אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה יוזמת גלנט להגדלת מאגר הדיור הציבורי צילום: נמרוד גליקמן

הממשלה אישרה יוזמת גלנט להגדלת מאגר הדיור הציבורי

בעקבות ההחלטה יוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד השיכון אשר יבחן דרכים להגדלת מאגר הדיור הציבורי בעשרות אלפי דירות בעשור הקרוב. גלנט: "בשורה למאות אלפי משפחות חסרות דיור בישראל"

29.07.2018, 13:41 | נמרוד בוסו

הממשלה אישרה הבוקר (א') את תוכנית "לגור בכבוד" של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שמטרתה הגדלת מאגר דירות הדיור הציבורי בישראל בעשרות אלפי יחידות דיור בעשור הקרוב. על פי ההחלטה, יוקם צוות בראשות מנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק, ובהשתתפות חברים מטעם האוצר, המועצה הלאומית לכלכלה, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), מינהל התכנון, משרד הרווחה ועוד, אשר יגבש בתוך 60 יום המלצות לגבי דרכים להגדלת המאגר ואופני המימון של בניית ורכישת דירות נוספות.

קראו עוד בכלכליסט

בין ההמלצות שאותן יבחן הצוות: הקצאת קרקע על ידי רמ"י לבניית דיור ציבורי, הקצאת חלק מדירות מחיר למשתכן לדיור ציבורי, גיוס חוב נוסף על ידי עמידר לצורך רכישת דירות (לאחר שלפני מספר חודשים כבר הנפיקה החברה אג"ח בהיקף של מיליארד שקל למטרה זו) ומערך תמריצים לקבלנים להקצות חלק מהדירות הנבנות בפרויקטים למדינה לצורך דיור ציבורי.

דיור ציבורי, צילום: עמית שעל דיור ציבורי | צילום: עמית שעל דיור ציבורי, צילום: עמית שעל

עוד יבחן הצוות אפשרות לרכישת דירות דיור ציבורי באמצעות משכנתאות בנקאיות, תוך שההחזר החודשי יתבסס על סכום הסיוע החודשי שהמדינה מעניקה כיום לתשלום שכר דירה, והשתתפות עצמית של הדייר.

כיום מצוי הדיור הציבורי בישראל במשבר קשה אשר נגרם בין היתר מירידה דרמטית שהתרחשה ב-20 השנים האחרונות בהיקף דירות הדיור הציבורי בישראל. בעוד שב-1998 עמד מספרן על כ-110 אלף דירות, כיום עומד מספרן על כ-55 אלף דירות. הסיבה העיקרית לצמצום המאגר היתה כניסתו לתוקף של חוק הדיור הציבורי אשר איפשר למכור את הדירות בהנחות ענק לדיירי הדיור הציבורי. במקביל - הוראת החוק לפיה יש לנצל את תקבולי המכירה לרכישת דירות חדשות לא כובדה על ידי פקידי האוצר בעשור הראשון להפעלת החוק. לאחרונה חידש השר גלנט את הארכת תוקף הוראת השעה המאפשרת את מכירת הדירות, באופן שצפוי להמשיך ולהביא לכרסום במאגר.

כל זאת הביא לכך ששיעור הדיור הציבורי בישראל כיום עומד על 2.5% בלבד מכלל הדירות, מהשיעורים הנמוכים במערב. כתוצאה מכך מוגדרים כיום עשרות אלפי משקי בית כזכאי דיור ציבורי, מבלי שלמדינה יש דירה להציע להם. במשרד השיכון מקווים כי בעקבות הפעלת תוכנית "לגור בכבוד", יצמח שיעור דירות הדיור הציבורי ל-4% מתוך כלל הדירות.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר בעקבות אישור ההחלטה כי "אחרי שנים רבות של הזנחה, ממשלת ישראל שמה את השכבות המוחלשות בראש סדר העדיפויות. תוכנית 'לגור בכבוד' שאושרה היום מהווה פתרון אמיתי לבעיית הדיור הציבורי במדינת ישראל, דבר שלא נעשה בעבר. זוהי בשורה של ממש למאות אלפי משפחות חסרות דיור במדינת ישראל, המסתייעות במשרד הבינוי והשיכון. באמצעות תכנית זו נגדיל בתוך עשור את מלאי הדירות לדיור הציבורי ב-72,000 דירות חדשות".

סגן שר הבינוי והשיכון ז'קי לוי אמר כי "בפעם הראשונה משרד הבינוי והשיכון מניח תוכנית כוללת שתעזור להתמודד עם בעיית הדיור הציבורי ולהוביל לפתרון ראוי לסוגיה. הנחנו תוכנית שעונה על כל הצרכים ונותנת את כל הכלים הדרושים כדי לפתור את הבעיה הכואבת אחת ולתמיד. לשמחתי החליט משרד האוצר בראשות השר משה כחלון לאמץ אותה ואנו נחזה במהפך חסר תקדים ביחס לדיירי הדיור הציבורי".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק אמר כי "מדובר ביום היסטורי עבור דיירי הדיור הציבורי ומדינת ישראל. תוכנית 'לגור בכבוד' מהווה אמירה ברורה וחזקה של המדינה, כי אוכלוסיות מוחלשות אינן שקופות עוד. אני גאה להיות חלק מהמהלך החשוב הזה ואעשה הכל כדי שהקמת צוות היישום יוביל לשינוי עמוק ואמיתי עבור עשרות אלפי משפחות".

ב"פורום הדיור הציבורי" המאגד מספר ארגונים ופעילים העוסקים בתחום ברכו את גלנט ורזניק בעקבות ההחלטה: "מדובר על תכנית משמעותית וטובה לדיור הציבורי שעברה אך ורק בזכות מאבקם של אלפי הפעילים והפעילות שנלחמים יום יום למען הדיור הציבורי. למרות זאת, יש עדיין תיקונים שנדרש לעשות בתוכנית ואנו מתכוונים להילחם כדי שתיקונים אלה אכן יעשו בהקדם. אנו מצפים משר האוצר משה כחלון שידאג לכך שבמהרה ינקטו כל הצעדים כדי ליישם את התוכנית. נעקוב בדריכות כדי לוודא שהתוכנית תיושם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות