אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד החינוך: מהשנה - תקצוב דיפרנציאלי גם בתיכונים צילום: גדי קבלו

מנכ"ל משרד החינוך: מהשנה - תקצוב דיפרנציאלי גם בתיכונים

בשנים האחרונות גדל הפער בין החינוך הממלכתי דתי, המקבל את התקציבים הגדולים ביותר במערכת החינוך, לחינוך הממלכתי היהודי והערבי גם יחד. השנה יתווספו רק 50 מיליון שקל לתקצוב הדיפרנציאלי בתיכונים, אבל הכוונה היא שבתוך 5 שנים יגדל הסכום ל-500 מיליון שקל

14.08.2018, 12:52 | שחר אילן

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב אומר שמהשנה יונהג לראשונה תקציב דיפרנציאלי לצמצום פערים גם בבתי הספר התיכוניים (יוסיף כסף לתלמידים החלשים).

ההתחלה של הרפורמה צנועה מאוד. בסך הכול יתווספו השנה 1.1 מיליארד שקל לתקצוב הדיפרנציאלי בכל דרגי החינוך, אבל רק 50 מיליון שקל יופנו לתקצוב הדיפרנציאלי בתיכונים. הכוונה היא שבתוך 5 שנים יגדל הסכום ל-500 מיליון שקל. אבואב דיבר בישיבת ועדת החינוך של הכנסת בנושא פתיחת שנת הלימודים.

קראו עוד בכלכליסט

תוספת התקציב הדיפרנציאל לתיכונים תבוצע ב-5 פעימות, כלומר התוכנית תהיה תלויה בכך שגם השר הבא יאמץ אותה.

בשנים האחרונות הצטמצמו הפערים בבת הספר היסודיים ובחטיבות הביניים בזכות הנהגת חלוקה דיפרנציאלית של סל שעות טיפוח. אך הפערים בתיכונים גדלו בשל העדר תוכנית כזו. גדל הפער בין החינוך הממלכתי דתי המקבל את התקציבים הגדולים ביותר במערכת החינוך לבין החינוך הממלכתי היהודי והערבי גם יחד. גדל ב-4% הפער בין החינוך היהודי לערבי. גדל ב-30% הפער בין תלמיד ערבי חלש לתלמיד יהודי חלש. יש הסכמה רחבה שככל שהחינוך חלש יותר הוא צריך לקבל יותר תקציב, אבל בחינוך התיכוני בישראל החמישון הבינוני מקבל 14% יותר לתלמיד מאשר החמישון החלש והפער הזה נשמר גם בתשע"ז.

שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, צילום: שאול גולן שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך | צילום: שאול גולן שמואל אבואב, מנכ"ל משרד החינוך, צילום: שאול גולן

אבואב אמר שהמשרד יבנה השנה 3,300 כיתות - היקף גדול פי שניים מאשר בשנים קודמות.

שר החינוך נפתלי בנט הכריז שהתקציב להשלמת "רפורמת הסרדינים" להורדת מספר התלמידים בכיתות שוריין גם לשנים הבאות כדי שהיא תצמח עד כתה ו'. ולכן לדבריו, "הרפורמה בלתי הפיכה". במסגרת הרפורמה יירד מספר התלמידים בכתות א'-ד' מעד 40 תלמידם לכיתה ל-32-34 תלמדים. לדבריו אמרו לו שזה בלתי אפשרי. "התברר שיש מספיק מורים וכיתות".

בנט אמר ש"יש המון שיח על זכויות ילדים. אני בעד חובות לילדים ודרישת אחריות מהילדים. לא רק זכויות, זכויות, זכויות. יש אחריות לעבוד קשה לנקות את השירותים".

הוא סיפר ש"השירותים זה המקום הראשון שאני הולך לבדוק בביקור פתע. אני רואה איכות ערכית של בית ספר לפי ניקיון השירותים".

בנט פרט שורה של הישגים של משרד החינוך בתקופתו:

  • 35.7% מתלמידי כיתה י"ב בשנת תשע"ז (כ-40 אלף תלמידים) זכאים לתעודת בגרות הכוללת 5 יחידות באנגלית עלייה מ-32% בתשע"ה.

  • שעור הזכאות לבגרות עלה מ-66.1% מתלמידי י"ב בתשע"ה ל-68.2% בתשע"ז שהם 76 אלף תלמידים. בנט טען שמדובר ב"מהלך חברת ממדרגה ראשונה".

  • מספר התלמידים שנבחנים במתמטיקה 5 יחידות גדל מ-8,900 בשנת השפל 2012 ל-18 אלף השנה. בנט ציין ש"מאוד קשה להתקבל להשכלה גבוהה עם 3 יחידות אנגלית ומתמטיקה"

  • שיעור הנשירה מבת הספר התיכוניים ירד מ-1.5% בתשע"ה ל-1.2% בתשע"ז והצטמצם מ-8,700 נושרים בשנה ל-7,300. "זו ירידה דרמטית". טען בנט. הוא הסביר זאת בכך שהמוטיבציה של המנהלים לשמור על התלמידים גדלה כי לא בודקים רק זכאות לבגרות אלא תמונה חינוכית שכוללת גם היבטים אחרים כולל נשירה.

  • 92 אלף תלמידים ישתתפו בתשע"ח בתוכנית "חוג לכל ילד", מתוכם 4,000 יוצאי אתיופיה 5,000 חרדים ו-53 אלף ערבים. אבואב ציין שההנחיה היא להפנות לחוגם איכותיים ולא למשחקי כדור.

  • תוספת של 5,600 סייעות בגני הילדים מאז תחילת רפורמת הסייעת השנייה בבתי הספר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
תשלומי הורים
חוק חינוך חינם......הבדיחה על חשבון ההורים מר אבואבב.......3 ילדים , חט"ב+תיכון ...עלות ל 10 חודשים ברוטו - 7.5 חודשים נטו - מעל 10000 ש"ח ......וכדי שלא יבאו ההורים בטענות ....העבירו את התשלום דרך "ועד הורי ביה"ס" ......שבכלל לא מבין על מה ולמה משלמים... ביה"ס מעביר את הסכום המקסימאלי המומלץ , ההורים חותמת גומי מאשרים ......כבר אמרנו .. הכל בכאילו ....הבנת את זה ברוך? ....מדינת הגשש החיוור . ככה ממנים שעות נוספות למורים בהמתלת המונח - תל"ן .....ועוד הוצאות בהגדרות יפות ולא ברורות .....ותשובות על פירוט , טבלאות וכו' ממש קשה לקבל ....כולל מפיקוח ביה"ס .....אבסורד תשלומי הורים .....מפרסמים וגובים לפני אישור של מפקח ביה"ס .....בניגוד לחוזר מנכ"ל ...אבל אין ברירה אחרת לא ניתן להתחיל את שנת הלימודים ......גובים במהלך 5 שנים בממוצע על ספרים 1500ש"ח , כאשר עלות הספרים כ 450 ש"ח , לפי חוזר מנכ"ל אורח חיי הספרים 5 שנים ....כך שגובים 1000 ש"ח בעודף ....ועוד הרבה ישראבלוף......אתה הבנת את זה מר אבואב ????
ynon katz  |  14.08.18
1.
הדתה כבר אמרנו
זה לא רק שהתיכונים הדתיים מקבלים הרבה יותר כסף, כיתות קטנות יותר הפרדה בין בנים לבנות שמייצר עוד כיתות, גם חלק מהתקציב שמופנה לבתי ספר הממלכתיים מוקצה ללימודי דת ופעילויות העשרה יהודית כאלו או אחרות כך שתלמיד חילוני מקבל גם הרבה פחות תקציב וגם תכנים שלא מתאימים לו
רמי  |  14.08.18