אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלקום תרכוש 70% ממיזם הסיבים IBC בכ-100 מיליון שקל צילום: יוסי צבקר

סלקום תרכוש 70% ממיזם הסיבים IBC בכ-100 מיליון שקל

העסקה בוצעה בשיתוף חברת החשמל, כדי לאפשר לפרוס את הסיבים האופטיים של IBC על התשתית שלה. אם תושלם, תוכל העסקה להציל את IBC, שעומדת בפני קריסה כלכלית

08.08.2018, 10:34 | יואב סטולר

סלקום הודיעה הבוקר (ד') כי חתמה על מזכר הבנות להשקעה במיזם הסיבים האופטיים IBC אנלימיטד בעסקה של כ-100 מיליון שקל. מזכר ההבנות הושג יחד עם חברת החשמל כשותפה בכירה, כדי שתבצע פריסת סיבים אופטיים על התשתית שלה.

קראו עוד בכלכליסט

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום, אמר: "השקעת סלקום ב-IBC תאפשר את המשך פעילותה ואפשרות להציע בשלב ראשון שירותי אינטרנט על גבי סיב ל-150,000 משקי בית הנמצאים באיזורי הפריסה הנוכחיים של IBC. היעד שלנו לפריסת סיבים של סלקום ו-IBC הינו להגיע למעל 500,000 משקי בית בתוך 3 שנים, לכ-900,000 ו-1,200,000 משקי בית אחרי 5 שנים ו-10 שנים, בהתאמה".

יו"ר דירקטוריון סלקום עמי אראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, יו"ר קבוצת סלקום עופר בלוך, מנכ"ל סלקום ניר שטרן ויו"ר IBC דורון כהן, צילום: סיון פרג׳ יו"ר דירקטוריון סלקום עמי אראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, יו"ר קבוצת סלקום עופר בלוך, מנכ"ל סלקום ניר שטרן ויו"ר IBC דורון כהן | צילום: סיון פרג׳ יו"ר דירקטוריון סלקום עמי אראל, יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל, יו"ר קבוצת סלקום עופר בלוך, מנכ"ל סלקום ניר שטרן ויו"ר IBC דורון כהן, צילום: סיון פרג׳

את סכום העסקה תספק סלקום בעצמה, או עם קבוצת משקיעים שתוכל לגבש. בתמורה לסכום זה, תקבל סלקום 70% מהון המניות המונפק והנפרע של IBC ו-30% הנותרים יהיו בבעלות חברת החשמל. התמורה תשמש לסילוק ככלל של כל חובות IBC, שעומדת בפני קריסה כלכלית.

העסקה מותנית בהתקשרות בהסכם סופי ומסמכים נוספים, לרבות הסכם מעודכן של IBC עם חברת חשמל והסכם IRU בשירותי פס רחב בין סלקום לבין IBC. אלו מתוכננים להיפתר מבחינת הצדדים תוך פרק זמן מסוים מחתימת מזכר ההבנות.

קו חיים ל-IBC

מיזם הסיבים החל את דרכו כבר לפני כעשור, וידע לא מעט מהמורות. היום הוא נשען על תשתית של חברת החשמל בפריסה של כ-150 אלף משקי בית בארץ. הפריסה נועדה לעורר את התחרות עם בזק, ולהזניק את תפוצת התשתיות המהירות, שמסוגלות לספק עד אלף מגה-בייט לשנייה לבתים.

מזה מספר חודשים שמתנהלים מגעים בין סלקום ו-IBC אנלימיטד, כשמצבה הקשה של האחרונה הופך את העסקה לקו חיים. כדי להוציא את העסקה לפועל, עמדו בסלקום על מספר נקודות מהותיות, כשהחשובה שבהן היא ההקלה בחובת הפריסה שאושרה השבוע בישיבת הממשלה. הקלה זו שווה הון עצום עבור סלקום וחברת החשמל, שעד כה עמדה על תקן אוניברסלי בכלל חלקי הארץ והוחלפה ב-40% בלבד כדי להבטיח התכנות לרווחיות כלכלית בפעילותיה.

קריאת השכמה לבזק

כדי להשלים את העסקה, על סלקום לעבור משוכה רגולטורית - אישור שר התקשורת ושינוי הרישיון של IBC. עם זאת, לאור ההתגייסות של המשרד והשר קרא לאישור הקלו בתחום מיזם הסיבים, ישנה סבירות גבוהה שהחברה תזכה לגיבוי הנדרש. רגולטור נוסף שעשוי להתערב הוא רשות ההגבלים העסיקיים, אלא שכאן גובה התזרים של אנלימיטד יקבע האם יש לדון בעניין מבחינת הרשות. בהתחשב במצבה הכלכלי הגרוע, כנראה שגם פה לא יהווה הרגולטור מכשול.

גורמים בכירים במשרד התקשורת הביעו בשיחה עם "כלכליסט" שמחה על העסקה, והרוח החדשה שקיבל מיזם הסיבים. לדבריהם, הפעילות שתייצר העסקה תוכל לנער את השוק ולאלץ את בזק להפעיל את כל תשתיות הסיבים שברשותה ולהרחיב את זמינותה.

כיום סלקום ופרטנר משווקות חיבור בסיבים אופטיים בעיקר באזורים האמידים של הארץ המתאפיינים בבנייה רוויה לגובה. עם זאת, פעילות הפריסה העצמאית של השתיים אינה מחויבת מצד הרגולטור ביחסי פריסה בין הפריפריה לבין המרכז או במכסה ספציפית, ולפיכך אינה מהווה חלק מהותי מתשתיות הרשת בישראל.

 

שטרן הוסיף: "לאחר שהבאנו לאזרחי ישראל את בשורת 'הטלויזיה החדשה' במחיר שווה לכל נפש וחוללנו תחרות בשוק זה, אנחנו שואפים להיות גם קטר התחרות של עולם הסיבים שיצעיד את ישראל לעידן טכנולוגי חדש. ההשקעה שלנו בסיבים אופטיים באפיקים שונים, מספקת לנו את האמצעים לחיסכון משמעותי בסכומים המשולמים עבור שימוש בתשתית האינטרנט לבזק, ולהציע מוצרים ושירותים נוספים. ל- IBC יש מספר יתרונות בהקשר זה, כולל מבנה עלויות מאוד אטרקטיבי לפריסת סיבים אופטיים באזורים של תשתיות חשמל עיליות (כ-60% מהבניינים בישראל) ובשכונות חדשות. פריסת תשתיות סיבים אופטיים באמצעות עובדי חברת החשמל שהינם כוח אדם מקצועי ואיכותי לצד כח האדם המקצועי והאיכותי ב-IBC, יאפשרו לה לספק שירותי תשתית אינטרנט של עד 1 ג'יגה בייט לשנייה למפעילים, בדרך של שירות סיטונאי ו/ או זכויות שימוש לטווח ארוך (IRU)".

יפתח רון טל , יור' דירקטוריון חברת החשמל, אמר: "מדובר במיזם אסטרטגי תשתיתי בעל משמעות לאומית. כניסה של חברת תקשורת ישראלית מובילה, עם מחויבות לאומית ומסורת, כשותף מוביל בפרויקט, תעניק למיזם הסיבים הזדמנות אמיתית להתמודד בשוק תחרותי וביחד עם חברת החשמל, תקדם מאוד את המהפכה ההיסטורית הנדרשת בתשתית האינטרנט בארץ. שינוי ברישיונות התקשורת ובחובות הפריסה של IBC אשר משרד התקשורת צפוי לבצע יפתחו בפני חברת IBC הזדמנות להוציא לפועל מיזם חשוב זה, ולספק אלטרנטיבה אמיתית לתשתית תקשורת מתקדמת-מודרנית, תוך שמירה על פריסה הן במרכז והן בפריפריה".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, הוסיף: "השותפות החדשה עם סלקום תסייע ל-IBC לעמוד ביעדים העסקיים והאסטרטגיים ולהעניק ללקוחותיה את המוצר הטוב ביותר ואת השירות הטוב ביותר בתחום התקשורת. אני סמוך ובטוח כי ביחד עם סלקום נוכל להוביל את IBC להיות שחקן משמעותי בשוק התקשורת כך שהתושבים בישראל יוכלו ליהנות ממהירות גלישה סימטרית של לפחות 100mbps".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות