אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמ"ס: ירידה של 23% ברכישת דירות חדשות בחודש יוני צילום: זהר שחר

הלמ"ס: ירידה של 23% ברכישת דירות חדשות בחודש יוני

זאת בהשוואה ליוני 2017. בהשוואה לחודש מאי מדובר בירידה של 6.5%; כ-26% מהדירות החדשות שנרכשו ברבעון השני של השנה היו במחוז המרכז ורק כ-9% במחוז ירושלים

13.08.2018, 13:04 | ענת דניאלי

1,814 דירות חדשות נרכשו בחודש יוני, ירידה של 23% בהשוואה ליוני 2017 (אז נמכרו 2,359 דירות מקבלן), כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם היום (ב'). בהשוואה לחודש מאי נרשמה ירידה מתונה יותר של 6.5%.

קראו עוד בכלכליסט

ההאטה בחודש יוני היא בזמן שבו הביקוש לרוב גבוה, משום שחודשי הקיץ ידועים בהתעוררות בשוק הדיור ובהיקף הרכישות.

בהשוואת הרכישות מקבלן בשלושת החודשים האחרונים נרשמה ירידה של 10.5%. כאשר בחודשים אפריל-יוני נרכשו 5,329 דירות.

ארכיון, צילום: אייל וקנין ארכיון | צילום: אייל וקנין ארכיון, צילום: אייל וקנין

בלמ"ס ציינו כי בחינת הנתונים מצביעה על מגמת עלייה מסוימת ברכישת הדירות במהלך החודשים חודשים מרץ–יוני. מספר הדירות החדשות שנמכרו עלה ב-1% בממוצע לחודש, מכ-1,650 דירות לכ-1,710 דירות. מגמת עלייה זו נצפתה לאחר תקופה ארוכה (יוני 2017–פברואר 2018) שבה מספר הדירות החדשות שנמכרו ירד ב-1.6% בממוצע לחודש, מכ-2,760 דירות לכ-1,650 דירות.

באפריל–יוני, כ-26.3% מהדירות חדשות שנרכשו היו במחוז המרכז, כ-19.8% במחוז הצפון, כ-17.5% במחוז תל-אביב, כ-12.4% במחוז חיפה וכ-9.2% במחוז ירושלים. במהלך יוני נרכש במחוז מרכז 475 דירות, במחוז ת"א נרכשו 416 דירות; במחוז הדרום נרכשו 342 דירות ומחוז חיפה 258 דירות.

ההאטה שנרשמה בחודש יוני עולה גם בפרסום משרד האוצר אתמול שהצביע על האטה שנרשמה בחודש יוני ברכישת דירות חדשות ויד שניה בשיעור של 10% בהשוואה ליוני אשתקד. עוד צוין בסקירה זו כי "בכך התחדשה הירידה במספר העסקאות, לאחר בלימה ארעית בחודש הקודם (מאי)", נכתב בסקירה.

עופר זרף, מנכ"ל ובעלים של חברת יסודות איתנים, אמר בתגובה לנתונים כי "צריך להסתכל על שתי המגמות – המגמה של ירידה כללית במכירות בשנה האחרונה, והעלייה היחסית בשלושת החודשים האחרונים. אציין שלדעתי ההסתכלות הנקודתית על יוני אינה רלוונטית, כי לא ניתן לנתח את שוק הנדל"ן על סמך חודש אחד. המגמה של ירידה במכירות בשנה האחרונה נובעת מאותה האטה בשוק – בצד הביקוש יש הרבה רוכשים פוטנציאלים שיושבים על הגדר בגלל תוכנית מחיר למשתכן ומשקיעים שעזבו את השוק הישראלי לטובת נדל"ן בחו"ל. בצד ההיצע יש פחות סחורה כי המדינה משווקת פחות קרקעות ומשום שקבלנים לא יוצאים עם פרויקטים חדשים עקב מצב השוק. אבל אנחנו רואים היום שיותר זוגות צעירים מתחילים לחשוב על חזרה לשוק החופשי, על מנת לרכוש דירות שבנייתן ואכלוסן הם בטווח הנראה לעין – יש במחיר למשתכן מצב אבסורדי של מכרזים, והרוכשים יודעים לעשות את חישובי השכירות, ומבינים שזה לא בהכרח יותר משתלם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות28 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

26.
תגובה ל-22 מבין שכואב לך על הכסף שאתה מפסיד
ואני מבין גם שהבטיחו לך שהנדל"ן תמיד עולה, אבל האמת היא שעשית השקעה גרועה, ואת הכסף שהפסדת בהשקעה הזו אתה לא הולך להחזיר בקרוב, נדל"ן בטווח הרחוק עולה יחד עם האינפלציה והתייקרות כל המחירים, אבל בטווח הקרוב הוא הולך לרדת, להבא תלמד שמגורים זה מוצר בסיסי למחיה ולא דרך לעשות הכנסה פסיבית על הגב של האוכלוסיות החלשות. לגבי היצע וביקוש.. צר לי עבדו עליך... תראה את שכונות הרפאים החדשות שיש היום בארץ ותראה את כמו הבניה של השכונות החדשות נכון להיום, תראה את כל המשקיעים שבורחים מהשוק ותבין שביקוש לא הולך להיות כאן הרבה זמן. אגב זה לא מפתיע שהעסקאות יורדות דווקא עם בריחת המשקיעים מהשוק... אומר משהו על הביקוש הספקולטיבי שהיה בעיקר על ידי אנשים שרצו לעשות כסף ולא אנשים שרצו דירה כדי לחיות בה
גיל  |  14.08.18
25.
שלא יבלבלו אותכם עם מחסור והיצע וביקוש
אני גדלתי בקריות וכמות הבניה והשכונות החדשות שהולכות לקום שם בתקופה הקרובה לא ראיתי ב-33 שנות חיי. אני מבין שהמצב דומה בעוד הרבה ישובים בארץ לכן המחירים הולכים לצנוח צניחה חופשית וייקח להם הרבה זמן לעלות מהתהום הזו, אולי זו תהיה ההזדמנות להפוך את הדיור למוצר בסיסי בר השגה לכל משפחה שעובדת ומתפרנסת בכבוד ולא רק לאנשים עם ירושה.
גיל  |  14.08.18
לכל התגובות