אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התאגיד לנתניהו: "אם לא תועמד הערבות בתוך 48 שעות, נודיע על ביטול האירוויזיון" צילום: רויטרס

התאגיד לנתניהו: "אם לא תועמד הערבות בתוך 48 שעות, נודיע על ביטול האירוויזיון"

תאגיד כאן צריך להעמיד בתוך יומיים ערבות בסך 12 מיליון יורו להבטחת קיומה של תחרות אירוויזיון 2019 בישראל. יו"ר התאגיד לרה"מ: "אם המדינה לא תסכים לממן את התחרות או שתחליט על מימון חלקי בלבד, שלא יאפשר את המשך ההפקה, נהיה חשופים לחילוט הערבות"

12.08.2018, 17:09 | יואב סטולר

קראו עוד בכלכליסט

בתאגיד השדיור כאן מאיימים כי אם לא יימצא בתוך יומיים פתרון בסוגיית הערבות, תחרות האירוויזיון לא יתקיים בישראל. במכתב בהול ששיגר היום יו"ר תאגיד השידור הישראלי, גיל עומר, לראש הממשלה נתניהו נכתב כי קיומו של אירוויזיון 2019 בישראל ניצב בפני סכנה ממשית.

תאגיד כאן צריך להעמיד בתוך יומיים ערבות בסך 12 מיליון יורו להבטחת קיומה של תחרות אירוויזיון 2019 בישראל. העמדת הערבות היא עפ"י תקנות איגוד השידור האירופי ה-EBU.

עומר כתב בפנייתו לראש הממשלה: "מזה כשבועיים אני עושה מאמצים מרובים, על מנת ליידע את מקבלי ההחלטות בדבר המכשולים שעומדים בפנינו על מנת לעשות כל מאמץ לפותרם. במכתבים שונים ששלחתי בתקופה זו, ציינתי שכראשי התאגיד ובוודאי כאזרחי מדינת ישראל, אנו רואים חשיבות רבה מאד בקיום התחרות בישראל ומשוכנעים כי יש בכך תרומה משמעותית למדינה הן מבחינה תדמיתית והן מבחינה כלכלית".

את דבריו מנמק עומר במכתב שקיבלו בתאגיד ממנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ולפיו הבאת הנושא בפני הממשלה תיבחן רק במקרה שבו יובטח כי הערבות תחולט בנסיבות של כח עליון וכי חילוט זה צפוי להעמיד את התאגיד בפני קשיים כספיים שלא ניתן לתת להם מענה במסגרת תקציבו הקיים והכלים העומדים לרשותו.

 

גיל עומר, יו"ר תאגיד השידור, צילום: אלכס קולומויסקי גיל עומר, יו"ר תאגיד השידור | צילום: אלכס קולומויסקי גיל עומר, יו"ר תאגיד השידור, צילום: אלכס קולומויסקי

עומר כותב כי "משמעות הודעה זו, הינה העמדת התאגיד במצב בלתי אפשרי, שנוגד לתפיסתנו את חוק התאגיד וחוק יסודות התקציב. ההחלטה יוצרת מצב שבמידה והמדינה לא תסכים לממן את התחרות או שתחליט על מימון חלקי בלבד, שלא יאפשר את המשך ההפקה, נהיה חשופים לחילוט הערבות. יתרה מזו, החלטת ממשלה או מי מטעמה שתעמוד בניגוד לכללי ההפקה ושעלולה לגרום לאיגוד השידור האירופי לבטלה, תהיה גם היא בעיה בלעדית של התאגיד".

בכך מצביע עומר על מקרים שאינם תלויים ואו קשורים בהתנהלות התאגיד בענייני ההפקה, כשהוא כותב: "גם מצב חירום, מבצע צבאי, מלחמה או חרם BDS, התאגיד יאלץ להתמודד עם אובדן של 50 מיליון שקל לפחות, שיצרו גירעון שלא ניתן לכיסוי בתקציבו. זהו מצב שנוגד, כאמור, את החוק וכנציגי ציבור קשה לנו מאד לקבלו מועצת תאגיד השידור הישראלי".

התאגיד מבקש שהוא יהיה אחראי לכספי הערבות בנסיבות שהחילוט יעשה בשל מחדליו שלו. "לא נוכל להסכים לקחת אחריות על מכלול גורמים שאינם תלויים בנו ולא נתונים לשליטתנו. בנוסף, כמי שאמונים על תקציבו של התאגיד, אין באפשרותנו לאשר העמדת ערבות מבלי שהמדינה תודיע מהו התקציב שהיא מוכנה להעמיד לטובת ההפקה. הנהלת התאגיד מבחינתה הייתה ועודנה מוכנה לשבת לילות כימים על מנת להגיע לתקציב שיהיה מקובל על משרד האוצר וזאת כדי שיהיה ברור שאנו לא יוצאים לדרך שסופה חילוט הערבות ידוע מראש. העמדת ערבות בלא שתהיה הסכמה כזו על התקציב היא בבחינת לשים כספי ציבור על קרן הצבי.  

"לצערי, במידה ולא יפתרו הסוגיות המצוינות לעיל, נאלץ להודיע בצער ובכאב רב לאיגוד השידור האירופי ביום שלישי כי אנו נאלצים לוותר על הזכות לארח את התחרות בישראל", כתב עומר לנתניהו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות