אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברנט מצא מימון לפרויקט במנהטן דווקא בברוקלין צילום: אוראל כהן

ברנט מצא מימון לפרויקט במנהטן דווקא בברוקלין

אקסטל, שצריכה לשלם בדצמבר חצי מיליארד שקל, חתמה על הסכמי מימון לפרויקט בברוקלין - והכסף ישמש להחזר הקרן באג"ח סדרה א'

30.07.2018, 08:05 | חזי שטרנליכט

חברת הנדל"ן האמריקאית אקסטל של גארי ברנט, שגייסה מהמשקיעים בתל אביב כ־1.65 מיליארד שקל בשתי סדרות אג"ח, דיווחה אתמול למשקיעים על כך שהשיגה את הסכום הדרוש לתשלום הקרן הראשון והריבית של אג"ח סדרה א', שאמור להתבצע בדצמבר. מדובר בתשלום בהיקף משמעותי מבחינת מחזיקי האג"ח, שנחשב בשוק ההון המקומי גם מבחן אמינות משמעותי לאקסטל. בשנים האחרונות נסחרות האג"ח שלה בתשואה דו־ספרתית. 

קראו עוד בכלכליסט

התשלום הראשון של הקרן של האג"ח הוא כחצי מיליארד שקל, ולכן ההודעה הקפיצה את מחירי האג"ח (א') של אקסטל בכ־1.5%, והורידה את התשואה שלה ל־10.9%. התשואה על אג"ח סדרה ב', שההודעה לא נוגעת להן, היתה סביב 13.9%.

פרויקט ברוקלין פוינט מומן במלואו

מה שהוביל להודעת החברה היה התקשרות שלה בהסכמי מימון לפרויקט ברוקלין פוינט, שכללו הלוואת בנייה בהיקף של כ־425 מיליון דולר והסכם מימון (מזנין) בהיקף של כ־105 מיליון דולר. לפי אקסטל, שתי ההתפתחויות האלה מובילות לכך שהפרויקט המדובר ממומן למעשה במלואו, ולכן התפנו לחברה מזומנים בהיקף של 75.1 מיליון דולר. לדברי מקורבים לאקסטל, החברה נמצאת במגעים גם לסגירה מימונית של פרויקט נוסף - מה שעשוי להבטיח את תשלום הקרן הבא.

בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2018 הודיעה חברת הנדל"ן כי היא מנהלת מגעים על שלוש עסקאות מימון. שתיים מהן - הכוללות את המימון המחודש בפרויקט בוסטון אינטרקונטיננטל שדווח בתחילת אפריל ובפרויקט בברוקלין שדווחה אתמול - הבשילו. אם גם העסקה השלישית, לקבלת אשראי בהיקף של כחצי מיליארד דולר למימון פרויקטים בניו יורק, תבשיל, הרי שמדובר בסכום נוסף של קרוב ל־100 מיליון דולר, שיסייע להבטיח את תשלום הקרן הבא - השני והאחרון.

ההתנהלות של אקסטל וברנט עם שוק ההון המקומי ידעה עליות ומורדות. ביוני האחרון אילצה רשות ני"ע את החברה לפרסם מחדש את הדו"חות הכספיים שלה ל־2017, בעקבות הערות על נתוני מכירת דירות והמחירים שבהם דווחו העסקאות.

חלוקת דיבידנד פתאומית שביצע ברנט מוקדם יותר השנה, בהיקף של 75 מיליון דולר, הובילה להתפטרות המיידית של שני הדירקטורים החיצוניים הישראלים בחברה, דוד ברוך ויהלי שפי. אבל ראשית היחסים העכורים בין המשקיעים לחברה היו קשורים בקשיים להשגת הסכם מימון כבר בשלהי 2016.

גארי בארנט , צילום: אוראל כהן גארי בארנט | צילום: אוראל כהן גארי בארנט , צילום: אוראל כהן

הסכמי המימון הקודמים לא הרגיעו את המשקיעים

האג"ח של אקסטל נסחרו בתנודתיות רבה בשנתיים האחרונות, מאז שהחלו לצוץ החששות באשר ליכולות המימון של החברה. בהמשך השיגה החברה הסכמי מימון חדשים, אך המשקיעים בארץ עדיין לא רגועים לגבי יכולות הפירעון של החברה. אג"ח מסדרה א', שהונפקו ביוני 2015 בהיקף של 1.05 מיליארד שקל, זינקו בחודשים האחרונים מתשואה חד־ספרתית. בחודשים שלאחר הגיוס התשואה שלהן נעה בין 4.5% ל־6%, ואילו במאי 2016 הן הגיעו כמעט ל־16%. מאז נרשמה תנודתיות רבה באג"ח א' וגם בסדרה ב', שאף היא הונפקה ב־2015.

אקסטל פועלת במנהטן שבניו יורק, ויוזמת ומפתחת נדל"ן המיועד בעיקר למגורים, מסחר או מלונאות. החברה גם עוסקת בתחום הנדל"ן להשקעה, ומחזיקה באמצעות חברה־בת (60%) במלון בוסטון אינטרקונטיננטל שבבוסטון, המסווג בדו"חותיה הכספיים של החברה־הבת כנכס פיננסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות