אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורתם סהר: “יזמיות רויאל ביץ’ לא שילמו” צילום: שאטרסטוק

אורתם סהר: “יזמיות רויאל ביץ’ לא שילמו”

קבלנית הביצוע של מגדל היוקרה Sea One בתל אביב דורשת מאלקטרה נדל"ן ואורנים לשלם לה 44 מיליון שקל: “השקענו 64 אלף שעות נוספות בפרויקט"

06.08.2018, 06:58 | נעמי צורף

חברת הבנייה אורתם סהר הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעת תשלום נגד יזמיות מגדל היוקרה Sea One בחוף תל אביב, החברות אלקטרה נדל"ן ואורנים. אורתם סהר היתה החברה המבצעת של המגדל, המתנשא ל־23 קומות ומשמש ברובו את מלון רויאל ביץ', לצד מגורי יוקרה בקומותיו העליונות. "התביעה מוגשת כעת, כאשר כלו כל הקיצין, ולנוכח חוב ונזק מצטבר לתובעת בהיקף של 43.6 מיליון שקל, המורכב מאי תשלום חשבונות ביצוע, חלקם מאושרים על ידי הפיקוח, פיצוי קיום בגין אובדן רווח קבלני בפרויקט, תשלום בגין עבודות חריגות ועוד", נכתב בתביעה.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת אורתם סהר, היא ביצעה בפרויקט עבודות בהיקף של כ־150 מיליון שקל, מהם שולמו לה לטענתה 107 מיליון שקל בלבד: "חובן של הנתבעות מסתכם נכון למאי 2015, אז הוגשה בקשת התשלום הסופית, על 42 מיליון שקל, עליו מתווספת ריבית משפטית של 1.6 מיליון המחושבת מיום הוצאת דרישת התשלום ועד למועד הגשת התביעה. בסך הכל 43.6 מיליון שקל לא כולל מע"מ".

מלון רויאל ביץ’ בתל אביב. על פי כתב התביעה, זמן העבודה התארך בשנתיים, צילום: שאטרסטוק מלון רויאל ביץ’ בתל אביב. על פי כתב התביעה, זמן העבודה התארך בשנתיים | צילום: שאטרסטוק מלון רויאל ביץ’ בתל אביב. על פי כתב התביעה, זמן העבודה התארך בשנתיים, צילום: שאטרסטוק

על פי כתב התביעה, שהוגש על ידי עורכי הדין, פרופ' אבי וינרוט, אריאל דינובצקי וארי הר־זהב, פרק הזמן שנקבע בחוזה לביצוע העבודות היה 28 חודשים, אולם במהלך ביצוע העבודות נוצרו עיכובים רבים עקב שינויים בתוכניות הביצוע ותקלות רבות הקשורות במזמיני העבודות: "היזמים אשר ביקשו 'לסחוט את הלימון' עד תומו, למקסם את זכויות הבנייה האפשריות כפי שהשתנו מעת לעת, שינו פעם אחר פעם את התוכניות, דבר שהביא לכך שהיה צורך להוציא מספר היתרי בנייה לפרויקט. האחרון שבהם, שאפשר הוספת שטחים למגורים, התקבל רק כשנתיים לאחר המועד החוזי לסיום העבודות".

בשל ריבוי השינויים התבקשה אורתם על פי התביעה "לבצע עבודות נוספות רבות, תוך הבטחה מפורשת מהפיקוח בפרויקט כי ישולם לה בגין אותן עבודות נוספות, הן עלותן והן פיצוי בגין הארכת משך הביצוע". אלה הביאו את אורתם לטענתה להשקיע כ־64 אלף שעות עבודה נוספות.

מגדל Sea One הוא אחד הפרויקטים המדוברים של העשור האחרון. באוקטובר 2010 נחתם הסכם להשכרת 230 יחידות לרשת ישרוטל, וזו פתחה במקום את מלון רויאל ביץ’ ב־2013. במקביל שיווקו היזמיות 57 דירות יוקרה בקומותיו העליונות של המבנה, ובהם פנטהאוז שנמכר לאוליגרך ואלרי קוגן ב־110 מיליון שקל.

באוקטובר 2016 נכנסה אורתם סהר להקפאת הליכים בגין חובות והתחייבויות של כמיליארד שקל: 300 מיליון שקל למחזיקי אג”ח, 216 מיליון שקל לספקים וקבלני משנה ו־433 מיליון שקל ערבויות פיננסיות, ביצוע, טיב וחוק מכר. בדצמבר 2016 אישר נשיא המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין את מכירת אורתם סהר לקבוצת אלוני־אסייג, שבראשה עומדים היזמים רענן אלוני וחנן אסייג. בהסדר הרכישה התחייבה אסייג־אלוני להעביר כ־150 מיליון שקל לקופת הנושים.

מאלקטרה נדל”ן ומאורנים לא נמסרה תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
השמעתם רק צד אחד של הסיפור
כאשר יזם בוחר בחברה כמו אורתם, הוא מצפה שתעזור לו בשינויים אחרת הוא היה יכול לקחת את אחמד הקבלן. אני בטוח שלפיקוח ונציגי היזם יש מספיק הוכחות כיצד הקבלן לא עמד בהתחייבויות שלו. מה שכן, הרבה עורכי דין הולכים להתפרנס מכל הסיפור הזה. ללא פוליטיקה ואגו באתרי בנייה, אפשר לצמצם את עלויות הבנייה לחצי.
יזם  |  06.08.18