אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרוקטר אנד גמבל תעלה את מחירי החיתולים ומגבות המטבח צילום: בלומברג

פרוקטר אנד גמבל תעלה את מחירי החיתולים ומגבות המטבח

ענקית מוצרי הצריכה התווספה לשורת היצרנים שהודיעו כי יגלגלו לקמעונאיות ולצרכנים את עליית המחירים הנגרמת ממלחמת הסחר. מבשלות הבירה בקנדה מדווחות על מחסור בפחיות אלומיניום, והכנסות יגואר נפגעו מהירידה בביקושים בסין

02.08.2018, 09:36 | שירות כלכליסט

פרוקטר אנד גמבל הודיעה השבוע לקמעונאיות כי תעלה את מחירי החיתולים, נייר הטואלט ומגבות המטבח. המותגים באונטי, צ'ארמין ופאפס צפויים להתייקר ב־5% בממוצע. זאת לאחר שהחברה כבר העלתה את מחיר מותג החיתולים פאמפרס ב־4%. על כך דיווח "פייננשל טיימס".

ענקית מוצרי הצריכה האמריקאית מייבאת את רוב חומרי הגלם למוצרי הנייר שלה מקנדה, אחת המדינות שנמצאות כעת בעימות סחר עם ארה"ב. בכירים בפרוקטר אנד גמבל ציינו את העלייה בעלויות ההובלה בעקבות מחסור בנהגי משאיות, כגורם נוסף למהלך. בחברה לא שללו עליות מחירים גם בשווקים מחוץ לארה"ב שאליהם היא מייצאת את מוצריה. כמו כן, לא מן הנמנע כי תייקר מוצרים אחרים, כמו מותגי האפטרשייב אולד ספייס ומשחת השיניים קרסט.

    , צילום: בלומברג צילום: בלומברג     , צילום: בלומברג

חברות כמו פרוקטר אנד גמבל, יוניליוור וקולגייט־פלמוליב נאבקות כבר חודשים שלא לגלגל את עליית המחירים. זאת בשל התחרות הצמודה על כיסם של הלקוחות מצד קמעונאיות מקוונות והאפשרות שהקמעונאיות יעדיפו למלא את מדפיהן במותגי הבית שלהן, הזולים יותר גם ככה. מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל, אמר כי גם הצרכנים צפויים לספוג חלק מעליית המחירים.

מלחמת הסחר מזיקה ליצרנים וצרכנים גם בשכנתה מצפון של ארה"ב, לאחר שהמכסים הקנדיים על אלומיניום מתוצרת אמריקאית נכנסו לתוקפם ב־1 ביולי. מבשלות בירות הבוטיק הקנדיות נתקלות כעת במחסור בפחיות ובמחירים גבוהים המאלצים אותן לקצץ בייצור.

קנדה היא היצרנית השלישית בגודלה בעולם של אלומיניום והיא מייצרת פחיות בעצמה. למרות זאת, יצרני הבירות המקומיים נסמכים גם על יבוא שנתי של למעלה מ־2 מיליארד פחיות, בעיקר מארה"ב.

בשנה שעברה נמכרו בקנדה 6.5 מיליון ליטר של בירה בפחיות. מבשלת Beau’s Brewing היתה אחראית על רבע מתוכן. לדברי מייסד ומנכ"ל המבשלה, מלאי הפחיות צפוי לאזול באמצע אוגוסט. משלוח הפחיות הבא יהיה בספטמבר, לכל המוקדם.

יותר מ־60% מהבירות הקנדיות הנמכרות ארוזות (ולא מחביות), נמכרות בפחיות. לוק הארפורד, נשיא התאחדות סוחרי הבירות בקנדה, מעריך כי המכס בשיעור 10% על פחיות בירה מאלומיניום יעלה למבשלות המקומיות 8 מיליון דולר אמריקאי ב־2018. "יש הרבה שיבושים ורוב המבשלות מתנהלות מהיד לפה", אמר הארפורד לרויטרס. "זה כאוס טוטאלי".

בתוך כך דיווחה יגואר לנד רובר על הפסדים, בפעם הראשונה זה שלוש שנים. יצרנית הרכבים הגדולה בבריטניה תלתה את הנסיגה בהאטה בשוק הסיני.

בימים אלה שוקלת סין להוריד את מסי היבוא על רכבים מ־25% ל־15%. זאת, במטרה להפחית את המתח מול ארה"ב. לדברי החברה, הסינים העדיפו להמתין עם רכישת כלי הרכב, עד לאחר הורדת המכסים.

ברבעון השני של השנה רשמה החברה הפסד של 264 מיליון ליש"ט לפני ניכוי מס, זאת בהשוואה לרווח של 595 מיליון ליש"ט בתקופה המקבילה אשתקד. המכירות צנחו ב־6.7% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה, ל־5.2 מיליארד ליש"ט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות