אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי נציב - אבל עם נגיד צילום: רויטרס

פרשנות

בלי נציב - אבל עם נגיד

אחרי הפארסה בנציבות שירות המדינה, מגיע למשק נגיד טוב: שני המועמדים - מריו בלכר וחדוה בר - הם בעלי כישורים למכביר וללא חשש לקשרים פסולים הפוגעים בטוהר המידות

13.08.2018, 06:55 | אדריאן פילוט

הניסיון הכושל והקלוקל של ראש הממשלה נתניהו למנות את עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה - אחד התפקידים החשובים במגזר הציבורי - השאיר טעם רע וגרם נזק ממשי לשירות המדינה. לא רק שברכה - שמועמדותה נפסלה באחרונה על ידי הוועדה שאמורה הייתה לאשר את מינויה - אינה בעלת הכישורים והניסיון הנדרשים לתפקיד כה בכיר, היא בעלת קשרים משפחתיים עם פונקציות בכירות בלשכתו של נתניהו המעידים על הכוונות האמיתיות שעמדו מאחורי בחירתה. עם כל הכבוד לממלא מקום (אודי פראוור), הנציבות תקועה ואיננה מסוגלת לבצע את הרפורמות והשינויים שהיא חייבת כדי להיות רלוונטית ולהתאים עצמה למציאות הנוכחית.

קראו עוד בכלכליסט

טוב יעשו נתניהו וכחלון אם הפעם ימהרו ויכריעו, ולא יותירו את הבנק המרכזי - המופקד לא רק על המדיניות המוניטארית של ישראל אלא גם על הייעוץ הכלכלי לממשלות ישראל - עם ממלאת מקום. ישראל רחוקה שנות אור מהכלכלה הטורקית ובכל זאת אי אפשר שלא להזכיר את העובדה שהנשיא ארדואן מינה את חתנו לשר אוצר והתערב בבנק המרכזי כשהוא זונח את המדיניות המוניטארית הסדורה ומשבש את מהלך העניינים המשובש ממילא של הכלכלה שם.

מריו בלכר, צילום: אוראל כהן מריו בלכר | צילום: אוראל כהן מריו בלכר, צילום: אוראל כהן

טוב עוד יותר יעשו כחלון ונתניהו אם ישכילו להבין את מה שנגידת בנק ישראל טרם הפנימה: הפרופיל של הבנקאי המרכזי השתנה בתכלית. האקדמאי האפור שסיים את האוניברסיטה ומיד שב לאקדמיה כמרצה או לבנק ישראל כחוקר - OUT; בעלי תארים מתקדמים בכלכלה שהעזו לצאת מאזור הנוחות שלהם וכבשו את הפסגות של המגזר הפיננסי הפרטי התחרותי - IN.

כאשר פלוג הייתה צריכה לבחור חברים לוועדה המוניטארית - היא הלכה על שני פרופסורים שמומחים במאקרו, אך את רוב חייהם בילו במסדרונות האוניברסיטה. כחלון ונתניהו מעדיפים אנשים בעלי נסיון במגזר הפרטי או בעלי נסיון בינלאומי, בדגש על נסיון בניהול משברים: בלכר ניהל את הבנק המרכזי במשבר החמור ביותר בתולדות ארגנטינה. בר כיהנה כמנהלת הסיכונים הבכירה של לאומי בתקופת פרשת החשדות לסיוע להעלמות מס של אזרחים אמריקאים, מהפרשיות הרגישות בתולדות הבנק. לא משנה מה תהיה התוצאה הסופית ומי ייבחר, בנק ישראל יהיה בידיים טובות.

אחרי פארסת הנציב, מגיע לציבור ולמשק נגיד טוב: שני המועמדים הם בעלי כישורים למכביר ואין חשש אפילו מזערי לקשרים פוליטיים או משפחתיים פסולים וגם לא לפגמים בכל הקשור לטוהר מידות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות