אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדלתות לפלדה: פועלים שוקי הון מגייסת לאיסכור מנכ"ל מהבית צילום: תמר מצפי

בלעדי לכלכליסט

מדלתות לפלדה: פועלים שוקי הון מגייסת לאיסכור מנכ"ל מהבית

זרוע ההשקעות של הפועלים רוכשת עם קרן קדמה את חברת הפלדה, ותעמיד בראשה את יגאל מורן. זאת לאחר שפרש מרב בריח - שגם בה היא מחזיקה ב־20%; ערן גרשט מפועלים שוקי הון: "חברה מובילת שוק עם ניהול מצויין, נייצר ערך משמעותי"

13.08.2018, 07:59 | גולן חזני

קרן קדמה ופועלים שוקי הון חתמו בסוף השבוע על העסקה לרכישת חברת הפלדה הגדולה בארץ, איסכור. היקף העסקה הוא 350 מיליון שקל, כאשר פועלים שוקי הון רוכשת 20% מהמניות וקדמה רוכשת 80%. הרכישה כוללת את אתרי הנדל"ן של איסכור, ששוויים 200-300 מיליון שקל, וכן חוב המוערך ב-350 מיליון שקל. המוכרת היא מקסטיל (Macsteel) העולמית, שבסיסה בדרום אפריקה, הנחשבת אחת הקבוצות הגדולות בעולם בתחום סחר ועיבוד מוצרי פלדה ומתכת. הקבוצה נמצאת בשליטת משפחת סמסון מדרום אפריקה.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי הצעד הראשון של הרוכשים הוא מינוי יגאל מורן, שעזב בחודש שעבר את ניהול חברת רב בריח, למנכ"ל איסכור. פועלים שוקי הון, זרוע ההשקעות של בנק הפועלים, מחזיקה גם ב־20% ברב בריח, ולכן יש לה היכרות עם מורן. למעשה, שתי החברות הן מהגדולות ביותר בפורטפוליו של פועלים שוקי הון, המנוהלת בידי עומר קרייזל.

את המו"מ החלה קרן קדמה, המנהלת מיליארד שקל ומנוהלת בידי אורי עינן, גלעד הלוי וגלעד שביט. הקרן נוהגת לרכוש שליטה בחברות ישראליות בעיקר בענפי התעשיה, הקמעונאות, השירותים והחקלאות, שבהן רואים מנהליה פוטנציאל השבחה משמעותי. עם החברות שרכשה, ואת חלקן כבר מכרה הקרן נמנות דנאל, ברנד תעשיות, קווליטסט, קבוצת ש.א.ל, גיל קאר ואייס דיפו, שאותה ביקשה לאחרונה להנפיק בבורסה.

את איסכור ייצגו עורכי הדין יניב אהרונוביץ', תמר קרונגרד וגושה גלעד ממשרד תדמור לוי, ואת קרן קדמה ייצגו נמרוד רוזנבלום וג'רמי סיף ממשרד ERM.

עומר קרייזל מנכ"ל פועלים שוקי הון , צילום: תמר מצפי עומר קרייזל מנכ"ל פועלים שוקי הון | צילום: תמר מצפי עומר קרייזל מנכ"ל פועלים שוקי הון , צילום: תמר מצפי

איסכור נוסדה ב־1973 ונחשבת כיום לגדולה ולמובילה בישראל בעיבוד, חיתוך, סחר ושיווק פלדה ומתכות. החברה מוכרת יותר מ־300 אלף טונות של פלדה בשנה ומעסיקה כ־450 עובדים בשלושה אתרי ייצור - ברמלה, קריית גת ובאר שבע. מחזור ההכנסות של החברה מוערך במיליארד שקל

וה־EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) ב־100 מיליון שקל.

את העסקה מטעם קדמה הוביל גלעד הלוי, ואילו מטעם פועלים שוקי הון הוביל את העסקה מנהל ההשקעות הישירות ערן גרשט.

תחום הפלדה נחשב תנודתי מאוד, בשל חוסר היציבות במחירי הסחורות בעולם. אתגר נוסף שמצפה לרוכשים הוא ההתמודדות עם היקף החוב של החברה.

בין האחזקות של פועלים שוקי הון נמצאות חברות הפינטק והסייבר סלנו, טטהריי, מודליטי, טיפרנקס וחברות נוספות. פועלים שוקי הון משקיעה גם באמצעות קרנות יעודיות כמו מניבים, נוי ובלו אטלנטיק.

איסכור מפעילה את מרכזי השירות והעיבוד הגדולים בישראל בתחום המתכות והפלדה. הקבוצה עוסקת ביבוא, עיבוד, עירגול, ציפוי והפצת מוצרי פלדה ומתכת בכ-300 אלף טון בשנה.

הרכישה נעשית מידי קבוצת מקסטיל העולמית, שבסיסה בדרום אפריקה ונחשבת אחת הקבוצות הגדולות בעולם בתחום סחר ועיבוד של מוצרי פלדה ומתכת ומצויה בבעלות משפחת סמסון מדרום אפריקה.

גלעד הלוי, שותף מנהל בקרן קדמה שהוביל את העסקה מטעמה אמר כי "קרן קדמה מאמינה באיכותה ובחוזקה של התעשייה המקומית וגאה להשקיע בחברת הפלדה המובילה בישראל. אנחנו גאים בכך שפועלים שוקי הון בחרו להצטרף אלינו בהשקעה זו ורואים בזה הבעת אמון חשובה בחברה וביכולתה של קדמה לייצר בה ערך".

ערן גרשט שהוביל את העסקה מטעם פועלים שוקי הון אמר כי "אנו רואים באיסכור מובילת שוק עם ניהול מצוין. העסקה תואמת את האסטרטגיה שלנו שממוקדת בחברות מובילות בעלות פוטנציאל השבחה נוסף. אנחנו מאמינים שביחד עם השותפים שלנו להשקעה, קרן קדמה והנהלת איסכור, נצליח לייצר ערך משמעותי לבעלי העניין".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות