אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרב כיפופי הידיים ב"זאפ" מתחמם: המוסדיים מנסים לחתוך ב-50% את השווי צילום: רמי זרנגר

קרב כיפופי הידיים ב"זאפ" מתחמם: המוסדיים מנסים לחתוך ב-50% את השווי

אם מצרפים את החולשה הגורפת בשוק ההנפקות אל המספרים שרוצים בקרן אייפקס עבור אתר זאפ, מקבלים הנפקה שמתקשה להתקדם; אחד הגורמים המוסדיים טוען כי השווי שמבקשים המוסדיים לחברה ינוע בין 300 ל-400 מיליון שקל - לעומת השווי הראשוני שהיה 700 מיליון שקל

06.08.2018, 10:42 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

הנפקת אתר זאפ הופכת לדרמה של ממש, כאשר הגופים המוסדיים מנהלים מו"מ עיקש מול קרן אייפקס ומבקשים לחתוך בשיעור חד בשווי אתר השוואת המחירים.

קראו עוד בכלכליסט

ההנפקה נמצאת ברגעים קריטיים, כאשר על קרן אייפקס לקבל הכרעה אם היא מוכנה "לחתוך" במחיר ולהיפגש עם הגופים המוסדיים בשווי נמוך משמעותית מזה שתכננה, או לסגת ולרדת מהניסיון להנפיק את האתר.

זהבית כהן מנכ"לית קרן ההשקעות אייפקס ישראל, צילום: אוראל כהן זהבית כהן מנכ"לית קרן ההשקעות אייפקס ישראל | צילום: אוראל כהן זהבית כהן מנכ"לית קרן ההשקעות אייפקס ישראל, צילום: אוראל כהן


אחד הגורמים המוסדיים טוען כי ההנפקה עומדת לצאת לדרך וכי השווי שמבקשים המוסדיים לחברה ינוע בין 300 ל-400 מיליון שקל. מדובר בקיצוץ דרמטי בשווי לקבוצת זאפ - השווי המבוקש לאתר היה 700 מיליון שקל, ובהמשך ובהמשך הציגה הקרן הערכת שווי חיצונית לאתר זאפ שדיברה על שווי של כ-650 מיליון שקל.

בשבוע שעבר דיווחנו כי המוסדיים ביקשו לקצץ בין 30 ל-40% מהשווי של האתר, ואולם היום נראה כי הלחץ על קרן אייפקס גובר והדרישה היא לקיצוץ חד עוד יותר בשווי. ההחלטה צפויה להתגלגל לפתחה של הקרן, כאשר חלק מהמוסדיים טוענים כי העסקה נראית קרובה ועל סף השלמה. 
 

לפי כלל ההערכות של גורמים הקרובים להנפקה, הביטול של הנפקת זאפ אינו עומד עדיין על הפרק. כמה גורמים הכחישו שהתקבלה החלטה כזאת. ואולם אין כל וודאות שזאת לא תהיה התוצאה, של סד הלחצים שמייצר התהליך.

בשבועות האחרונים קיימה הנהלת זאפ, יחד עם בכירי קרן אייפקס בהובלת חברת החיתום לאומי פרטנרס, רוד-שואו מקיף ואינטנסיבי בשוק ההון. אך בפרק הזמן הזה הלכה במקביל וגברה גם הביקורת הציבורית על תוכנית הגיוס של אייפקס. 
 

אילן צחי מנכ"ל זאפ , צילום: רמי זנגר אילן צחי מנכ"ל זאפ | צילום: רמי זנגר אילן צחי מנכ"ל זאפ , צילום: רמי זנגר

הנפקה בשוק חלש

מצבו של שוק ההנפקות התל אביבי, גם בלי שום קשר להנפקת זאפ, קשה למדי. בקרנות הנאמנות נרשמים פדיונות כבדים מתחילת השנה, סדרה של הנפקות מניות נפלו ובוטלו בחודשים האחרונים, לרבות הנפקת רשת הסופרמרקטים פרשמרקט רק לאחרונה וגם הנפקת רשת עשה זאת בעצמך אייס לפני מספר חודשים כמו גם הנפקות נוספות.

אם מצרפים את החולשה הגורפת בשוק ההנפקות אל המספרים שרוצים באייפקס עבור אתר זאפ, מקבלים הנפקה שמתקשה להתקדם.

בין הגופים המוסדיים היו מי שאמרו היום כי מדובר ב"שוק חלש" וכי ההנפקה נמצאת בסיכון. גם בשבוע שעבר התבטא פעיל ותיק בשוק ואמר כי מדובר בהנפקה ב"טעם חמוץ" שסיכויי השלמתה כלל לא מובטחים.

במצגת שהציג אתר זאפ והציג לגופים המוסדיים בשוק ההון נכתב כי ב-2017 רשמה קבוצת אתרי זאפ הכנסות כוללות של כ-247 מיליון שקל ורווחי EBITDA של 83 מיליון שקל. התחזית דיברה על רווח של מעל ל-40 מיליון שקל ב-2018, לאחר רווח של 37 מיליון שקל בשנה שעברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות