אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלות נחלצות לעזרתן של יצרניות הרכב העולמיות צילום: בלומברג

הממשלות נחלצות לעזרתן של יצרניות הרכב העולמיות

ועידה של נציגי האיחוד האירופי, יפן, מקסיקו, קנדה ודרום קוריאה תתקיים ביום שלישי בז'נבה. הם יבקשו לגבש דרכי התמודדות עם התוכנית האמריקאית להטלת מכסים על כלי רכב. בין האפשרויות שנשקלות: הטלת מכסי נגד ותלונות לארגון הסחר העולמי

29.07.2018, 22:00 | שירות כלכליסט

ועידה של נציגי ממשל מהאיחוד האירופי, יפן, מקסיקו, קנדה ודרום קוריאה תיערך מחרתיים (ג') בז'נבה. המדינות ידונו בדרכי התגובה האפשריות שלהן בעניין איומיו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ על הטלת מכסים בגובה 25% על כל כלי הרכב וחלקי הרכבים המיובאים לארה"ב. על כך דיווחה סוכנות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

יצרניות כלי הרכב הגדולות בעולם וממשלות זרות מזהירות כי הטלת המכסים תזניק את מחירי כלי הרכב, ותפגע במכירות ובמשרות בתעשייה העולמית.

ב־23 במאי הזמין טראמפ חקירה רשמית בנוגע לתעשיית כלי הרכב המיובאים. תוצאות החקירה יקבעו האם יבוא כלי רכב פוגע בביטחונה של ארה"ב. חקירה דומה התקיימה בשנה שעברה, ובעקבותיה הטיל הבית הלבן מכסים על יבוא פלדה ואלומיניום בגובה 25% ו־10% בהתאמה. חקירה זו הושלמה בתוך עשרה חודשים, אך מקורות שדיברו עם רויטרס מעריכים כי ייתכן שהחקירה בנושא הרכבים תושלם כבר בשבועות הקרובים.

ההבנות שהתקבלו בין טראמפ ובין נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר בעת ביקורו בוושינגטון תלויות במידה רבה בתוצאות החקירה. הפגישה שתיערך מחרתיים מעידה על כך שהמדינות מתכוננות לגרוע מכל.

מפעל של רנו-ניסאן בסלובניה מפעל של רנו-ניסאן בסלובניה מפעל של רנו-ניסאן בסלובניה

שרת החוץ הקנדית כריסטיה פרילנד הדגישה את הצורך ב"שיתוף הפעולה בין המדינות בעלות העניין", בפגישה שהתקיימה עם שר המסחר הדרום־קוריאני בשבוע שעבר. לדברי מקור ששוחח עם רויטרס, קנדה מודאגת מכך שדרום קוריאה תזכה בהחרגות ממכסי הרכבים האמריקאיים, מה שיעניק למדינה האסייתית יתרון תחרותי. זאת, כפי שקרה עם מכסי הפלדה.

עדיין לא ברור מה הצעדים שיבקשו המדינות המתכנסות לנקוט כנגד המדיניות הפרוטקציוניסטית האמריקאית. עם זאת, קנדה, מדינות האיחוד האירופי ומקסיקו כבר הטילו מכסים מצידן על תוצרת אמריקאית לאחר שבמרץ הטיל טראמפ את המכסים על אלומיניום ופלדה. תגובה אפשרית נוספת היא להיאבק בארה"ב באמצעות ארגון הסחר העולמי.

יונדאי הקוריאנית, טויוטה היפנית וב.מ.וו הגרמנית הן בין החברות שעלולות להיפגע מהטלת המכסים האמריקאיים. כמו כן יצרניות הרכב האמריקאיות ג'נרל מוטורס, פורד ופיאט קרייזלר, שכבר הנמיכו את תחזיות הרווח השנתיות שלהן. מניותיהן נחלשו בעקבות חשש המשקיעים לפגיעה בשולי הרווח ובמכירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות