אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקזיט של פרוטרום: אורי יהודאי לא יזכה לבונוס של 20 מיליון דולר צילום: תומי הרפז

נחשף בכלכליסט

האקזיט של פרוטרום: אורי יהודאי לא יזכה לבונוס של 20 מיליון דולר

לאחר שבשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי אנטרופי המליצה לבעלי המניות לא לאשר את המענק החריג לנשיא ומנכ"ל פרוטרום שניהל את המו"מ למכירת החברה ל-IFF האמריקאית, הצביעו כעת בעלי המניות נגד התשלום. עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק וייתכן שהבונוס יעבור ליהודאי בדרכים אחרות

07.08.2018, 13:04 | חזי שטרנליכט

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

בעלי המניות הצביעו נגד תשלום בונוס בהיקף של 20 מיליון דולר לנשיא ומנכ"ל פרוטרום, זאת בהתאם להמלצת חברת אטנרופי. כפי שנחשף באתר "כלכליסט" בשבוע שעבר המליצה אנטרופי לבעלי המניות שלא לאשר את תשלום המענק החריג על העסקה. באשר לעסקה עצמה המליצו באנטרופי לבעלי המניות כן לאשר אותה. מדובר ברכישתה של פרוטרום לפי שווי של כ-6.4 מיליארד דולרים על ידי ענקית תמציות הטעם והריח מארה"ב –IFF, שעליה הודיעו החברות בתחילת חודש מאי האחרון.

לפי דיווח חברת פרוטרום מהיום, עולה כי בעלי המניות ובהם הגופים המוסדיים התנגדו להענקת הבונוס שביקשה החברה להעניק ליהודאי על העסקה בהיקף של 20 מיליון דולר. את מענקי השימור לשלושת הבכירים הנוספים, שיהודאי עצמו יהיה אחראי על חלוקתם, אישרו בעלי המניות והמוסדיים, גם כאן, בהתאם להמלצה שגיבשה אנטרופי.

ככל הידוע לא מדובר בסוף פסוק, וייתכן כי הבונוס בסופו של דבר ישולם בדרך אחרת ליהודאי על העסקה, שבמובנים רבים היא ה"בייבי" שלו. שכן יהודאי היה זה שניהל את המו"מ למכירת פרוטרום לידי IFF ונחשב בעיני רבים כמי שהצמיח את פרוטרום לשווי העצום שאליו הגיעה, על ידי מסע ארוך שנים של רכישות ממוקדות ומרובות.

יהודאי. הבונוס החריג נפסל, צילום: עמית שעל יהודאי. הבונוס החריג נפסל | צילום: עמית שעל יהודאי. הבונוס החריג נפסל, צילום: עמית שעל

לפי הדיווח של פרוטרום, מתוך 22.6 מיליון מניות, שלא סווגו כמניות שבידי בעלי שליטה או בידי כאלה שיש להם עניין אישי בהצבעה, הצביעו בעד הבונוס ליהודאי 6.62 מיליון מניות ו-15.97 מיליון מניות התנגדו ולכן ההחלטה לתשלום הבונוס לא עברה. בעניין הבונוסים ל-3 העובדים הבכירים הנוספים הכפופים ליהודאי, מתוך 22.6 מיליון המניות האמורות הצביעו 18.4 מיליון מניות וההחלטה לבונוסים ל-3 הבכירים האחרים עברה.

אנטרופי פרסמה בסוף השבוע הקודם את המלצותיה לגופים המוסדיים בארץ, בנוגע לדרכי ההצבעה שלהם על העסקה. כאמור, ביום שני שעבר נחשף באתר "כלכליסט" כי בעוד שאנטרופי ציינה במסמך כי היא ממליצה לאסיפה הכללית של בעלי המניות, "לאשר על פי ההסכם את המיזוג ואת כל העסקאות, הפעולות ההתקשרויות בקשר עם המיזוג", היא ממליצה להתנגד למענק המיוחד שאמור לקבל יהודאי.

באנטרופי נעזרו בייעוץ של גורם חיצוני לצורך גיבוש ההחלטה אם להמליץ לבעלי המניות לאשר את העסקה או לא. מדובר בהערכה שצורפה על ידי חברת Fair Value. אך באשר לבונוס עצמו ציינו באנטרופי סברו כי נכון היה להעניק חלק מהמענק במועד השלמת העסקה, וחלקו האחר במכשירים הוניים "אשר יביאו לזהות אינטרסים עם הצלחת החברה הממוזגת בטווח הבינוני-ארוך".

בנוסף הדגישו באנטרופי את היקפו החריג של הבונוס כתגמול חריג שאמור להיות משולם ליהודאי, ועשוי לשמש כסיבה לפסילתו. "אנו מתרשמים כי היקף המענק חריג למשק הישראלי וביחס לתגמולים השוטפים השנתיים להם זכאי המנכ"ל, כאשר סך התגמולים השנתיים להם היה זכאי בשנים האחרונות נע בטווח של 2.8 מיליון דולר ל-3.3 מיליון דולר".

מטבלה שמצורפת להמלצות של אנטרופי עולה כי יהודאי זכה לעלות שכר מצרפית של 56.7 מיליון שקל בחמש השנים שקדמו לעסקה. אם ב-2018 ישולם לו גם בונוס של 20 מיליון דולר, מעבר לבונוס שנתי של 1.9 מיליון דולר שלו הוא זכאי, תהיה עלות השכר השנתית ב-2018 בהיקף של 84.8 מיליון שקל, והיא תוביל לעלות שכר מצרפית של 141.5 מיליון שקל בשש השנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אם למישהו מגיע זה לאורי יהודאי
אני שואל את עצמי למה לא צומחות חברות כפרוטרום בישראל? וההתיחסות של המשקיעים הישראלים ותיקון 20 שלא מאפשר לבעלי מניות כ icc להצביע על תגמול למנהל של החברה שלהם, מסבירה חלק מהסיפור.יהודאי יצר עם צוות שהוביל ערך של מעל 22 מליארד שח לבעלי המניות והוביל אסטרטגיה וחברה למופת. אז לפרגן לו אנחנו לא יכולים?? מה גם שהתשלום הוא לא על חשבון בעלי המניות הנוכחיים בפרוטרום!!! ככה לא נבנה כלכלה ותעשייה ומאוד חבל.
משקיע ותעשיין  |  07.08.18
לכל התגובות