אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלירה הטורקית מתרסקת ב-16% מול הדולר אחרי החרפת הצעדים הכלכליים נגד אנקרה צילום: איי אף פי

הלירה הטורקית מתרסקת ב-16% מול הדולר אחרי החרפת הצעדים הכלכליים נגד אנקרה

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הורה להכפיל את המכס על אלומיניום ופלדה מטורקיה והמטבע המקומי צולל לשפל של כל הזמנים מול המטבע האמריקאי. ארדואן דוחק בציבור להמיר זהב ודולרים בלירות מקומיות: "אנחנו במלחמה כלכלית, קנו לירות"

10.08.2018, 20:04 | שירות כלכליסט

החרפת הצעדים הכלכליים נגד טורקיה מצד ארה"ב מחריפים את הירידות בלירה הטורקית, שמתרסקת בשעה זו בכ-16% מול הדולר לרמה של כ-6.43 לירות לדולר. מוקדם יותר נחלשה הלירה בשיעור חד יותר של 18%. ברקע, ציוץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לפיו הורה להכפיל את המכס על אלומיניום ופלדה מטורקיה.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע התרסקות המטבע, קרא מוקדם יותר נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לאזרחים להמיר את הדולרים ואת הזהב שברשותם ולרכוש לירה טורקית. דברי ארדואן רק הגבירו את הלחץ על המטבע הטורקי, שממשיך לאבד גובה.

לדברי ארדואן, "טורקיה ניצבת בפני מלחמה כלכלית" והיא תגיב כלפי המדינות שהחלו אותה. לדברי ארדואן, "הדולר לא יחסום את דרכה של טורקיה". הוא הגדיר את מכירת החיסול של הלירה כ"מאבק לאומי". "אנחנו חווים מתקפות כלכליות היום ואנחנו צריכים להגן על הארץ שלנו", אמר ארדואן. "המתקפה הכלכלית כלפינו היא כמו ניסיון ההפיכה שנערך כנגדנו. אני דוחק בכם להעלות את היקפי הייצור, להגדיל את הייצוא".במקביל לצניחה בשווי הלירה הטורקית גם המניות בבורסה רטוקית צנחו היום ב-11.4%.

 

 

לירה טורקית, צילום: איי אף פי לירה טורקית | צילום: איי אף פי לירה טורקית, צילום: איי אף פי

הצניחה בשווי הלירה הטורקית והחשש מפני קריסה של כלכלת המדינה מגבירים את חששות הבנק האירופי המרכזי מחשיפת יתר של חלק מהבנקים בגוש היורו למדינה, כך מדווח הפיננשל טיימס. מקורבים לבנק המרכזי ציינו בפני העיתון כי החשש העיקרי הוא מהחשיפה של הבנקים בנקו בילבאו ויסקאיה ארחנטריה הספרדי (BBVA), יוניקרדיט האיטלקי ו-BNP פאריבה הצרפתי. זאת לאחר שהלירה הטורקית איבדה יותר משליש מהשווי שלה מאז תחילת השנה.

לפי הדיווח, בחודשיים האחרונים החל מנגנון הפיקוח של הבנק האירופי לבחון יותר מקרוב את הקשרים של הבנקים האירופיים לטורקיה. עם זאת, הרגולטור עדיין אינו מגדיר את המצב כקריטי. החשש העיקרי הוא כי לווים טורקים לא יהיו מוגנים מפני היחלשות המטבע ועלולים להיקלע לחדלות פירעון על הלוואות במטבעות זרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות