אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מידע חסר: עד כמה מצליחה פייסבוק לחסום תעמולה זרה? צילום: youtube

פרשנות מאקרו

מידע חסר: עד כמה מצליחה פייסבוק לחסום תעמולה זרה?

הרשת החברתית הודיעה השבוע שזיהתה 32 פרופילים ועמודים מזויפים שניסו להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב. ואולם, נראה שזה רק קצה הקרחון ועדיין פועלים בה עוד מפיצי תעמולה רבים שמתערבים בפוליטיקה האמריקאית

04.08.2018, 16:24 | עומר כביר
המטריד ביותר בהודעה של פייסבוק השבוע, לפיה זיהתה וחשפה 32 פרופילים ודפים מזויפים שניסו להשפיע על בחירות אמצע הקדנציה בארה"ב, אינו ההתערבות עצמה. הבעיה העיקרית היא שאין כל גורם שיכול לוודא האם זוהו כל הגורמים הבעייתיים, או שמא זה רק קצה קצהו של הקרחון.

קראו עוד בכלכליסט

פייסבוק נמצאת בנקודת שפל אחרי שמנייתה קרסה בעקבות שילוב בין דו"חות מעט מאכזבים לרצף שערוריות מתמשך. החברה נחושה להוכיח שהיא לוקחת את הביקורת לתשומת לבה ומתמקדת במניעת התערבות זרה במערכות הבחירות של 2018. לכן, בחברה מיהרו להכריז על איתור הדפים הבעייתיים בפייסבוק ובאינסטגרם, שניסו להעמיק שסעים בחברה האמריקאית באמצעות הפעלת גורמים קיצוניים מצד פעילי ימין ושמאל כאחד.

מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: רויטרס מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק | צילום: רויטרס מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, צילום: רויטרס

אך יותר משאיתור עמודים אלה מרגיע הוא מעורר חשש. מהדיווח של פייסבוק עולה שהפרופילים המזויפים פעלו ללא הפרעה שבועות עד חודשים לפני שאותרו ונסגרו. מכאן, סביר שהגורמים העוינים לא יתקשו לחזור לפעילות במהרה, ושפייסבוק תידרש לזמן נוסף כדי לאתר אותם, זמן שינוצל כדי לגרום נזק מוחשי נוסף. גם מספרם המועט של הפרופילים והעמודים שזוהו מעורר חשש. קשה להאמין שהגורמים שמאחורי המהלך, ככל הנראה רוסיה, הסתפקו במספר מצומצם כל כך של חשבונות.

פייסבוק עושה לא מעט כדי למנוע את ניצול הפלטפורמות שלה להתערבות זרה במערכות בחירות. אבל זה כנראה לא מספיק, וסביר שיש בשטח עוד חשבונות מזויפים רבים שפועלים ללא הגבלה. את התמונה המלאה נגלה ככל הנראה רק אחרי הבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות