אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפן מעודדת חברות להעניק לעובדים חופש ביום שני בבוקר צילום: שאטרסטוק

יפן מעודדת חברות להעניק לעובדים חופש ביום שני בבוקר

מוות כתוצאה מעבודת יתר הוא תופעה מוכרת ומטרידה ביפן. כעת הממשלה מעודדת חברות להקל במעט על העובדים

04.08.2018, 16:50 | שירות כלכליסט

הממשלה ביפן מעודדת חברות להעניק לעובדים שלהן חופשה בימי שני בבוקר, זאת כחלק מהמאמצים לטפל בעיה החמורה במדינה באיזון בין החיים הפרטיים והעבודה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי דיווח בעיתון ה"גרדיאן" הבריטי, משרד הכלכלה, המסחר והתעשייה ביפן מאמין שהיוזמה החדשה של חופשה בימי שני בבוקר תעניק לעובדים את ההתחלה הרגועה הנחוצה לשבוע. לפי התכנון, עובדים יוכלו להגיע מאוחר ביום שני אחד בחודש.

היוזמה הזו היא חלק מקמפיין נרחב יותר שנועד לעודד הפחתה בשעות העבודה במדינה שבה המציאו כבר שם לתופעה של מוות כתוצאה מעבודת יתר - קארושי. יוזמות נוספות כללו את השקת "שישי פרימיום", שבמסגרתו עודדו חברות לאפשר לעובדים לצאת מוקדם ביום שישי האחרון בכל חודש.

עבודת יתר. בעיה מוכרת ביפן, צילום: שאטרסטוק עבודת יתר. בעיה מוכרת ביפן | צילום: שאטרסטוק עבודת יתר. בעיה מוכרת ביפן, צילום: שאטרסטוק

במשרד הכלכלה בחנו על עצמם את הרעיון, וביום שני האחרון אפשרו למחצית מהעובדים להגיע למשרד אחרי ארוחת הצהריים. לפי בכירים במשרד, היעדר מאות עובדים לא השפיעה לשלילה על עבודת המשרד.

בשלב זה עוד נותר לחכות ולראות כמה חברות ישתפו פעולה עם היוזמה. סקר שנערך שנה לאחר השקת ימי שישי פרימיום מצא שרק 11.2% מהעובדים עזבו מוקדם ביום שישי. החברות התלוננו כי הן עמוסות מדי בסוף החודש כדי להעניק לעובדים שעות חופשיות.

בעיית עומס העבודה ביפן עלתה לכותרות ב-2015 בעקבות מותה של מאטסורי טאקאהאשי בת ה-24 שעבדה בסוכנות הפרסום דנטסו. טאקאהאשי התאבדה לאחר שעבדה מעל 100 שעות נוספות בחודש לפני מותה. הרשויות קבעו כי מותה נקבע בשל עבודת יתר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות