אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצה להיות ראש עיריית ירושלים? תביא 6 מיליון שקל צילום: אלכס קולומויסקי

רוצה להיות ראש עיריית ירושלים? תביא 6 מיליון שקל

חודשיים וחצי לפני הבחירות המוניציפליות בירושלים המועמדים המובילים עסוקים בגיוס כספים אינטנסיבי. זאב אלקין כבר גייס 1.5 מיליון שקל בערבות של יוצאי רוסיה, משה ליאון מתכוון לממן את הקמפיין מכספו ורחל עזריה קיבלה ערבות מבעלה

13.08.2018, 06:58 | צבי זרחיה

קמפיין הבחירות לראשות העיר ירושלים בעיצומו והמתמודדים עוסקים בגיוס כספים אינטנסיבי. מבדיקה שערך "כלכליסט" עולה כי תקציב הבחירות של כל אחד מהמתמודדים העיקריים על ראשות העיר ירושלים - זאב אלקין, משה ליאון, רחל עזריה ועופר ברקוביץ' - נע בין 5 מיליון שקל ל־7 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בסכומים נמוכים לעומת אלה שהוצאו בבחירות הקודמות, בשנת 2013, על ידי ראש העיר ניר ברקת וסיעתו "ירושלים תצליח".

המתמודדים יכולים לגייס מהציבור תרומה בגובה מקסימלי של 5,000 שקל מבית אב, ולגייס ערבויות בנקאיות מערבים שתמורתן יקבלו הלוואות מהבנקים. המתמודדים מקווים שיוכלו לכסות את הערבויות הבנקאיות בעזרת מימון הבחירות שיקבלו מהמדינה.

המתמודדים יוכלו לקבל מימון מהמדינה אם יצברו יותר מ־25% מהקולות, ובהתאם למספר המנדטים במועצת העיר המונה 30 חברים. עבור כל מנדט מקבל המועמד כ־1.1 מיליון שקל מהמדינה, אם שליש מחברי המועצה מטעם אותה סיעה יהיו נשים אז יקבל מימון של כ־1.35 מיליון שקל לכל מנדט.

המימון גדל ככל שהמועמד צובר שיעור גדול יותר מהקולות. מתמודד שיזכה בלפחות 40% מהקולות וישיג ארבעה מנדטים יקבל כ־7-6.5 מיליון שקל.

"חבר טוב ממוצא רוסי"

עד כה דיווחו המתמודדים והסיעות המתמודדות בירושלים על גיוס כולל של ערבויות בסכום של כ־2 מיליון שקל, ועל גיוס כולל של תרומות בסכום של 91 אלף שקל. קצב גיוס הערבויות והתרומות יגבר לקראת הבחירות.

זאב אלקין, השר להגנת הסביבה ולענייני ירושלים ומורשת מתמודד ברשימתו של ראש העיר היוצא ניר ברקת שגם פועל למענו ולאחרונה זכה בתמיכתו של רה"מ בנימין נתניהו.

אלקין גייס באחרונה שתי ערבויות בנקאיות בסכום כולל של 1.5 מיליון שקל. האחת בגובה של מיליון שקל מיורי זלבסנקי מקיסריה.

בתשובה לשאלת "כלכליסט" השיב אלקין כי "זלבסנקי הוא חבר טוב, יהודי ממוצא רוסי, איש עסקים בתחום ההייטק ויש לו חברות באירופה, בארה"ב ועוד". זלבנסקי, הוא בעל מניות בחברת OCSIAL, הוא יו"ר מועצת הקהילה של יהודי טומסק, חתן פרס ״איש השנה״ של איגוד הקהילות היהודיות של רוסיה וממייסדי עמותת "מעלות" המרכז למורשת יהדות ברה"מ.

הערבות השנייה בסך חצי מיליון שקל התקבלה מלב קגנו. לדברי אלקין, מדובר ב"ירושלמי, שהוא איש עסקים יהודי ממוצא רוסי־ישראלי המחלק את זמנו בין מוסקבה לישראל ועוסק בתחום של הפקות טלוויזיה".

אלקין גייס גם שלוש תרומות בסכום כולל של 15 אלף שקל, בין היתר מקובי שליסל איש עסקים דתי מרעננה, חנוך מיכאל צימרינג מייסד ארגון "נפקא מינה" - צעירים דתיים ירושלמים - וגם מאיש העסקים יוסף חיים שלסר.

"מזדהה עם סיעת ירושלמים"

משה ליאון שהפסיד בבחירות האחרונות לראשות העיר לניר ברקת מתכוון להכניס את היד לכיס ולהביא הון עצמי ואינו מתכוון לגייס תרומות.

ממטה הבחירות של ליאון נמסר שבכוונתו, "להביא את כל הכסף מהבית". ליאון שבעבר היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה של נתניהו משמש כיום כחבר במועצת העיר ירושלים.

לפני כשנה וחצי הוא פרש ממשרד רו"ח המצליח שאותו ייסד ליאון־אורליצקי. הוא מקורב מאוד ליו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן וליו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי.

יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה (כולנו) גייסה עד כה 2 ערבויות בסכום כולל של 580 אלף שקל, מסכום זה 300 אלף שקל מבעלה אלישיב פרנקל, ועוד 280 אלף שקל מאדם ג'ואל. כמו כן גייסה תרומות קטנות בסכום של 14,450 שקל. לדברי עזריה, ג'ואל הוא ירושלמי שמזדהה עם ערכי סיעת "ירושלמים" שבראשה היא מתמודדת.

עופר ברקוביץ', ראש סיעת התעוררות וחבר מועצת העיר, גייס עד כה תרומות של כ־45 אלף שקל. מבקר המדינה קנס את סיעתו של ברקוביץ' בעקבות הבחירות ב־2013 ב־468 אלף שקל מאחר שלא ניהלה את חשבונותיה בהתאמה מלאה להנחיותיו. ברקוביץ' שימש כסגן ראש העיר ירושלים ונחשב למועמד בולט מקרב החילוניים.

כל המתמודדים מוטרדים ממועמדותו של סגן ראש העיר יוסי דייטש מאגודת ישראל. לפי שעה, הוא לא דיווח על גיוס כספים. המתמודד אריה קניג למועצת העיר גייס תרומות של 5,364 שקל, וסיעת "מצילים את ירושלים" בראשות עו"ד יוסי חביליו המתמודד על ראשות העיר 11,250 שקל.

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא קבע בדו"ח שפרסם על הבחירות המוניציפליות ב־2013 שברקת וסיעתו הוציאו 13.8 מיליון שקל. הכנסותיה של הסיעה בתקופת הבחירות עמדו על 3.6 מיליון שקל, מהם 3.1 מיליון שקל מימון בחירות של המדינה ו־504 אלף שקל מתרומות. על פי הביקורת, הסיעה חרגה מהמסגרת התקציבית וסיימה בגירעון של 10.2 מיליון שקל. בעקבות כך המבקר שלל מהסיעה מימון מהמדינה בהיקף של 406 אלף שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות