אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גבירותי ורבותי, התחלנו בהנמכה לשדה: איך נוחת מטוס נוסעים? צילום: שאטרסטוק

סודות הטיסה

גבירותי ורבותי, התחלנו בהנמכה לשדה: איך נוחת מטוס נוסעים?

הנחיתה היא השלב המסובך והרגיש ביותר בטיסה: המטוס עובר משיוט לתמרון, הכנף משנה צורתה כרובוטריק ואפילו הגלגלים עושים משהו משלהם; איך זה עובד? נחיתת מטוס, מתחילת ההנמכה ועד למחיאות הכפיים

04.08.2018, 08:30 | ניצן סדן
כחצי שעה לפני הנחיתה תישמע ההודעה הבאה בכל טיסה: "גבירותי ורבותי, אנא שבו במקומותיכם והדקו חגורות; התחלנו בהנמכה לנחיתה". מאחורי ההודעה הזו עומדת תחילת החלק הכי מורכב בכל טיסה. מה כל כך מסובך בנחיתה, ומה עושה המטוס מתחילת התהליך ועד הנגיעה בקרקע?

קראו עוד בכלכליסט

שלב ההנמכה לנחיתה מתחיל בסוף שלב השיוט בנתיב. על מטוס הנוסעים לעבור ממצב של טיסה אחידה יחסית במהירות גבוהה ובגובה רב לטיסה איטית ונמוכה שגם מצריכה תמרון.

מטוס נוסעים בשיוט, אחריו שובל לבן שנוצר מהתקררות גזי המנוע, צילום: שאטרסטוק מטוס נוסעים בשיוט, אחריו שובל לבן שנוצר מהתקררות גזי המנוע | צילום: שאטרסטוק מטוס נוסעים בשיוט, אחריו שובל לבן שנוצר מהתקררות גזי המנוע, צילום: שאטרסטוק

התמרון הוא בעצם הפניות שמבצע המטוס לפני הנחיתה. יש להן שתי מטרות: הראשונה היא לאבד גובה ומהירות באופן מבוקר והשנייה - להגיע למסלול הנכון. צוות הטיסה יודע מאיזה כיוון עליו לגשת לנמל היעד, אך לפעמים יוגדר לו, למשל, להתיישר מול על מסלול ממזרח ולא ממערב.

מטוס איירבוס A350, צילום: שאטרסטוק מטוס איירבוס A350 | צילום: שאטרסטוק מטוס איירבוס A350, צילום: שאטרסטוק

קצת לאחר תחילת ההנמכה, תוכלו לראות שכנפי המטוס מתחילות לזוז: המדפים, משטחים שנועדו ליצור עילוי בעת הצורך, יישלפו אחורנית ושטח הפנים של הכנף ייגדל. הפעולה הזו מתבצעת כדי למנוע איבוד גובה לא מבוקר; הרי המטוס נשאר באוויר הודות לשילוב בין דחף המנועים והאוויר שזורם מתחת לכנפיים - וכשהטייס מוריד גז, זורם אוויר בלחץ נמוך יותר. הגדלת שטח הכנפיים מאפשרת ניצול של יותר אוויר והמשך טיסה גם כשהמנועים פועלים בעוצמה פחותה.

מצב מדפי הכנפיים. מימין: מצב סטנדרטי; משמאל: מדפים פתוחים, להגדלת שטח הכנף, צילום: שאטרסטוק מצב מדפי הכנפיים. מימין: מצב סטנדרטי; משמאל: מדפים פתוחים, להגדלת שטח הכנף | צילום: שאטרסטוק מצב מדפי הכנפיים. מימין: מצב סטנדרטי; משמאל: מדפים פתוחים, להגדלת שטח הכנף, צילום: שאטרסטוק

ההאטה היא תהליך קריטי, שכן לכל מטוס יש מהירות נחיתה מקסימלית; נחיתה מהירה מדי עלולה לשבור את כני הנסע של הגלגלים או את הגוף עצמו. המהירות מושפעת ממשקל המטוס; למשל, בואינג 737 קטן נוחת בכ-287 קמ"ש ואילו איירבוס A330 גדול - בכ-230 קמ"ש. כדי להאט, מוריד הטייס את הגלגלים, שיוצרים התנגדות לתנועת האוויר.

לאחר שהוריד גובה, האט והתיישר מול המסלול, נכנס המטוס למצב נחיתה סופי; מתא הנוסעים לא תוכלו לראות זאת, אך פלטות הגלגלים במטוסים גדולים ישנו את זוויתן כדי ליצור מגע הדרגתי של הצמיגים בקרקע. לכני הנסע של הגלגלים יש בוכנות גדולות שנועדו לספוג חלק מהפגיעה בקרקע ולצמצם את העברת האנרגיה לגוף הכלי.

הגלגלים פרוסים במצב נחיתה, צילום: שאטרסטוק הגלגלים פרוסים במצב נחיתה | צילום: שאטרסטוק הגלגלים פרוסים במצב נחיתה, צילום: שאטרסטוק

בשלב זה שוב תשתנה צורת הכנף - משטחים נוספים ייפתחו בחלקה העליון. אלו הם בלמי אוויר, לוחות שיוצרים התנגדות גדולה לאוויר ומאטים מאוד את המטוס.

הבלמים במצב פתוח, צילום: שאטרסטוק הבלמים במצב פתוח | צילום: שאטרסטוק הבלמים במצב פתוח, צילום: שאטרסטוק

בשלב זה תוכלו לשמוע את הגלגלים על הקרקע ואת הבלמים שלהם, ואם יש הרבה ישראלים בטיסה - גם מחיאות כפיים. לאחר הנחיתה, ישובו המדפים והבלמים אל תוך הכנף.

הנחיתה במטוסים קלים אינה שונה מהותית; מהירויות הגישה נמוכות יותר, ונדרש פחות זמן להאט. ואולם, משום שמטוסים אלה רגישים יותר לרוחות צד ומשבים אחרים, קשה להנחיתם לא פחות משקשה להנחית מטוסי נוסעים גדולים. הנחיתה במטוסי קרב שונה משום שמהירות הגישה גבוהה והזווית בין המטוס והקרקע אחרת; כדי ליצור התנגדות אוויר מוגדלת, יגיע מטוס הקרב למסלול כשחרטומו מוטה מעלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

47 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

44.
בלימה באוויר ועל הקרקע
מה זה הקשקוש הזה "כדי להאט, מוריד הטייס את הגלגלים, שיוצרים התנגדות לתנועת האוויר". סליחה?! את הגלגלים מורידים כדי שמטוס לא יתרסק על המסלול!!! כדי ליצור התנגדות לאוויר ולהאט את מהירות המטוס הטיס מוריד את המדפים בדרגות שונות, כתלות במהירות המטוס, ומפעיל את הברקסים בעדינות במהלך הטיסה ובאופן מלא בריצה על המסלול. ולקינוח - איך לא הזכרתם את המהפכים?! אותו מנגנון במנועים שהופך את זרימת האוויר שיוצא מהם ומסייע מאוד לבלימת המטוס לאחר הנגיעה בקרקע
מייג'ור טום  |  05.08.18
לכל התגובות