אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארדואן: "הצעדים החד-צדדיים מצד ארה"ב וחוסר הכבוד ידרשו מאתנו לחפש בני ברית אחרים" צילום: איי אף פי, רויטרס

ארדואן: "הצעדים החד-צדדיים מצד ארה"ב וחוסר הכבוד ידרשו מאתנו לחפש בני ברית אחרים"

נשיא טורקיה במאמר ל"ניו יורק טיימס", על רקע החרפת הצעדים האמריקאיים וצניחת הלירה: "נמשיך לנקוט בצעדים ההכרחיים כדי להגן על האינטרסים שלנו. על וושינגטון לוותר על התפיסה השגויה לפיה יחסינו יכולים להיות אסימטריים, ולהשלים עם העובדה שלטורקיה יש גם חלופות"

11.08.2018, 12:06 | שירות כלכליסט

על רקע הטלטלה בכלכלת טורקיה, הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן פרסם מאמר מיוחד בניו יורק טיימס.

קראו עוד בכלכליסט

"במהלך ששת העשורים האחרונים היו ארה"ב וטורקיה שותפות אסטרטגיות וחברות בברית נאט"ו. שתי המדינות שלנו עמדו שכם אל שכם אל מול אתגרים משותפים במהלך המלחמה הקרה ולאחריה.

"במשך השנים מיהרה טורקיה לעזרת ארה"ב כל אימת שהיה צורך. אנשי ונשות הצבא שלנו הקיזו את דמם יחד בקוריאה. ב-1962 ממשל קנדי הצליח לגרום לסובייטים להסיג את טיליהם מקובה על ידי כך שהסיג בעצמו טילי יופיטר מאיטליה לטורקיה. בעקבות מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר, כאשר וושינגטון סמכה על ידידותיה להכות בחזרה נגד הרשע, שלחנו את חיילינו לאפגניסטן כדי לעזור להשלים את משימת נאט"ו שם.

"אך ארה"ב נמנעה שוב ושוב מלהבין ולכבד את דאגותיו של העם הטורקי, ובשנים האחרונות השותפות בינינו עמדה למבחן על ידי אי-הסכמות שונות. לרוע המזל, מאמצינו להפוך את המגמה המסוכנת הזאת העלו חרס. אלא אם תתחיל ארה"ב לכבד את הסוברניות הטורקית ולהוכיח שהיא מבינה את הסכנות שעמן מתמודדת אומתנו, השותפות שבינינו עלולה להיפגע ללא תקנה".

נשיא טורקיה ארדואן. נחפש בני ברית אחרים, צילום: איי אף פי נשיא טורקיה ארדואן. נחפש בני ברית אחרים | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה ארדואן. נחפש בני ברית אחרים, צילום: איי אף פי

"ב-15 ביולי 2016 עמדה טורקיה תחת מתקפה מצד קבוצת צללים שבראשה עמד פאתולה גולן, שכינויה הרשמי מבחינת ממשלתי הוא ארגון הטרור פאתולה, שבסיסו באזור כפרי בפנסילבניה. אותם גולניסטים ניסו לקיים הפיכה רצחנית נגד ממשלתי. באותו לילה, מיליוני אזרחים מן השורה יצאו לרחובות מתוך תחושת פטריוטיות, בדומה למה שהעם האמריקאי חווה אחרי המתקפה על פרל הארבור ומתקפת ה-11 בספטמבר. 251 אזרחים חפים מפשע, כולל ארול אולוק, מנהל הקמפיין הוותיק שלי וחברי היקר, שילמו את המחיר האוליטימטיבי עבור חירותה של מדינתנו, ואם תאוותה של משלחת המוות שרדפה אחריי ואחרי משפחתי הייתה עולה בידה, הייתי גם אני מצטרף לאותם הרוגים.

"העם הטורקי ציפה אז מארה"ב לגנות באופן חד משמעי את ההתקפה ולהפגין סולידריות עם המנהיגות הנבחרת של טורקיה. אך היא לא עשתה זאת. תגובת ארה"ב הייתה רחוקה ממספקת. במקום לצדד בדמוקרטיה הטורקית, פקידי ארה"ב קראו בזהירות ל"יציבות, שלום והמשכיות בתוך טורקיה". ורק כדי להרע את המצב, לא הייתה גם שום התקדמות בנוגע לבקשתה של טורקיה להסגרת פאתולה גולן תחת האמנה הבילטרלית שבין המדינות.

"מקור נוסף לתסכול קשור לשותפות שבין ארה"ב ל-YPG, השלוחה הסורית של ה-PKK - קבוצה מזוינת שאחראית למותם של אלפי אזרחים טורקים מאז 1984 ושמוגדרת על ידי ארה"ב כארגון טרור. על פי הערכות של הרשויות הטורקיות, וושינגטון השתמשה ב-5,000 משאיות ו-2,000 מטוסי תובלה כדי לשנע כלי נשק לארגון בשנים האחרונות. ממשלתי חזרה ושיתפה את ארה"ב בחששנו לגבי ההחלטה לאמן ולצייד את בני הברית של ה-PKK בסוריה, אך לצערי הדברים נפלו על אזניים ערלות".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מאמר נוקב של ארדואן, צילום: אי פי איי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מאמר נוקב של ארדואן | צילום: אי פי איי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. מאמר נוקב של ארדואן, צילום: אי פי איי

"בשבועות האחרונים ארה"ב נקטה במספר צעדים שמטרתם הסלמת המתחים עם טורקיה, כביכול עקב מאסרו של אזרח אמריקאי בשם אנדרו ברונסון על ידי המשטרה הטורקית, בעקבות החשד שסייע לארגון טרור. במקום לכבד את ההליך המשפטי כפי שהפצרתי בנשיא טראמפ בפגישותינו ושיחותינו הרבות, ארה"ב יצאה באיומים בוטים נגד ידידתה והטילה סנקציות על מספר חברי קבינט. הצעדים האלה אינם מתקבלים על הדעת, לא רציונליים ומזיקים לידידותינו רבת השנים.

אנחנו הגבנו מצידנו בסנקציות על מספר פקידים אמריקאים, ובהמשך נפעל על פי אותו עיקרון: ניסיון של הממשלה להשפיע על ההליך המשפטי נוגד את החוקה שלנו ואת ערכינו הדמוקרטיים.

"טורקיה אמרה שוב ושוב שבכוונתה לטפל בענייניה בעצמה אם ארה"ב תסרב להטות אוזן. בשנות ה-70' הממשלה הטורקית התערבה כדי למנוע טבח של טורקים על ידי קפריסאים יוונים למרות התנגדותה של וושינגטון. יותר לאחרונה, כשלונה של וושינגטון לתפוס את חומרת חששותינו מהאיומים על ביטחוננו הלאומי שמקורם בצפון סוריה הביאו לשני מבצעים צבאיים שגדעו את גישתו של דאע"ש לגבולותיו של נאט"ו והרחיקו את לוחמי ה-YPG מהעיר אפרין. כמו במקרים האלה, נמשיך לנקוט בצעדים ההכרחיים כדי להגן על האינטרסים הלאומיים שלנו.

"בזמנים בהם הרשע ממשיך לארוב מסביב לעולם, פעולות חד-צדדיות נגד טורקיה רק יביאו לערעור האינטרסים והביטחון האמריקאים. לפני שיהיה מאוחר מדי, על וושינגטון לוותר על התפיסה השגויה לפיה יחסינו יכולים להיות אסימטריים, ולהשלים עם העובדה שלטורקיה יש גם חלופות. כישלון בהפיכת מגמת החד-צדדיות וחוסר הכבוד ידרשו מאיתנו להתחיל לחפש ידידים ובני ברית אחרים".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
טראמפ הטיפש, גזען, פשיסט, הומופוב...
פוגע ב "אמריקה לאמריקאים" ע"י העלאת מחירים מטורפת של מוצרים בארה"ב. למשל: כל יצרני/מתקני אופניים חשמליים שהם תחליף למכונית, זועמים וחלקם פושטים רגל מכיוון שכל המנועים ושאר חלקי חילוף מגיעים מסין, ואין לאותם יצרנים יכולת לספוג עליה של 25% במחירי החלפים. המס על פלדה וברזל מייקר את עלויות בניית בתים, מפעלים, דרכים, מכוניות, טרקטורים.... ארה"ב לא מסוגלת לייצר דבר בעצמה. הכל נשען על מרכיבים שמיובאים מחו"ל.
אליהו  |  12.08.18
לכל התגובות