אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת תאסור על הכנסת סמארטפונים לבתי ספר צילום: שאטרסטוק

צרפת תאסור על הכנסת סמארטפונים לבתי ספר

חוק חדש שעבר ברפובליקה יאסור על הפעלת טלפונים חכמים וטאבלטים פרטיים בשטח מוסדות חינוך, עבור ילדים עד גיל 15. זאת, במטרה לצמצם את ההתמכרות למובייל ולשמור על "קדושת המרחב הכיתתי"

01.08.2018, 18:00 | רפאל קאהאן

חסל סדר סמארטפונים בבית הספר בצרפת: הממשלה אישרה את החוק שאוסר על שימוש בטלפונים חכמים בשטח בתי ספר ברחבי המדינה. כל התלמידים עד גיל 15 ייאלצו או לסגור את המכשיר במהלך כל יום הלימודים או להשאירו בבית. החוק נועד, לדברי מנסחיו, למנוע התמכרות ולשמור על "קדושת המרחב הכיתתי" בבתי הספר של הרפובליקה.

קראו עוד בכלכליסט

לא מדובר בגחמה, אלא במהלך שנשקל מזה תקופה ארוכה; על פי הערכות, לכ-90% מהילדים בגילי 12 עד 17 יש סמארטפון. על פי תקנה קודמת נאסר להשתמש במכשירים כגון סמארטפונים או טאבלטים בכיתה. אך כעת האיסור מורחב לכל שטח בית הספר ובמשך כל שעות הלימודים כולל הפסקות וכן שעת הארוחה, שנחשבת בצרפת לזמן איכות גם בקרב מבוגרים.

מובייל? לא בבית ספרנו, צילום: שאטרסטוק מובייל? לא בבית ספרנו | צילום: שאטרסטוק מובייל? לא בבית ספרנו, צילום: שאטרסטוק

"תפקידנו הוא להגן על הילדים", הסביר שר החינוך, ז'אן מישל בלנקה, "כיום אנחנו מודעים לתופעת ההתמכרות למסכים או לשימוש רע בטלפונים ניידים". עם זאת החוק אינו גורף לחלוטין. ניתן למצוא בו החרגות כגון שימוש חינוכי במכשיר או במקרה של תלמידים שנדרשים למכשירים חכמים בגלל נכות או עבור פעילות נוספת כגון צילום.

זה אינו ניסיונה הראשון של ממשלתו של נשיא צרפת עמנואל מקרון למשטר את ההשתלטות של הטכנולוגיה על חיי היומיום של האזרחים. בשנה שעברה הועבר חוק שהגביל את היכולת של המעסיקים לשלוח מיילים או לדרוש מהעובדים להתחבר מרחוק מחוץ לשעות העבודה. חוק זה שכונה "הזכות להתנתק", מנסה להתמודד עם התופעה של הגידול בסטרס שנובע מלחץ בעבודה.

גם בכבישים השימוש בסמארטפונים הוגבל באופן ניכר. עצירה בצידי הדרך כדי לנהל שיחה בטלפון עשויה להביא לקנס של 135 יורו והורדה של נקודות ברשיון. עם זאת, במקרה האחרון מדובר בניסיון להתמודד עם הסכנה שבשימוש בטלפון בזמן נהיגה ומצב בו שיחות נענות במהלך נסיעה ואז הנהג עוצר את רכבו בכל מקום כדי לענות תוך סיכון הנהגים או הולכי הרגל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות