אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"השביתה בבתי החולים הממשלתיים תיצור סכנת חיים" צילום: יובל חן

בלעדי לכלכליסט

"השביתה בבתי החולים הממשלתיים תיצור סכנת חיים"

משרד הבריאות ביקש מהאוצר שיפנה לבית הדין לעבודה כדי למנוע את השביתה המתוכננת ליום ראשון של עובדי המשק והמינהלה בבתי החולים הממשלתיים. מכתב שנשלח לסגן הממונה על השכר מזהיר כי השביתה תשתק את בתי החולים

01.08.2018, 06:54 | אדריאן פילוט

על רקע השביתה המתוכננת של 12 אלף עובדי מינהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים ביום ראשון הקרוב, פנה אתמול משרד הבריאות למשרד האוצר בבקשה דחופה וחריגה שיפנה לבית הדין לעבודה כדי שיעצור את השביתה. במכתב ששלחה ראש חטיבת המרכזים הרפואיים הממשלתיים ד"ר אורלי וינשטיין לסגן הממונה על השכר באוצר יוסי כהן, ושהגיע לידי "כלכליסט", היא מבקשת "לסייע לנו על מנת שלא תיפגע היכולת של המרכזים הרפואיים הממשלתיים לתת למטופלים שירות רפואי". השביתה המתוכננת תתרחש ב־30 מרכזים רפואיים: כל בתי החולים הממשלתיים, בתי החולים לבריאות הנפש, ובתי החולים השיקומיים והגריאטריים. במסגרת השביתה לא יסופקו שירותי אדמינסטרציה, אחזקה, ניקיון, מטבח, כוח עזר ועוד. במילים אחרות, בתי החולים ישותקו. וינשטיין הדגישה כי השביתה המתוכננת תהיה שביתה מלאה ולא שביתה במתכונת שבת כפי שהסבירו בהסתדרות העובדים.

סגן הממונה על השכר באוצר יוסי כהן, צילום: מארק נוימן סגן הממונה על השכר באוצר יוסי כהן | צילום: מארק נוימן סגן הממונה על השכר באוצר יוסי כהן, צילום: מארק נוימן

"אני מבקשת להתריע על המשמעויות הקריטיות של השביתה בבתי החולים. להבנתי השביתה תפגע קשה מאוד בתפקודם, עד לחשש לאי תפקוד מלא של חלק מהמערכים", כתבה וינשטיין. המכתב מפרט את המצב הכאוטי שהשביתה תיצור בבתי החולים: לא ניתן יהיה לבצע פעילות אמבולטורית בשל שביתת הפקידים; פעילות ניתוחית דחופה תשובש ועלולה להישקף סכנת חיים למנותחים משום שאלונקאים לא יעבדו, מערך הניקיון לא יפעל ואנשי המערך הסטרילי ואנשי המחסן ישבתו גם כן. כתוצאה מכך צפויה עלייה בזיהומים שגם היא מסכנת חיים. בנוסף, לא תתאפשר חלוקת מזון לחולים ולא יסופקו שמיכות וכריות.

העובדים שובתים בדרישה ל"השוואת שכרם למקביליהם בקופות החולים". בפועל, מדובר בהעלאת שכר של 10%—15%. לטענתם, "ועדת פדה קבעה לפני 30 שנה שחייב להיות שוויון בין עובדי בתי החולים הממשלתיים לעובדי קופות החולים, ועד היום טרם יושמה החלטת הממשלה בנושא.

כמו כן, העובדים דורשים את ביטולן המוחלט של דרגות השכר הנמוכות ועדכון של הדרגות. העובדים דורשים גם לקבוע תקנים ברורים לעובדי מינהל ומשק בבתי החולים. בנוסף, דורש ועד העובדים לעדכן את הגדרת התפקידים הנדרשים לפעילות בתי החולים, דבר שלטענתו לא התרחש בעשרים השנים האחרונות. לטענתם, כיום ישנם תפקידים חיוניים שלא היו קיימים לפני עשרים שנה כמו מומחים לאבטחת מידע ומומחים למערכות מחשוב.

השביתה הצפויה בראשון לא תשבית רק את בתי החולים, אלא גם תשים קץ לאידיליה בין שר האוצר משה כחלון ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. לשניים יש מערכת יחסים טובה ועד כה הם שיתפו פעולה בשלל חזיזות כמו הרפורמה במשק החשמל, העלאת שכר המינימום והעלאת קצבאות הנכים. אולם כעת מביעה ההסתדרות תמיכה גורפת בעובדים. לפי הודעת ההסתדרות, "הודעת עובדי המינהל והמשק על נקיטת צעדים ארגוניים נעוצה בדרישתם המוצדקת לשכר שוויוני והוגן ובדרישה להסדרת מעמדם. ציבור עובדים זה עושה ימים כלילות למען תפקוד איכותי ויעיל של מערכת הבריאות, ואסור להתיר את המשך העוול והרחבת הפערים. ההסתדרות מגבה את העובדים, ומקווה שהמדינה ומשרד הבריאות יעמדו בהסכמים ויפעלו לגיבוש פתרון מיידי הולם".

מנגד, באוצר האשימו את ההסתדרות בכך שהיא מנצלת באופן ציני את החולים כדי לדרוש תוספות שכר: "צר לנו שההסתדרות מנהלת מאבקים על גב החולים. משרד האוצר מקיים תהליך הידברות עם ההסתדרות על מנת לפתור את סכסוך העבודה ולמנוע את השביתה. אנו מתריעים על כך ששביתה בהיקף המתוכנן עלולה להוות פגיעה קשה בחולים ובמערכת הבריאות בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אי אפשר להתקיים כעובד מנמ"ש
עם שכר כמו שלנו אנו נאלצים לקחת הלוואות על גבי הלוואות ועורכים לעצמנו בור עמוק עוד יותר! לשים למצב האבסורדי הזה סוף! לא ייתכן שנקרא רפואי יקבל שכר פי 4 עד עשר ואת העבודה השחורה יעשו האנשים השקופים שעובדים בזיעת אפם ומרחמים על החולים וסירבו לשבות שנים רבות... לא עוד! הגיעו מים עד נפש! הילדים שלנו זכאים למשכורת מכובדת של גבר מפרנס ולא של עובד מתחיל ללא ותק... עלו כל הקיצין! מלחמה על הלחם של ילדנו.
דורון  |  02.08.18
5.
פתאום מתחילים לקלוט שאכן ללא עובדי מנהל ומשק
בית החולים לא יתפקד בכלל. אנחנו כל כך חיוניים וחשובים ולכן דורשים הכרה מתאימה במעמדנו ובתנאי השכר שלנו. בלתי נסבל שפעם בשנתיים הרופאים שובתים, האחיות שובתות ובכל פעם מקבלים הסכם מנופח יותר ותנאים מעולים - מי שיש לו מקבל עוד ועוד ונוצרו פערי שכר מוגזמים ביותר מול מנהל ומשק, מה גם שעל המנהל ומשק פוסחים ובהינף יד מבטלים את המאבק ודורשים להחזיר לעבודה. לא יקום ולא יהיה! הפעם אסור לוותר!
מנהל ומשק  |  01.08.18
לכל התגובות