אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קנס של 9 מיליון שקל לשופרסל והפסקת הסדרי הבלעדיות במרכזים מסחריים צילום: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

קנס של 9 מיליון שקל לשופרסל והפסקת הסדרי הבלעדיות במרכזים מסחריים

במסגרת הצו המוסכם בין שופרסל לרשות ההגבלים, הרשת תבטל בתוך 6 חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות במקרקעין שלהם היא שותפה. המטרה: להקל על כניסת מתחרים בשוק המזון למרכזים מסחריים ולקניונים

30.07.2018, 15:26 | נורית קדוש

קנס של 8.9 מיליון שקל על הפרת חוק המזון והתחייבות לבטל הסכמי בלעדיות שיש לשופרסל ב-180 מתחמים הוטלו על הרשת במסגרת צו מוסכם שנחתם עם הרשות להגבלים עסקיים.

קראו עוד בכלכליסט

הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין הגיעה היום (ב') להסכמה על צו מוסכם עם חברת שופרסל לביטול כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין להם שותפה שופרסל. מהלך זה נועד להקל על כניסת מתחרים בשוק המזון כולל מאפיות, חנויות לממכר פירות וירקות ומעדניות, לקניונים ומרכזים מסחריים.

במסגרת הצו המוסכם התחייבה שופרסל לבטל בתוך שישה חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות שבהם התקשרה בנכסי מקרקעין שכורים שבהם היא מפעילה את סניפי הרשת. בנוסף עליה להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה, כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלו וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו.

שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד וזאת למשך שלוש שנים לכל היותר. לאחר מכן, לא תוכל שופרסל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל.

סניף    שופאסל בקניון חיפה (ארכיון), צילום: ערן יופי כהן סניף שופאסל בקניון חיפה (ארכיון) | צילום: ערן יופי כהן סניף    שופאסל בקניון חיפה (ארכיון), צילום: ערן יופי כהן

במקביל, שופרסל תשלם כאמור קנס מוסכם של כ-8.9 מיליון שקל עקב הפרת הוראות חוק המזון. זאת לאחר שבדיקת הרשות העלתה כי הרשת

האריכה 18 הסדרי בלעדיות להם הייתה צד, בניגוד לחוק המזון, שאוסר על התקשרות בהסדרי בלעדיות במקרקעין או בהארכת הסדרי בלעדיות קיימים, באזורים בהם יש לקמעונאי נוכחות משמעותית של מעל 30% מהחנויות באזור.

הסדרי הבלעדיות שבהם עוסק הצו המוסכם, הם הסדרי שכירות והסדרים דומים שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה בשוכר. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית באופן העלול לפגוע בתחרות ובצרכנים.

לפני כשנה הגיעה הממונה על הגבלים עסקיים להסכמה על צו מוסכם עם סופר-פארם לפיו נדרשה הרשת לבטל את כל הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד, למעט מספר סניפים חריגים. טרם הסכמה זו, בשנת 2005 קבעה רשות הגבלים עסקיים שהסדר בלעדיות במקרקעין שבין בנק דיסקונט לבין קניון הראל במבשרת ציון מהווה הסדר כובל אסור. אמנם מאז התמעטו הסדרי הבלעדיות במקרקעין, אך שופרסל נמנעה מלבטל בעצמה את הסדרי הבלעדיות להם הייתה צד ועל רקע זה מצאה הממונה לנכון להביא לסיומם של הסדרי הבלעדיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אלימות שנצטער עליה
לפני מספר שנים מנכל שופרסל אפי רוזנהייס נכנס לכלא על עבירות הגבלים עסקיים. זה ארוע נדיר במדינת ישראל. מה בעצם הנזק בעבירה כזו? הם תאמים מחירים והציבור משלם כי אין לא ברירה. כך נבנתה שופרסל על הגב שלנו... ואנחנו שותקים. היום אנחנו עדים עם מנכל חדש להמשך התופעה. לא היה בתולדות המדינה.. והנה השיירה עוברת. הם משלמים קנס שאמור להגיע לציבור שעשקו אותו כל השנים אם שכל בראשינו לא לקנות שם אפילו בזוקה
אבי  |  30.07.18
1.
לקחת להם הרשיון
רשת ארורה זו הינה אחד הגורמים העיקריים ליוקר הקטסטרופה.הרשת קונה מחקלאי ק"ג עגבניה ב-90 אגורות-ולנו מוכרת ב-5.80 ש"ח-פער תיווך שערורייתי לכל אורך הדרך בפירות בירקות בשמן ובמרבית המוצרים.אנו תושבי הגולן-סובלים קשות מהסניף של הרשת בקצרין והגיע הזמן לפנות לרמי לוי -ולתת לו תמריץ כדי לפתוח סניף בגולן כדי להפסיק מונופול ארור זה.אני וחברים רבים-תקופה ארוכה לה קונים בשופרסל-אלא נאלצים לנסוע לסניף דאבח "במגדל"-ולחסוך הרבה בסל הקניות.פונה לתושבי הגולן תפנו למועצה ותדרשו פתיחת סניף של רמי לוי .רק למועמד שיתחייב ויבטיח לשבור את מונופול שופרסל יקבל תמיכה.
בגדדי  |  30.07.18