה שוק רווחי און ליין לעסקי המזון - וזה מתאים לנו. אנו שמחים לקבל את צוות תן ביס ב-Takeaway.com".

תן ביס נוסדה בשנת 2000 ללא כל גיוס הון, ב-2016, כאמור, נכנסה לחברה קרן הפרייבט אקוויטי TA, שכעת מממשת את חלקה. Takeaway.com היא חברה המתמחה בהזמנות מזון אונליין, פועלת בכ-11 מדינות באירופה כמו גם בוויאטנם ובכ-33,000 מסעדות. מניות Takeaway.com נסחרות בבורסה של אמסטרדם בשווי של 2.5 מיליארד דולר.

את Takeaway.com ייצגו עורכי הדין חנן חביב, יוני פרידר ויונתן זאב כהנא ממשרד הרצוג פוקס נאמן. את תן ביס ייצגו עורכי הדין רמי סופר ורן ויסטנצקי ממשרד גולדפרב זליגמן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
מפתיע ..ולא מפתיע..ניתוח מסודר
המכירה היתה לחברת משלוחים . בחול חברות המשלוחים מתנהלות מול אנשים פרטיים בלבד. נסחרות במכפילים בועתיים . כך לדוגמא חברת ג'אסטאיט האנגלית נסחרת לפי שווי שוק של 5.8 ביליון פאונד בעוד היא מפסידה מעל 100 מיליון פאונד. סה"כ ההכנסות של החברה עומד על כ 550 מיליון פאונד. כלומר לחברה הפסד של כ 20% על ההכנסות מעמלות שלה! לעיניין זה תן ביס הינה חברה ריווחית ( מניח שאם רווחי ה EBITDA ) עומדים על 5.7 מיליון יורו- הרי שהרווח הנקי עומד על 2.5 מ יורו. כלומר החברה נמכרה במכפיל של כ 32 על הEBIDTA .. ונסחרת במכפיל חיובי על הרווח הנקי לאחר מס. ומה בהשוואה לחברה הרוכשת TAKEAWAY : מחזור הכנסות מעמלות 165 מיליון ש"ח ומפסידה 42 מיליון יורו בשנה. כלומר מפסידה 25% מההכנסות מעמלות ! בהשוואה אליה אז תן ביס היא מציאה. חברה המפסידה 42 מיליון יורו נסחרת בשווי שוק של מעל 2.1 מיליארד יורו! לכן , תן ביס בהשוואה לחברות המשלוחים בחול נמכרה במכפיל טוב המשקף את הבועה בחברות אלו. הבעיה היא עם הבועה בהערכת חברות המשלוחים בעולם . חברות בשווי מיליארדי דולרים המפסידות מאז שהוקמו !!
פרשנות והבנת הנקרא  |  29.07.18
לכל התגובות