אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקר ביצועים: השבוע של איתן כבל, לאומי קארד ומניית פייסבוק צילום: עמית שאבי

מוסף כלכליסט

חקר ביצועים: השבוע של איתן כבל, לאומי קארד ומניית פייסבוק

וגם: מתחרה חדש לבנקים, חברות הבנייה עשויות להיות מחוייבות לדווח על תאונות עבודה עם נפגעים, שוב שינו את הכללים במחיר למשתכן ופיטורי ענק בבנקאות

02.08.2018, 09:32 | כתבי כלכליסט

דרמה בוועדת האשראי

כבל - עושה צחוק מהעבודה

הממונה על שוק ההון דורית סלינגר עלתה השבוע לוועדה בראשות ח"כ איתן כבל שבוחנת את האשראי שנתנו הבנקים לטייקונים, וגילתה שהכינו לה אמבוש: היא הגיעה עם צוותה, חומר רקע, מצגת. אבל כבל חיכה לה עם שולחן עדות ופורמט של שימוע. היא הסתובבה והלכה, וישיבת הוועדה פוזרה. זה המחיר של העובדה שכבל מנסה לייצר, לצרכים פוליטיים, מלחמה בטייקונים שכבר מזמן לא קיימים; השאלות החשובות ובדיקות העומק נדחקות מסדר היום. כן, צריך לבדוק את המחדל ההוא, אבל חשוב יותר לעסוק באשראי שניתן כעת כדי למנוע את הקריסה הבאה. למשל, לעצור את קרנות הנאמנות שקונות אג"ח מפוקפק של חברות אמריקאיות, או את האשראי הלא סחיר והעלום שהבנקים והמוסדיים מפזרים בעולם. סלינגר אולי נתפסת כמי שחוללה דרמה, אבל הביזיון בהתנהלות הוועדה הוא כולו של כבל.

גולן פרידנפלד

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

איתן כבל , צילום: עמית שאבי איתן כבל | צילום: עמית שאבי איתן כבל , צילום: עמית שאבי

לאומי קארד נמכר

הגברת התחרות בבנקים - נשארנו עם כלום

מכירת לאומי קארד משקפת עד כמה הוועדה להגברת התחרות בשוק הבנקאות בראשות דרור שטרום, הבייבי של שר האוצר משה כחלון, לא תשיג את מטרתה. ראשית, בניגוד לציפיות האוצר, לרוכשת קרן ורבורג פינקוס אין שום תוכניות להפוך את החברה לבנק שיתחרה בגדולים. שנית, העסקה חושפת את התלות האדירה של חברות האשראי בבנקים: הרי לאומי קארד ובנק לאומי יישארו שותפים, ולאומי יישאר הלקוח הגדול ביותר לכרטיסים של לאומי קארד, לכן אין לחברה המופרדת אינטרס אמיתי להתחרות בבנק. אז לאומי קארד ייתן קצת יותר אשראי לעסקים קטנים וללקוחות, אבל הציבור לא ירוויח משהו ממשי מכל המהלך הזה שהניב כותרות חגיגיות, שר אוצר מרוצה, אבל בעיקר פירורים לציבור.

רחלי בינדמן

מתחרה חדש לבנקים

העלאת ריביות האשראי - לא כוח טבע

השבוע, כשבנק לאומי מכר את לאומי קארד, שוב צצה האזהרה הקבועה הנוגעת להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים: הריבית על הלוואות תעלה. הנימוק לכך הוא שעד כה סיפקו הבנקים לחברות האלה כסף זול כדי להעמיד אשראי, ואחרי המכירה לא יהיה להם עוד אינטרס כזה. אבל בנקים אינם מקור הכסף היחיד בעולם. מקור זול יותר הוא הפנסיות שלנו, וגיוס באג"ח מהמוסדיים יכול להבטיח שהריביות יישארו נמוכות. אם הן יעלו, זה רק משום שמישהו רצה בכך, ובמקרה הזה הבעלים החדשים של חברת האשראי, שמן הסתם רוצה להרוויח. בכל פעם שמישהו מתאר איזה כוח טבע אלמוני שיחייב העלאת ריביות, כדאי לזכור למי יש אינטרס פה.

אתי אפללו

מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: בני גמזו לטובה מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו | צילום: בני גמזו לטובה מנכ"ל לאומי קארד רון פאינרו, צילום: בני גמזו לטובה

האם ידווחו על תאונות?

חברות הבנייה - שורת רווח מוסרית

רשות ניירות ערך הודיעה לאחרונה כי היא שוקלת לחייב חברות ציבוריות לדווח על תאונות עבודה עם נפגעים. עד היום מבחן חובת הדיווח היה מבחן המהותיות – יש לדווח רק על מה שמהותי עבור בעלי המניות של החברה, בפרט בעלי מניות מיעוט ובפרט כיסם. המהלך הזה, גם אם הוא רק עומד כרגע בבחינה, מבשר שינוי חשוב בתפיסת הציבור, שעבורו עובדת הרשות - לא רק קולקטיב של מחזיקי מניות, אלא גם של בני אדם. וככזה, החברות הציבוריות צריכות לגלות כלפיו לא רק אחריות תאגידית, אלא גם חברתית. וכשמושג המהותיות יתרחב מעבר להשפעה על מחיר המניה המיידי, חברות הבנייה יעדיפו להיזהר מהנזק התדמיתי ארוך הטווח שייגרם כשיודו שאינן עושות מספיק כדי למנוע מעובדיהן לצנוח אל מותם.

גלית חמי

שוב שינו את הכללים

מחיר למשתכן - כתב סתרים למתקדמים

לאנשים במטה הדיור יש הומור בריא ומטרות רחבות יותר מהורדת מחירי הדיור, למשל להפוך את הישראלים למומחים בתורת המשחקים. מי שמעוניין, למשל, לקנות דירה מסוימת במחיר למשתכן ולא סתם דירה אקראית שאף אחד אחר לא רצה, צריך לנתח את נתוני ההגרלות, להתמחות בהסתברות מותנית ולתכנן אסטרטגיית ניחושים מתוחכמת. דרישות חובה: תואר ראשון במדעים מדויקים ושליטה באקסל. השבוע נחשף ב"כלכליסט" שמטה הדיור החליט לצרף גם את הקבלנים של מחיר למשתכן למשחק: הם יצטרכו להציע מחיר, בלי שהם יודעים מה המקסימום שמותר להם להציע בלי להיפסל. אז רגע, מה עושה קבלן א' שיודע שקבלן ב' לא יודע אם המדינה יודעת מה קבלן ג' יודע? לא בטוח שהוא מוריד מחירים, אבל בטוח מעלה את הסיכויים לקבל את הנובל הבא.

אורי תובל

מחיר למשתכן , צילום: דור מנואל מחיר למשתכן | צילום: דור מנואל מחיר למשתכן , צילום: דור מנואל

הדיור הציבורי ישוקם?

גלנט - חכו עם השמפניה

שר האוצר משה כחלון יצא השבוע בקמפיין פרסום אגרסיבי שמהלל את הישגיו ומדיף ניחוח עז של היערכות לבחירות. במקביל בתחילת השבוע אישרה הממשלה את תוכניתו של שר השיכון והבינוי יואב גלנט, חבר המפלגה של כחלון, להוספת 70 אלף דירות לדיור הציבורי בעשור הקרוב כדי לשקם את מאגר הדירות המדולדל, שכבר לא מסוגל לתת מענה לזקוקים לסיוע בדיור. גם גלנט מיהר לייצר כותרות מפוצצות למהלך שלו, אף שעדיין אין לו שום משמעות אופרטיבית של ממש, בסך הכל הקמה של עוד ועדה ממשלתית. כמה זמן היא תתכנס? אילו המלצות תגיש? מה מתוכן תסכים לאמץ הממשלה? רק אחרי שנקבל תשובות לכל אלה יגיע זמן המחמאות.

נמרוד בוסו

השווי נחתך

פייסבוק וטוויטר - בורסה לא מבינה

פייסבוק וטוויטר הציגו בשבוע שעבר ירידה ברווחים, תוצר של המהלכים לחיזוק הפרטיות של הגולשים, שדווקא נוטים להבריח אותם. פייסבוק עושה את זה מאוחר כי כבר אין לה ברירה, וטוויטר מנסה להקדים תרופה למכה כדי לא להיכנס לפינה כמו פייסבוק. ההיגיון הניהולי מתבקש, אבל המשקיעים הענישו את שתי החברות, וכל אחת איבדה יותר מחמישית מערכה ביום אחד. הפריזמה הצרה של המשקיעים לא בנויה להיבטים המורכבים שעמם מתמודדות חברות האינטרנט, והמסר שלהם פשוט וחד: לא אכפת לנו מבעיות פרטיות, חשבונות מזויפים או כל מהלך לשיפור המוצר; אם בדרך יש ירידה במשתמשים וברווחים, פשוט אל תעשו דבר.

הגר רבט

מארק צוקרברג , צילום מסך: שידור חי יוטיוב מארק צוקרברג | צילום מסך: שידור חי יוטיוב מארק צוקרברג , צילום מסך: שידור חי יוטיוב

פיטורי ענק בבנקאות

שבדיה - עננים במדינת הרווחה

שיעור ההשתתפות של נשים בכוח העבודה בשבדיה עומד על 80%, הגבוה באיחוד האירופי, ובמקביל היא מדורגת במקום השני ביבשת בשיעור הילודה. בפורום הכלכלי בדאבוס בינואר היא הוכתרה "המדינה הטובה בעולם עבור הורים" בזכות חופשת לידה בתשלום של 16 חודשים ומערך מפואר של מעונות יום. אבל השבוע התקדרו השמים במדינת הרווחה, כשנורדיאה בנק הוכרז הבנק הגדול היחיד בשבדיה שהצליח להוריד את עלויות התפעול ברבעון הקודם. ההישג נרשם בזכות פיטורי 2,500 עובדים והכנסת רובוטים במקומם. בנקים אחרים, שלא תמכו במהלכי החדשנות, יכלו רק לקנא בזינוק של 31% ברווח התפעולי שרשם נורדיאה. אם המדינה לא תתערב, לא רחוק היום שבו בנקים אחרים יילכו בעקבותיו, ואז תיאלץ שבדיה לחשב מחדש את חלוקת עוגת הרווחה.

תמר טוניק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות