אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיבושים באספקת מי עדן - בשל הזיהום בנחלים ברמת הגולן צילום: שאול גולן

חשיפת כלכליסט

שיבושים באספקת מי עדן - בשל הזיהום בנחלים ברמת הגולן

מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא בין הנחלים יהודיה וזוויתן שנסגרו בימים האחרונים בעקבות זיהומים שהתגלו בהם, והביאו להידבקות עשרות אנשים במחלת העכברת; ממי עדן וממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה. קודם לכן נמסר מהחברה כי המחסור נובע מעודף ביקוש בעונת הקיץ

14.08.2018, 16:49 | אורנה יפת

הזיהום בנחלים ברמת הגולן ומחלת העכברת בה נדבקו עשרות אנשים שרחצו בהם, משפיעים גם על תעשיית המים המינרליים. ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות הזיהום, יש שיבושים באספקת מי עדן. מעיין סלוקיה ממנו מופקים מי עדן נמצא ברמת הגולן, בין נחל יהודייה לנחל זויתן, שנסגרו בימים האחרונים בשל הוראת משרד הבריאות בעקבות זיהומים שהתגלו בהם. מחברת מי עדן וממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה. קודם לכן נמסר מהחברה כי המחסור נובע מעודף ביקוש בעונת הקיץ

 

צרכנים שחיפשו את המוצר טוענים כי מזה מספר ימים הם נתקלים במחסור וברשתות השיווק אישרו היום כי קייימים שיבושים באספקת המוצרים בימים האחרונים. המחסור בא לידי ביטוי גם בחלוקת כדי מים ללקוחות מנויים של מי עדן, שהחברה הודיעה להם על שיבושים באספקה.

נחל יהודיה, צילום: דורון נסים נחל יהודיה | צילום: דורון נסים נחל יהודיה, צילום: דורון נסים

מי עדן הוא אחד ממותג המים המינרליים המובילים בישראל וככזה הביקוש לו גבוה, בעיקר בחודשי הקיץ החמים.

עכברת היא מחלה זיהומית המכונה לפטוספירוזיס. זו מחלה שמועברת לבני אדם מבעלי חיים וישנם יותר ממיליון מקרי תחלואה בעולם בשנה, בעיקר במדינות עולם שלישי. בישראל המחלה נדירה יחסית, עם ממוצע של 10 מקרים בשנה.

המחלה נמצאת אצל חלק מבעלי החיים שמפרישים את החיידק דרך השתן. בעלי החיים העיקריים שמפיצים את המחלה הם המכרסמים ובעיקר העכברים ומכאן שמה של המחלה. גם חיות כמו פרות וכלבים יכולות להפיץ את המחלה. סימני העכברת האופייניים דומים לאלה של מחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה.

ממשרד הבריאות נמסר היום כי "חולים שטבלו במימי הנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזויתן החל מתאריך 1.7.18, עם חום מעל 38 מעלות שהתפתח פחות מ-3 שבועות לאחר הטבילה מתבקשים לפנות לרופא המשפחה; מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול; משרד הבריאות מזהיר שלא לטבול בנחלים זכי, יהודיה, משושים זוויתן עד להודעה חדשה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות