אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רבבות עגלים צרפתיים חבים את חייהם לטראמפ ומדיניותו מול איראן צילום: בלומברג

רבבות עגלים צרפתיים חבים את חייהם לטראמפ ומדיניותו מול איראן

עסקה שבמסגרתה היו אמורים להישלח 20 אלף עגלים מנורמנדי לשחיטה בחוות העופות הגדולה באיראן הוקפאה בשל חידוש הסנקציות על טהרן

12.08.2018, 23:04 | בלומברג

אלפי פרות צרפתיות נותרו השבוע ללחך עשב בכפרי צרפת, במקום להישלח לבתי מטבחיים בטהרן. זאת בעקבות חידוש הסנקציות האמריקאיות על איראן.

קראו עוד בכלכליסט

כחלק מפרויקט משותף של חקלאים צרפתיים ו־Seamorgh, המפעילה את חוות העופות הגדולה באיראן, 20 אלף עגלים מנורמנדי היו אמורים להישלח מדי שנה למדינה השיעית. אך כעת הוקפאה העסקה, לאחר סירוב מצד הבנקים לקבל תשלום איראני.

השהיית המשלוח אמנם תשפיע באופן זניח על היקף היצוא של צרפת, היצרנית החקלאית הגדולה באירופה, אך היא ממחישה את ההשלכות האפשריות של הסנקציות האמריקאיות המחודשות על המסחר העולמי.

פרות בצרפת. לא רק עסקי המכוניות נפגעים, צילום: בלומברג פרות בצרפת. לא רק עסקי המכוניות נפגעים | צילום: בלומברג פרות בצרפת. לא רק עסקי המכוניות נפגעים, צילום: בלומברג

מאז הקלת הסנקציות על איראן ב־2016, היא הפכה כר פורה לצמיחה. ב־2017 טיפס היבוא האיראני לאירופה ל־10.1 מיליארד יורו, והיצוא אל איראן מהיבשת ל־10.8 מיליארד יורו. היצוא הצרפתי למדינה הכפיל את עצמו ועמד בשנה שעברה על 1.5 מיליארד יורו. החקלאים הצרפתים קיוו כי יצוא הבקר יצמיח עסקאות נוספות עם איראן, למשל יצוא מזון לבהמות ובשר מעובד. כך אמרה אן־מארי דניס, נשיאת הלובי החקלאי המקומי FDSEA.

אך בשבוע שעבר נכנס לתוקף הגל הראשון של הסנקציות האמריקאיות. בין היתר נאסר המסחר עם איראן בזהב, מתכות נוספות וכלי רכב. בנובמבר תחל הפעימה השנייה של ההגבלות. כך למשל, תוגבל זרימת הדולרים לאיראן ויוטלו מגבלות על מוסדות פיננסיים. אלו צפויים להשפיע על כל ענפי התעשייה המקומית.

חלק מהחברות האירופיות הבולטות כבר הודיעו על הקפאת פעילותן באיראן. ביניהן יצרניות הרכב רנו ודיימלר כמו גם ענקית האנרגיה הצרפתית טוטאל. הן ונוספות מעדיפות לא לאבד את קשרי המסחר עם השוק האמריקאי, הגדול משמעותית מזה האיראני.

"שוק הפרות הוא סמלי", אמרה לבלומברג נטלי גולה, סנאטורית צרפתית שתמכה בפרויקט. "בטווח הארוך, נורמנדי וצרפת כולה עלולות לאבד מנתח השוק שלהן, אם האיראנים ירכשו את האספקה שלהם ממקומות אחרים". לדבריה, "הפיתרון צריך להימצא במערכת בנקאית אלטרנטיבית". עם זאת, היא כינתה את ההצעה שעלתה ברשתות החברתיות לתשלום באמצעות ביטקוין, "הלצה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות