אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק: חשפנו ניסיון להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר צילום: youtube

פייסבוק: חשפנו ניסיון להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר

במסגרת חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות ב-2016, חשפה פייסבוק לפני שבועיים ניסיון התערבות נוסף בבחירות שייערכו בקרוב. "גילינו 32 פרופילים ודפים עסקיים מזויפים בפייסבוק ובאינסטגרם", מסרה הרשת שמסייעת ל-FBI לחקור את הנושא. על פי בכירים בחברה, "רוסיה עשויה להיות מעורבת בפרשה"

31.07.2018, 20:20 | רפאל קאהאן

פייסבוק הודיעה כי זיהתה ניסיון להשפיע על הבחירות בארה"ב בנובמבר באמצעות שימוש בחשבונות מזויפים - כך דיווח לפני זמן קצר ה"ניו יורק טיימס".

החברה מסרה כי זיהתה קמפיין מזויף שנוהל בפייסבוק ובאינסטגרם במסגרת החקירה שהיא מנהלת על התערבות בבחירות. בפייסבוק לא מצביעים על קשר חד-משמעי של רוסיה למעשים, אך שני בכירים בחברה אמרו כי "רוסיה עשויה להיות מעורבת בפרשה". יצוין, כי הדפים והפרופילים עצמם מגיעים ממדינות שונות מה שמעיד על תחכום רב בהפעלתם.

מייסד פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בבית הנבחרים, צילום: ABC מייסד פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בבית הנבחרים | צילום: ABC מייסד פייסבוק מארק צוקרברג מעיד בבית הנבחרים, צילום: ABC

"אנו נמצאים עדיין בשלבים הראשונים של החקירה ואין לנו את כל העובדות - כולל מי עשוי להיות מאחורי זה", כתבה החברה בהצהרה שפרסמה. פייסבוק חשפה כי גילתה לראשונה את החשבונות המזויפים לפני שבועיים. חשבונות אלה כוללים, על פי הרשת החברתית, שמונה דפי פייסבוק, 17 פרופילים ברשת החברתית, ושבעה חשבונות אינסטרגם. כמו כן ציינו בחברה כי הם עובדים בצמוד ל-FBI בחקירת הנושא.

הפעילות של מפעילי הדפים המזויפים נועדה לייצר מאבק בין גורמים קיצוניים על ידי "הפעלת" הצדדים במהלך הפגנות כמו אלו שהתקיימו בשארלוטוויל לפני מספר חודשים ואשר הביאו למותם של שני מפגינים מתנגדי ימין. במקביל נצפתה פעילות סביב דף שקורא לבטל את סוכנות ההגירה שמואשמת באופן קבוע ביחס קשוח ומפלה למהגרים בלתי חוקיים.

פייסבוק חשפה את החשבונות המזויפים במסגרת חקירת ההתערבות בבחירות 2016, ועל רקע הביקורת הרבה שהחברה ספגה מגורמים בארה"ב ובעולם על חוסר המעש שלה בנושא.

החברה החלה להפעיל כלים מבוססי בינה מלאכותית כדי לברור במהירות פרופילים חשודים ולאחר מכן מעבירה אותם לבדיקה של צוות אנושי שמוסמך לנושא. החברה גם דורשת כיום מכל גורם פוליטי לרשום את עצמו עם כתובת אמריקאית ומחזיקה במאגר נתונים של כל הפרסומים הפוליטיים שלהם.

בפייסבוק מעריכים שלא רק גורמים מדינתיים עשויים להשתמש בפלטפורמה שלה כדי לייצר קמפייני השפעה במסווה. לדברי החברה, אלה עשויים להיות גם גורמים מקומיים מארה"ב שמנסים להגדיל את השפעתם בצורה מתוחכמת.

פייסבוק אינה היחידה במתמודדת עם התופעה. גם בטוויטר ערכו לאחרונה "ניקוי אורוות" במסגרתו מחקו עשרות מיליוני חשבונות מזויפים או כאלה שהופעלו על ידי בוטים - תוכנות אוטומטיות שמפיצות מסרים לכל עבר. סנאפ, יוטיוב ושירותים ורשתות חברתיות אחרות טרם נבדקו - אך סביר מאוד להניח שגם שם ניתן יהיה למצוא חשבונות כאלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
לא מזמן הממשלה ניסתה לפעול נגד התערבות ממשלות זרות בבחירות אצלנו
מסתבר שבדמוקרטיות גדולות כועסים כשממשלות זרות או ארגונים זרים, פועלים אצלם בענייני בחירות. גם האירופאים משום מה לא אהבו את הבחישה הפוליטית הטורקית. גם הטורקים לא אהבו את הבחישה האירופאית נגד ארדואן בתך טורקיה. וזה נמשך ונמשך. ובאמת מרגיז, כי ברור שזה מנוגד לדמוקרטיה, עד שזה מגיע לישראל, והמוסר הדמוקרטי כרגיל מתנפח צביעות ומתהפך. כן, אנחנו הדמוקרטיה היחידה, שאוסרת על ממשלתה, לפעול נגד בחישה בן לאומית בפוליטיקה המקומית . להפך, אצלנו הבחישה הזאת, הבלתי נפסקת, מהווה מן סמן להיותנו דמוקרטיים.
השמאלנים אמרו שנהיינו פאשיסטים  |  31.07.18