אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי לביטאון של יאיר כץ: תקציב הוועד וראיון עם עצמו צילום: יח"צ

בלעדי לביטאון של יאיר כץ: תקציב הוועד וראיון עם עצמו

היו"ר הטרי של ועד עובדי התעשייה האווירית משיק גיליון ראשון של "ביטחון אווירי", כתב עת חדש לעובדי החברה שמציין, לדבריו, "מהפכת שקיפות" בוועד. לצד מידע על תקציב הארגון שמגלגל 57 מיליון שקל בשנה ‑ כץ גם מעביר מסרים להנהלה

13.08.2018, 06:57 | אמיתי גזית

יאיר כץ, היו"ר הטרי של ועד עובדי התעשייה האווירית, משיק ביטאון עובדים חדש, שכותרת השער שלו מתפארת בראיון הישגי: שיחה עם יו"ר הוועד. זו הפעם הראשונה בתולדות החברה שוועד העובדים מפרסם ביטאון כזה. לצד הראיון עם כץ מתפרסמים בכתבה המרכזית בגיליון גם נתונים על תקציב ארגון העובדים, שעומד בשנת 2018 על 56.9 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

כץ בן ה־38, שנבחר לתפקיד במרץ האחרון, החליט לפרסם את המידע במסגרת מה שהוא מכנה "מהפכת השקיפות" בארגון. לפי הכתבה, עיקר התקציב ‑ 37.9 מיליון שקל ‑ מוקדש למימון פעילויות תרבות וספורט. 10 מיליון שקל מתוכם הוקצו לסמינרים ולימי עיון; 6.6 מיליון שקל הוקצו למפגשי עובדים; 4.7 מיליון שקל לקייטנות ולאירועים עם הילדים והנכדים; 4 מיליון לספורט ולחדר כושר; 3.2 מיליון לימי גיבוש; וסכום דומה לתיאטרון.

מה שמסביר את הסכום הגבוה הוא העובדה שבתעשייה האווירית, ארגון העובדים אחראי לעיקר שירותי הרווחה ל־14 אלף עובדי החברה. זאת אף שרק 10,000 מהם בעלי זכות בחירה לוועד.

יאיר כץ, צילום: יח"צ יאיר כץ | צילום: יח"צ יאיר כץ, צילום: יח"צ

ארגון העובדים עצמו מעסיק 29 עובדים, ו־8 מיליון שקל מתקציבו מוקדשים לתשלום משכורתם. 6.4 מיליון שקל נוספים מוקצים לפעילויות שמוגדרות "איגוד מקצועי ואחזקת מבנים", וכוללות בין היתר ייעוץ בענייני פנסיה וזכויות עובדים. 4.5 מיליון שקל משמשים לקניית שי לחגים.

מנין מגייס ארגון העובדים כמעט 57 מיליון שקל בשנה? 14.5 מיליון שקל מגיעים מההנהלה, לפי מפתח של 1,000 שקל בשנה לעובד. היתרה נובעת מהפרשה של 0.4% ממשכורתו של כל עובד.

 , צילום: יוסי אלוני צילום: יוסי אלוני  , צילום: יוסי אלוני

למרות הדיבורים על מהפכת שקיפות, עוגת התקציב מוצגת בכתבה בראשי פרקים בלבד, וכוללת הרבה נעלמים. לדוגמה, אין פירוט כיצד מתחלק התקציב של "פעילות איגוד מקצועי ואחזקת מבנים" גם בין הוצאות משרדיות, תקשורת, מחשוב ופעילות שוטפת.

בראיון שמתפרסם עמו חוזר כץ על הצהרותיו כי ידרוש להיות מעורב במהלכים העסקיים שישפיעו על עובדי התעשייה האווירית. האיום העיקרי נשקף מתוכנית למיזוג בין שלוש חטיבות בחברה שאמור להסתיים ב־2019. כץ מסביר שבתוכנית התייעלות קודמת כבר פרשו 800 עובדים, ומצהיר: "לא נסכים לפיטורים נוספים, אפשר לנייד עובדים".

עוד הוא טוען בראיון שההנהלה לא ניצלה כראוי את הכסף שקיבלה מהעובדים במסגרת הסכם ההבראה. "ביקשתי לקבל דו"ח וסקירה מפורטת של כמה תרמו העובדים בהסכם, כיצד תועל הכסף לטובת הבראת החברה, ואיך מבקשת ההנהלה לנצל אותו כדי שבעוד שנה לא נתבקש להמשיך את הסכם הצמיחה".

כץ מזכיר שהתעשייה האווירית דורגה חמישית בסקר של חברות שעובדים רוצים לעבוד בהן. "זה נובע בעיקר מביטחון תעסוקתי, תנאים סוציאליים, וכן ועד עובדים שממוצב כוועד חזק", הוא מסביר. התעשייה האווירית, חברה בבעלות ממשלתית, סיימה את 2017 ברווח נקי של 273 מיליון שקל לעומת הפסד של 426 מיליון שקל ב־2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
יאיר היקר ,הו כמה אתה מוכשר , היעד ח"כ ואחר"כ אולי שר,,אתה ראוי ! אבל,,מחרבייך ומהרסייך ממך יצאו.
הכינוי של אבא ניתן לו ע"י חברי הועד "חתול" ,ברשותך לא רוצה שיקראו לך "גמל" על גבך יש 75 שכל מה שיספרו לך בטל בשישים. מציע לך להזהר מאלה שאתה מאמין באמונם,במטרתם, אם חפץ חיים ורוצה באמת (לדבריך) להלחם על הבית ,רכז אותם מסבבך בבניין המוסדות "קשר עין" ,למאמינים ביכולתך , זה יראה שאתה מחשב מסלול מחדש בכוון הנכון,ואל תשכח בגלל "מליצי היושר שמסביבך" הם יפילו אותך,גם העובדים יודעים,נסה לשים את מקומך במקום ההנהלה,,השוק בעולם ירד ,הדולר על הפנים,ארה"ב בדרך למיתון ,עשה כמה מחוות וביחד עם ההנהלה "שחרר"וותיקים מעל 45 שנות עבודה ושילכו לשלום ,שוב העובדים מאמינים בך לא בסובבים אותך.בהצלחה.
השרוף  |  14.08.19
29.
מסריח נפוטיזם
איך יתכן שיאיר קיבל גם קביעות וגם נבחר לחבר ועד וניום הוא המזכיר וכל זאת ב 10 שנים. זה חלומות באספייה של עובדים. ישנם עובדים שגם אחרי 8 שנים לא קיבלו קביעות. ומי שם אותו בועד. כל המושחתים האחרים. והעובדים טפשים היו ונשארו. האמת היא שהם מפחדים על פרנסתם. אנשי הועד נבחרים לכל חייהם ובתנאי שישרתו את הכץ. מי שאינו עושה דברו יוחלף. והעובדים זבל אוכלים ושותקים מפחד. איפה מבקר המדינה. איך זה שלכל איש ועד והנהלה יש בני משפחה בתעשיה האווירית בזמן שאומרים שזה אסור. חיים כץ מאפיה.
אחד שהיה  |  14.08.18
לכל התגובות