אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונסנטו תפצה ב-289 מיליון דולר אדם שהשתמש בקוטל עשבים שלה וחלה בסרטן צילום: בלומברג

מונסנטו תפצה ב-289 מיליון דולר אדם שהשתמש בקוטל עשבים שלה וחלה בסרטן

שומר בית ספר בקליפורניה שהשתמש לעתים תכופות בראונדאפ, תבע את החברה לאחר שחלה בסרטן. בית המשפט קבע שהחברה כשלה באזהרה מפני הסיכונים הכרוכים בחומר ההדברה המכיל גליפוסאט. החברה הודיעה שתערער משום שהוכח שהחומר אינו מסרטן

11.08.2018, 09:35 | שירות כלכליסט

חבר מושבעים בקליפורניה פסק אתמול שחברת מונסנטו אחראית למחלת הסרטן של אדם שהשתמש בקוטל העשבים על בסיס גליפוסאט שלה - ראונדאפ (Roundup), והורתה לחברה לשלם לו 289 מיליון דולר בנזיקין. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

קראו עוד בכלכליסט

המקרה של שומר בית הספר דוויין ג'ונסון היא התביעה המשפטית הראשונה שעולה למשפט שבה נטען שגליפוסאט גורם לסרטן. מונסנטו, שהפכה ליחידה עסקית של Bayer לאחר רכישתה תמורת 62.5 מיליארד דולר ע"י הקונגלומרט הגרמני, עומדת כעת בפני יותר מ-5,000 תביעות משפטיות ברחבי ארה"ב.

חבר המושבעים בבית המשפט העליון של סן פרנסיסקו, קליפורניה, התדיין במשך שלושה ימים לפני שמצא שמונסנטו כשלה באזהרתו של ג'ונסון וצרכנים אחרים מסיכוני הסרטן שבשימוש בקוטלי העשבים שלה. כעת עליה לשלם לו 39 מיליון דולר כפיצוי ו-250 מיליון נוספים כנזיקין.

הדברה (ארכיון), צילום: wuzefe/Pixabay הדברה (ארכיון) | צילום: wuzefe/Pixabay הדברה (ארכיון), צילום: wuzefe/Pixabay

מונסנטו אמרה בהצהרה שבכוונתה לערער על גזר הדין. "ההחלטה מהיום לא משנה את העובדה שיותר מ-800 מחקרים וסקירות מדעיות תומכים בעובדה שגליפוסאט אינו גורם לסרטן", לשון ההודעה. מונסנטו מכחישה שגליפוסאט, קוטל העשבים הנפוץ ביותר בעולם, גורם לסרטן, ואומרת שעשורים של מחקרים מדעיים מראים שהכימיקל בטוח לשימוש ע"י בני אדם.

המקרה של ג'ונסון, שהוגש לבית המשפט ב-2016, הועלה למשפט במהירות עקב חומרת הלימפומה-שאינה-הודג'קין ממנו הוא סובל - סרטן של מערכת הלימפה שלטענת ג'ונסון נגרם עקב שימוש ב-Roundup ו-Ranger Pro, קוטל עשבים נוסף של מונסנטו על בסיס גליפוסאט. רופאיו של ג'ונסון טוענים שאינו סביר לחיות אחרי שנת 2020.

ג'ונסון בן ה-46, שעבר כאחראי על טיפול במזיקים במערכת החינוך בקליפורניה, השתמש בחומר כ-30 פעם בשנה. ברנט וויסנר, עורך דינו של ג'ונסון, אמר שחבר המושבעים ראה בפעם הראשונה מסמכים פנימיים של החברה "שמוכיחים שמונסנטו יודעת כבר מזה עשורים שגליפוסאט, ו-Roundup במיוחד, יכולים לגרום לסרטן". הוא קרא למונסנטו "לשים את בטיחות הצרכן לפני שיקולי הרווחים שלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
ועכשיו - צריך לזכור שתירס, חיטה, ועוד מושקים בחומר הזה
כדי למנוע גידול עשבים בשדות. החומר נספג בצמחים, המהונדסים גנטית, כדי לא למות ממנו. סביר להניח שהחומר נשאר בצמחים לכל אורך חייהם, ומגיע גם אלינו לצלחת. כך שבסופו של דבר - כל אלו שבוכים ש"הנדסה גנטית של הצמחים גורמת לסרטן", בעצם מפספסים את הנקודה - לא ההנדסה הגנטית גורמת לסרטן, אלא השימוש בחומר ההדברה המסוכן הזה. כל אזרחי העולם, שצרכו מזון שיוצר מצמחים שטופלו בחומר ההדברה הזה, צריכים לתבוע את מונסנטו.
המגיב  |  11.08.18
1.
לא רק
כל חומרי הריסוס בחקלאות גורמים למחלות מן הקשות ביותר. הם מהווים פגיעה בפוריות, גורמים לשיתוק, מקצרים את החיים ועוד ועוד... חקלאים בכל העולם עושים שימוש בחומרים אסורים ע"פ חוק. חייהם של בני אדם מעניינים אותם, ככליפת השום. שורת הרווח, זה מה שמעניין אותם ולא בני אדם.
אבנר  |  11.08.18