אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בהיקף של 65 מיליון שקל למשרד הדתות צילום: אלכס קולומויסקי

ועדת הכספים אישרה העברות תקציביות בהיקף של 65 מיליון שקל למשרד הדתות

לאחר שבישיבת הוועדה לפני שבועיים לא הצליחה הקואליציה לגייס רוב, הובאו לוועדה היום חברי כנסת נוספים מטעמה והעברת הכספים אושרה. ההצבעות בנוגע להעברת מיליארד שקל למשרד הפנים לטובת מענקי איזון והעברת 16 מיליארד שקל למימון הסכם בין אגד לבין הממשלה נדחו להמשך השבוע

05.08.2018, 13:42 | צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה הבוקר (א') בדיון מיוחד בפגרה, שורה של העברות כספים פוליטייים בהיקף של 65 מיליון שקל. בין ההעברות: כספים לחרדים, ולאבטחת בתי יהודים במזרח ירושלים, וכן כספים לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. עם זאת, בשל חילוקי דעות בין הח"כים ודרישותיהם להסברים בסעיפים שונים, ההצבעה על העברת מיליארד שקל למשרד הפנים ובכלל זה לרשויות מקומיות בשטחים וכן ההצבעה על העברת למעלה מ-16 מיליארד שקל למימון ההסכם שבין אגד לממשלה נדחו ליום ד'.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שלפני שבועיים לא הצליחה הקואליציה להשיג רוב בעד העברת כספים למוסדות דת, גויסו היום לוועדה חברי כנסת שאינם חברים בה כמו: בני בגין ואברהם נגוסה (ליכוד), דוד אזולאי (ש"ס). הוועדה אישרה את העברת הכספים ברוב של שבעה ח"כים מהקואליציה לעומת חמישה מהאופוזיציה. הח"כ מיקי לוי (יש עתיד) ביקש לקיים הצבעה חוזרת. ההצבעה נערכה כעבור חצי שעה ותוצאותיה היו זהות. כלומר, העברת הכספים אושרה.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מחה על כך שהוועדה נדרשה לאשר את העברת הכספים הללו במהלך פגרת הקיץ וטען כי משרד האוצר יכול היה להגיש לוועדה את הפנייה במועד מוקדם יותר.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי   יו"ר ועדת הכספים, משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, צילום: אלכס קולומויסקי

חזי כהן, מנהל אגף בכיר לתקצוב ותכנון במשרד לשירותי דת, אמר בדיון כי הפנייה נועדה לתקצוב של 65.5 מיליון שקל בהוצאה ו-7.7 מיליון שקל כהרשאה להתחייב (במסגרת האשראי של המשרד הממשלתי)  וכן 21 תקני כוח אדם.

הסכום כולל בין היתר: העברת 6.181 מיליון שקל לתמיכה במועצות הדתיות ובכלל זה הוצאות הפעולות בקבר הרשב"י והמרכז למקומות קדושים. כמו כן, מוצעת תוספת תקציב של 29.1 מיליון שקל בהוצאה ו-2.5 מיליון שקל בהרשאה להתחייב. התקציב מיועד למתן שירותי תמיכה בשירותי דת, שירותי ייעוץ והפרייה, קליטת עלייה, פיקוח ובקרה וקשרים עם הגולה. בין היתר מדובר בתוספת תקציב להמרכז למקומות קדושים, הילוללת קבר הרש"בי, פיקוח ובקרה עבור רואי חשבון למשרד לשירותי דת, חשבים מלווים למועצות הדתיות הנמצאות בהליך הבראה, תמיכה בייעוץ ליהודי הגולה ועוד.

קבר הרשב"י, הר מירון, צילום: אפי שריר קבר הרשב"י, הר מירון | צילום: אפי שריר קבר הרשב"י, הר מירון, צילום: אפי שריר

מה הקשר בין אבטחת בתים במזרח ירושלים לסיוע בדיור ציבורי?

לתמיכה בשירותי הקבורה וכן לקבורה רוויה וקבורה אזרחית מוצע להקצות 10.5 מיליון שקל בהוצאה ו-10.2 מיליון שקל בהרשאה להתחייב עבור פיתוח בתי עלמין תל רגב, פיתוח בתי עלמין ברחבי הארץ, תמיכה בקבורה אזרחית ועוד.

ח"כ מוסי רז (מרצ) תהה מדוע המדינה מתקצבת ייעוץ ליהודי הגולה, ונענה כי יהודים בגולה מקיימים התייעצויות עם המשרד.

בפנייה אחרת, אישרה הוועדה העברת 2.846 מיליון שקל ו-12 תקני כוח אדם למשרד השיכון. הפנייה כוללת את תקציב הכמויות ועלויות השכר של כלל עובדי משרד השיכון. כמו כן לתוכנית התפעול נוספו 2.6 מיליון שקל בהוצאה לתקציב השמירה ובתקציב השיווק.

במהלך הדיון בפנייה התקציבית התברר כי 150 אלף שקל מיועדים במסגרת התוכנית לתקצוב אבטחת בתי יהודים במזרח ירושלים מוכן, בתחום הסיוע בדיור ובאיכלוס.

ח"כ רז טען בדיון כי השילוב שנכלל בפנייה התקציבית בין סעיף האבטחה לסעיף הסיוע בדיור הוא בבחינת "אבסורד" . נציגת משרד השיכון, דינה ציוני, הסבירה כי אכן אין קשר בין היועצים הרפואיים לתקציב האבטחה במזרח העיר, אך לדבריה המשרד משתמש ביועצים הרפואיים כדי לבחון בקשות של דיירי הדיור הציבורי למעבר קומה או התאמת דירה חלופית בגין שינוי במצבם הרפואי. היא ציינה כי המשרד מעסיק ארבעה יועצים רפואיים שבוחנים את בקשות דיירי הדיור הציבורי והמלצותיהם מועברים לשלושה פרופסורים שבודקים את הנתונים וכי תקציב זה נכלל באותה התכנית.

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) מחה על כך שהיועצים הללו בעצם עשויים לדחות את בקשות דיירי הדיור הציבורי לשינוי במיקום דירתם בשל בעיות רפואיים.

הוועדה גם אישרה העברת 6.126 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב למערכת הביטחון, מבלי שחברי הכנסת ידעו למה מיועד הכסף. בפניית הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, הוסבר כי התוכנית מיועדת להוצאות ביטחוניות של פרוייקטי רכש, אימונים, מלאים וקיום שוטף, וכי פירוט ברמה גבוהה יותר נכלל בתקציב המסווג המוצג בפני הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון. הח"כים מיקי רוזנטל ובצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) מחו על כך שוועדת הכספים נדרשת לאשר את העברת הסכום מבלי שיש בידיה מידע למה מיועד הכסף, כשההסברים בעניין ניתנים לוועדה לתקציב הביטחון (המשותפת לוועדת הכספים ולוועדת חוץ וביטחון). רוזנטל וסמוטריץ תבעו שתחילה הוועדה לתקציב הביטחון תאשר את השימוש בכסף ורק לאחר מכן תתבקש ועדת הכספים לאשר את ההעברה. בסופו של דבר למרות הביקורת, בעקבות בקשה של גפני אושר הסכום.

הוועדה אישרה גם תוספת תקציב של 9 מיליון שקל לרשות לניצולי השואה לצורך מיצוי זכויות אקטיבי, מתוכו כ-2 מיליון שקל לעריכת קמפיין להעלאת המודעות לנושא.

עם זאת, גפני דחה לישיבה מיוחדת של הוועדה ליום רביעי פניית האוצר להעברת מיליארד שקל ממשרדי הממשלה אל משרד בפנים כמענקי איזון לרשויות המקומיות ובכלל זה 20 מיליון שקל להקמת היושב עמיחי המיועד למפוני ההתנחלות עמונה, וכן, 15 מיליון שקל לפיתוח אתר זמני למגורים למפוני שכונת נתיב אבות, ועוד 2 מיליון שקל לוועד המקומי בחברון.

גפני גם דחה ליום רביעי הדיון בפניית משרד התחבורה בהעברת 1.35 מיליארד שקל לסעיף פיתוח תחבורה. הפנייה כולה נועדה לתקצוב של 16 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב וסך של חצי מיליארד שקל בהוצאה עבור חתימה על הסכמי הפעלה בין המדינה לאגד למשך 14 שנה, וכן תקצוב של 3 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב (במסגרת האשראי של המשרד הממשלתי) וסך של 850 מיליון שקל בהוצאה עבור פיתוח מערכת הסעת ההמונים בגוש דן, לפיתוח רשת מסילות רכבת כבדה ולרכש ציוד נייד - קרונות.

בהיעדר נציג של המינהל האזרחי נדחה ליום רביעי האישור להעברת 7.9 מיליון שקל למינהל האזרחי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות