אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת השוחד בשיכון ובינוי: הגישור מול שי סקף התפוצץ צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

פרשת השוחד בשיכון ובינוי: הגישור מול שי סקף התפוצץ

חשב הסניף לשעבר בקניה, העומד במרכז חקירת השוחד, תבע פיצוי של 5.9 מיליון שקל. לפי מתווה העסקה, השליטה בקבוצה צפויה לעבור היום לנתי סיידוף

06.08.2018, 09:57 | תומר גנון

התפוצץ הליך הגישור במסגרת פרשת השוחד בחברת שיכון ובינוי, בין איש הכספים לשעבר שי סקף לבין החברה־הנכדה SBI AG, כך נודע ל"כלכליסט". סקף תבע את שיכון ובינוי בבית הדין האזורי לעבודה בת"א. לפי מתווה העסקה, מכירת השליטה בשיכון ובינוי משרי אריסון לנתי סיידוף אמורה להיסגר היום.

לאחר שהצדדים לא הגיעו לפשרה בתביעה על 5.9 מיליון שקל שהגיש סקף נגד החברות בקבוצת שיכון ובינוי, המיוצגות בידי משרד גורניציקי ושות', הן נדרשות להגיש כתב הגנה. עם זאת, ולאור העובדה שבמקביל לתביעה מתנהלת חקירה פלילית, סביר להניח שהפרקליטות תבקש לעכב את בירור התביעה עד סיום החקירה. זאת על מנת למנוע את שיבושה.

שרי אריסון , צילום: יח"צ שרי אריסון | צילום: יח"צ שרי אריסון , צילום: יח"צ

סקף חשף בתביעה אזרחית שהגיש לפני כשנה ראיות, לכאורה, למנגנון התשלומים האסורים לפקידי ציבור במזרח אפריקה, וזאת כדי שהחברה תקבל הקלות בפרויקטים. הראיות נאספו בעת שישמש חשב הסניף בקניה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", תביעתו של סקף נתמכת, בין היתר, בהקלטות רגישות של בכירים בחברה, שאותן הוא העביר עם פתיחת החקירה ליחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה (יאח"ה), לאחר שזומן להעיד.

בנוסף, העביר סקף למשטרה חומרים חשבונאיים ששמר, זאת אף שמנהל הסניף בקניה דן שחם, שאף נחקר כחשוד, דרש ממנו לכאורה להשמידם. סקף השתמש בשירותי השליחויות של החברה בקניה להעברת המסמכים לישראל.

סקף טען כי קיבל איומים על חייו לאחר ששב לישראל והגיש את התביעה נגד שיכון ובינוי. בסוף פברואר השנה הוא הגיש תלונה למרחב איילון במשטרה, ובה טען כי עוקבים אחריו ומטרידים אותו בטלפון.

לטענת סקף, שהחל לעבוד בקבוצה ב־2011, הוא חשף מעשי שחיתות חמורים לאורך שנים. בתביעה נטען כי בפברואר 2016 נדרש סקף לוודא שתשלומים חריגים במזומן תועדו כהלכה, ובהמשך התברר לו כי מדובר בתשלומי שוחד בסכומי עתק לעובדי ציבור ולנבחרי ציבור בכמה מדינות במזרח אפריקה.

מנהליו הטילו עליו לדאוג לתיעוד מסודר של תשלומי שוחד ב"מחברת של בנו". מדובר בבנימין ארביט, מנהל מזרח אפריקה בשיכון ובינוי, שתיעד על פי החשד במחברת את התשלומים במזומן, ונחקר עקב כך בפרשה. הוא נקט, לכאורה, שיטה זו כדי לאפשר את השמדת המסמכים המעידים על העברת התשלומים, במקרה של ביקורת של הבנק העולמי.

סקף טוען כי סירב לשתף פעולה עם הפעולות, שלדבריו אינן ראויות ונוגדות את ערכיו ואת צו מצפונו.

בתגובה לכך כינה אותו שחם "סיסי" ו"אפס חסר עמוד שדרה". בתביעה נטען כי שחם ניסה להצדיק את מעשיו באמירה "באפריקה תהיה אפריקאי. כל האפריקאים לוקחים ונותנים שוחד, כולם פה עושים עסקים, אם זו לא החברה (הכוונה ל־SBI - ת"ג) אז זו חברה סינית". עוד נטען ששחם אמר לו, "למה לדעתך שיעור הרווחים פה מגיע ל־40% ובניגריה ל־65%, ובישראל בלחץ מגיעים ל־4%? כי נותנים שוחד, ככה העולם עובד".

מהמשטרה נמסר בתגובה לגבי טענותיו של סקף שקיבל איומים: "עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה בחשד לפגיעה בפרטיות והטרדות טלפוניות. לאחר ביצוע מגוון פעולות חקירה במטרה להגיע לחקר, לא ניתן היה לבסס חשד נגד מעורבים כלשהם, לכן הוחלט לסיים את החקירה והודעה על כך נמסרה למתלונן בהתאם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות