אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גם האפיק הזה נבדק: "הכלכלה הטורקית נפגעה מפייק ניוז” צילום: איי אף פי

גם האפיק הזה נבדק: "הכלכלה הטורקית נפגעה מפייק ניוז”

משרד התובע הכללי ומשרד הפנים דיווחו על חקירה המתבצעת בנוגע לחשדות כי גורמים מסוימים "הפגינו התנהלות המאיימת על ביטחון הכלכלה באמצעות סיפורים מניפולטיביים בתקשורת וברשתות החברתיות"

13.08.2018, 17:58 | שירות כלכליסט
הרשויות בטורקיה חוקרות חשדות לפיהם גורמים פרטיים ומוסדות הפיצו פייק ניוז במטרה לבצע מניפולציה בכלכלה המקומית, כולל קריסה של הלירה הטורקית והבורסה - על כך דיווח היום (ב') היומון "הורייט".

קראו עוד בכלכליסט

משרד התובע הכללי ומשרד הפנים דיווחו על חקירה המתבצעת בנוגע לחשדות כי גורמים מסוימים "הפגינו התנהלות המאיימת על ביטחון הכלכלה באמצעות סיפורים מניפולטיביים בתקשורת וברשתות החברתיות". זאת, כחלק ממתקפות כלכליות המכוונות נגד הרפובליקה הטורקית, ביטחונה הכלכלי ואחדותה. בהודעת התובע נמסר כי מאחורי המהלכים עומדים הגורמים שיזמו את ניסיון ההפיכה ב־2016.

הנשיא ארדואן, צילום: איי אף פי, רויטרס הנשיא ארדואן | צילום: איי אף פי, רויטרס הנשיא ארדואן, צילום: איי אף פי, רויטרס

בחקירה דומה פתחה המועצה הטורקית לחקירת פשעים פיננסיים (MASAK). לפי חשדות כלב השמירה של המערכת הפיננסית, אנשים ומוסדות הפיצו פייק ניוז, כמו למשל, ידיעות לפיהן המדינה תבצע מניפולציה בשער החליפין של הלירה או תתערב ביתרות המט"ח.

דובר רשמי תיאר את השמועות הללו כקמפיין הטעיה שהתבסס על הודעתו של הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן אתמול, לפיה האחריות לשמירה על יציבות האומה הטורקית נמצאת לא רק בידי מוסד הנשיאות, אלא גם בידי התעשיינים והסוחרים. "אחרת אני אצטרך להשית את תוכנית B או את תוכנית C", דברי הנשיא.

"קמפיין ההטעיה הוא חלק ממלחמה כלכלית שמתנהלת נגד המדינה שלנו", ציין הדובר. "בשום שלב לא דיבר הנשיא על השתלטות אפשרית על עתודות המט"ח". ההודעה מגיעה לאחר ששר האוצר ביראט אלביירק אמר כי תוכנית פעולה תיכנס לתוקפה החל מהיום כדי לאושש את הלירה. בעקבות ההודעה התחזק המטבע הטורקי ל־6.80 לירות לדולר לאחר שצנח לשפל של 7.24 לירות לדולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות