אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קוד לרצח: איך עוצרים הפצת נשק המבוסס על מדפסות 3D? צילום: איי אף פי

פרשנות מאקרו

קוד לרצח: איך עוצרים הפצת נשק המבוסס על מדפסות 3D?

מאבק הרשויות האמריקאיות נגד הפצת תרשימים שמאפשרים לייצר אקדח במדפסת תלת ממד קצת מיותרים - כשהרבה יותר קל פשוט להיכנס לחנות ולקנות אקדח אמיתי

10.08.2018, 13:36 | הגר רבט
1. המשחרר הגדול. אוגוסט אמור היה לסמן את סופו של מאבק משפטי ממושך, עם התרת הפרסום באינטרנט של תרשימי אקדח התלת ממד השנוי במחלוקת שיצר קודי ווילסון. אלא שצו מניעה שהוענק ברגע האחרון מנע את פרסום תרשימי האקדח, שזכה לשם Liberator. ווילסון, שמגדיר עצמו כליברטריאן, העלה את התרשימים לרשת כבר ב-2013, לטענתו כדי לאתגר את התומכים בהגבלת הגישה לנשק במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

2. חשש רגולטורי. היכולת לייצר אקדח באמצעות מדפסת תלת ממד פשוטה יחסית מפחידה את רשויות החוק האמריקאיות משתי סיבות עיקריות. ראשית, היא מבטלת את הצורך בבדיקת רקע לפני רכישת נשק, בסיסית ומגוחכת ככל שתהיה אותה הבדיקה במספר מדינות אמריקאיות מקלות. שנית, היא מייצרת נשק נטול מספר סידורי, כך שלא ניתן יהיה לאתר אותו במקרה של פשע.

ווילסון והאקדח שלו, צילום: איי אף פי ווילסון והאקדח שלו | צילום: איי אף פי ווילסון והאקדח שלו, צילום: איי אף פי

3. חופש הביטוי. במשך כמעט חמש שנים התעקש ווילסון שהמאבק על פרסום התרשימים נסוב על התיקון הראשון לחוקה המעגן את הזכות לחופש ביטוי. לטענתו, ולא על התיקון השני המעגן את הזכות לשאת נשק. לטענתו, פרסום התרשימים ברשת, באופן שיאפשר לכל החפץ בכך לייצר את האקדח בעלות נמוכה, הוא מידע ולא נשק ולכן מוגן תחת חופש הביטוי.

4. מאבק אבוד. בין אם הטענה של ווילסון נכונה משפטית ובין אם לא, לפחות ברמה המעשית הוא צודק. התרשימים הם קובץ מידע שלזרועות הממשל האמריקאי אין שום דרך להעלים לחלוטין. למעשה כבר היום, לפני התרת הפרסום, קובץ התרשימים כבר זמין באתרים שונים. וגם אם יוצא אל מחוץ לחוק יצוך קרוב לוודאי תוך זמן קצר קובץ אחר, זהה לא כמעט לחלוטין מלבד תווים בודדים שיאפשרו לטעון שמדובר בקובץ אחר.

5. סיבוך מיותר. מספר מחקרים ובהם זה שפרסם אשתקד ארגון ה-Small Arms Survey היושב בז'נבה הצביעו על כך שבארה"ב יש כיום יותר כלי נשק מבני אדם. למעשה הרבה יותר קל להיכנס לסניף של וולמארט ולרכוש אקדח בכמה מאות דולרים מלאתר מדפסת תלת ממד וחומר פולימרי שדרוש להדפסת אקדח. המחוקקים האמריקאים עומדים חסרי אונים מול אנשי ה-NRA זה שנים, אולי יהיה אלו דווקא תרשימי האקדח של ווילסון שיכריח אותם למצוא פתרון יצירתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות