אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש: השתלת מסתם לבבי באמצעות צנתור, גם בבית חולים פרטי צילום: מדטרוניק

חדש: השתלת מסתם לבבי באמצעות צנתור, גם בבית חולים פרטי

במקום ניתוח לב פתוח מורכב בהרדמה מלאה, ניתן להחליף מסתם בשיטה קצרה, יעילה ובטוחה - צנתור. החידוש: מעתה ניתן לעבור את הטיפול לא רק במערכת הרפואה הציבורית, אלא גם בבית חולים פרטי

08.08.2018, 16:58 | בשיתוף הרצליה מדיקל סנטר
אחת ממחלות הלב הנפוצות ביותר הינה היצרות המסתם האאורטלי. דרך המסתם האאורטלי, הנמצא בין החדר השמאלי לאבי העורקים, מוזרם דם לכל הגוף. עם הגיל, עלולים להצטבר במסתם משקעים, ואז הוא מסתייד והופך צר, דבר המקשה על מעבר הדם דרכו. אנשים רבים בעשור השביעי והשמיני לחייהם, ואף צעירים יותר, סובלים מן התופעה, המתבטאת בעיקר בירידה בתפוקת הלב. התסמינים הקליניים לבעיה: תעוקת חזה, קוצר נשימה, עייפות, חולשה עד כדי עילפון, ועוד.

עד לאחרונה, על מנת להחליף את המסתם האאורטלי, נאלצו הרופאים לבצע בחולה אך ורק ניתוח לב פתוח – הליך כירורגי מורכב, המתבצע בפתיחת החזה ובהרדמה מלאה. אבל בשנים האחרונות נמצא פתרון לחולים, שנמצאים ברמת סיכון ניתוחי גדולה לעבור את ניתוח הלב הפתוח: השתלת מסתם באמצעות צנתור במהלכה מובילים מסתם מלאכותי דרך עורק הכסל (המפשעה). המסתם, מתוצרת חברת מדטרוניק, מובל לגוף כשהוא ארוז. בעת פתיחתו באזור ההשתלה, דוחק לדפנות את המסתם הפגום, ומתחיל מיידית לתפקד כמסתם לבבי חדש.

 , צילום: נתי מלחי צילום: נתי מלחי  , צילום: נתי מלחי

היתרונות לשיטה הזאת רבים: זו פעולה יעילה ופחות פולשנית, קצרה (כשעה בלבד, אם אין סיבוכים), ונעשית תחת טשטוש או אפילו בערות מוחלטת, במקום הרדמה מלאה בניתוח לב פתוח. גם זמן ההחלמה קצר הרבה יותר, וההתאוששות מהירה ומאפשרת חזרה לתפקוד מלא תוך מספר ימים עד שבועות בודדים בלבד.

החלפת המסתם באמצעות צנתור מתבצעת בארץ מזה מספר שנים. היום ניתן לבצע אותה גם בסקטור הפרטי - בהרצליה מדיקל סנטר. היתרון: אפשר לבחור את הרופא המטפל, שמומחה בביצוע הפעולה הנדונה, ואין המתנה ארוכה ומייגעת. הרצליה מדיקל סנטר נחשב לאחד מבתי החולים המובילים בישראל בתחומי הכירורגיה השונים, כולל פרוצדורות מורכבות. באחרונה התבצעה בהרצליה מדיקל סנטר פעולת השתלת מסתם בצינתור, ע"י פרופ' רן קורנובסקי, מומחה בעל שם עולמי בתחום.

דני אנגל, מנכ"ל הרצליה מדיקל סנטר, מציין: "הרופאים שלנו צברו בשנים האחרונות ניסיון רב מאוד בצנתורים מהסוג הזה. הם רכשו פרקטיקה וביטחון, ובשלה השעה לבצע את הטיפול הזה גם במערכת הפרטית. יש לנו מחלקה מצוינת לטיפול נמרץ וניתוחי לב כגיבוי כירורגי למקרים של סיבוך מסכן חיים, ויש גם יחידת צנתורים חזקה וטובה. בעבר היו מבצעים צנתורים כאלה רק בחולים שנמצאו ברמת סיכון גבוהה לעבור ניתוח לב פתוח. היום, כשנצברו הרבה ידע, ניסיון ופרקטיקה, מבצעים את החלפת המסתם באמצעות צנתור גם בחולים עם דרגת סיכון בינונית, והתוצאות יוצאות מן הכלל".

"תחום הטכנולוגיות הרפואיות עובר מהפכה של חדשנות, שעיקרו הצלת חיים, הטבה באיכות החיים, והארכת החיים, אומר ירון יצהרי, מנכ"ל מדטרוניק ישראל, המייצרת את המסתם המלאכותי: "בכל עשור אנו עדים לכך שפתרונות שנראו בעבר כמו מדע בדיוני - כמו החלפת מסתם לבבי בשיטה צנתורית, כירורגיה זעיר פולשנית, פרקינסון והפרעות תנועה, ומשאבות סכרת בשילוב משדרים שמתפקדים כלבלב מלאכותי - הופכים למציאות יומיומית. מטופלים בישראל נהנים מהטכנולוגיות האלה, שמיוצרות בחברת מדטרוניק, ומסייעות לאיכות והארכה של חיי אדם. חלק מהטכנולוגיות מפותחות ומיוצרות בישראל. היום אנחנו רואים לא מעט מקרים של ילדים וקשישים עם מחלות כרוניות קשות, חוזרים לחיי משפחה תקינים, עוסקים בספורט ונשארים פעילים".

גם פרופ' רן קורנובסקי, נשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל, מנהל המערך הקרדיולוגי במרכז רפואי רבין ומכון הלב בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, מדגיש שהפעולה הצנתורית אמנם כבר אינה חדשה, אך התחום התפתח והתרחב מאוד, הטכנולוגיות השתכללו בצורה דרמטית, והטיפול ניתן לא רק לחולים הקשים ביותר, שאינם מסוגלים לעמוד בניתוח לב פתוח, אלא גם לחולים נוספים, ובתנאי שנמצאו כמתאימים לביצוע הפעולה.

 מסתם לבבי מסוג Evolut™ Pro של חברת מדטרוניק, צילום: מדטרוניק מסתם לבבי מסוג Evolut™ Pro של חברת מדטרוניק | צילום: מדטרוניק  מסתם לבבי מסוג Evolut™ Pro של חברת מדטרוניק, צילום: מדטרוניק

"זה אחד התחומים הכי נחקרים בשנים האחרונות בקרדיולוגיה וברפואה המודרנית, ותחום פורץ דרך, שצובר תאוצה גדולה", אומר פרופ' קורנובסקי. "ישראל מאוד מפותחת בפרקטיקה של החלפת מסתם לבבי באמצעות צנתור, וגם מבחינה טכנולוגית, אנחנו נמצאים בחוד החנית של התחום. חלק מהטכנולוגיה הזאת בכלל פותח בארץ. בעתיד אני צופה, שהשיטה תתפשט לסוגים נוספים של מסתמי הלב, בטכניקות שונות. חייבים לזכור שהפרוצדורה הזאת דורשת מקצועיות גדולה מאוד של הרופאים. גם בחירת החולים היא קריטית להצלחת התהליך. אנחנו בודקים האם החולה בכלל מתאים לעבור את הטיפול הזה, באיזו גישה טיפולית לנקוט איתו (ניתוח לב פתוח או צנתור), איזה סוג מסתם ואיזה גודל עלינו להשתיל אצלו, ומה תהיה טכניקת ההשתלה. זו רפואה מותאמת אישית, ובעתיד אני צופה, שהשיטה הזאת תתפשט לסוגים נוספים של מסתמי הלב, בטכניקות שונות".

פרופ' קורנובסקי מציין, שכשלושה אחוז מהחולים עלולים ללקות בשבץ מוחי במהלך ולאחר ההשתלה, אבל גם לכך נמצא פתרון. "אחד החידושים בתחום הוא התקן מיוחד, שמשתילים בזמן הפעולה, כדי להגן על העורקים המספקים את הדם למוח. מייד לאחר הצנתור מוציאים את ההתקן, ובכך מנטרלים את הסיכון לשבץ מוחי. זו טכנולוגיה מאוד חדשנית, שהתחלנו להשתמש בה בשנה האחרונה".

ישראל נחשבת למעצמה של השתלת מסתמים לבביים באמצעות צנתור, ועד היום בוצעו אלפי פעולות כאלה. באחרונה השתווה מספר השתלות המסתמים באמצעות צנתור, למספר ההשתלות שבוצעו באמצעות ניתוח לב פתוח.

החלפת מסתם באמצעות צנתור נכנסה לסל הבריאות ב-2010, והיום אפשר לעבור אותה ב-11 בתי חולים ברחבי הארץ, עם מסתמים משופרים, מדור חדש. אין ספק שהיכולת לעבור את הטיפול בסקטור הפרטי, בהרצליה מדיקל סנטר, תקל על הזקוקים להשתלה, תקצר להם מאוד את זמני ההמתנה, ותיתן להם אפשרות לבחור את הרופא שיטפל בהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות