אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר: הרבעון השני צפוי להציג צמיחה חלשה צילום: מוטי קמחי

משרד האוצר: הרבעון השני צפוי להציג צמיחה חלשה

לפי הערכה ראשונית, קצב הצמיחה יעמוד בטווח 2%-2.5%. הצריכה הפרטית צפויה לצמוח בשיעור מתון, בעיקר לאור הירידה ביבוא כלי רכב. עם זאת, למרות החולשה המסתמנת, נתוני הרבעון תואמים את התחזית לכל שנת 2018 שעומדת על 3.5%

30.07.2018, 15:18 | עמרי מילמן

הרבעון השני צפוי להציג צמיחה חלשה, כמעט בכל רכיבי התוצר. הערכה הראשונית צופה כי קצב הצמיחה יעמוד בטווח 2%-2.5%. כך מפרסם היום משרד האוצר בסקירה של אגף הכלכלן הראשי . באוצר מסבירים את הצמיחה הנמוכה בכך שמדובר ב"תיקון טכני בחלקו, ובניכוי האירועים החד פעמיים (שתרמו לצמיחה ברבעונים הקודמים) קצב הצמיחה בפועל ברבעון השני ינוע בטווח נורמטיבי של 3%-3.5%". עם זאת, כשם ששמחו ברבעונים הקודמים כאשר הצמיחה חצתה את ה-4%, אין סיבה לנטרל עכשיו את אותם גורמים ולא לבחון לעומק את הצמיחה הנמוכה מהפוטנציאל (שעומד על 3%).

קראו עוד בכלכליסט

עוד מפרטת הסקירה כי הצריכה הפרטית ברבעון השני של השנה צפויה לצמוח בשיעור מתון, בעיקר לאור הירידה ביבוא כלי רכב לאחר עודף יבוא שנעשה ברבעונים הקודמים האחרונים שהביא להווצרות מלאי. באוצר מעריכים כי היבואנים הופתעו מהחולשה בביקושים לאחרונה וכעת הם מעדכנים בהתאם את ההזמנות שלהם. עוד מציינים כי השיפור שנרשם בנתוני ייצוא הסחורות ברבעון הראשון קוזז ברבעון השני. בייצוא השירותים צפויה ברבעון השני ירידה קלה, לראשונה מזה שנתיים.

ירידה ביבוא מכוניות, צילום: אוראל כהן ירידה ביבוא מכוניות | צילום: אוראל כהן ירידה ביבוא מכוניות, צילום: אוראל כהן

גם ההשקעות בנכסים קבועים צפויות להיחלש, להערכת האוצר, זאת לאחר שברבעון הקודם ההשקעות צמחו בקצב מהיר. לפי האוצר מלבד הירידה בהיקף יבוא כלי רכב להשקעה (ליסינג) הירידה בהתחלות הבנייה תורמת לכך גם כן. אולם בעוד שהרחיבו על סוגיית הרכב, לא פירטו על היקף ההשפעה של הירידה בהתחלות הבנייה על הפגיעה בצמיחה.

עוד מציינים בסקירה כי הסביבה העולמית עדין מציגה קצבי צמיחה מרשימים. אולם הגידול בקצבי האינפלציה, צמצום ההרחבה המוניטרית וכן האפשרות למלחמת סחר, מגבירים את חוסר הוודאות ועלולים לפגוע בפעילות הכלכלית בעולם ולהשפיע גם על הפעילות הכלכלית בישראל.

למרות החולשה המסתמנת, נתוני הרבעון השני תואמים את התחזית לכל שנת 2018 שפרסם האוצר ועומדת על 3.5% לשנת 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
צמיחה חלשה
זה לא צמיחה חלשה. זה צניחה ללא מצנח. מיתון מיתון מיתון. מדינת ישראל נמצאת במשבר כלכלי עמוק!!!!! תתחילו להתעורר על עצמכם שם בכנסת ובממשלה. הרסתם את הכלכלה בידיים שלכם. תביאו דחוף את גדולי המוחות לכלכלה על מנת להציל את מדינת ישראל מהמיתון העמוק!!!!! כחלון את כשלת כישלון ענק!!!!
אזרח  |  30.07.18
לכל התגובות