אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העלייה במניית טבע מאפשרת לבכירים לפגוש את הכסף צילום: אוראל כהן

העלייה במניית טבע מאפשרת לבכירים לפגוש את הכסף

מתחילת השנה דווחו 19 עסקאות מכירת מניות בידי בעלי עניין, ובהן זו של איריס בק, סמנכ"לית בכירה ומנהלת תקשורת תאגיד והמותג הגלובלי. לעשרת הדירקטורים הוקצו מניות חסומות עד 2021, ששוויין לפי מחיר המניה כיום קרוב ל־6 מיליון שקל

15.08.2018, 07:06 | יניב רחימי

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

אחרי שנתיים קשות, שבמהלכן איבדה כ־70% מערכה, עלתה מניית טבע ב־28% מתחילת השנה, ובכ־67% מאז נכנס המנכ"ל החדש קאר שולץ לתפקידו, בנובמבר האחרון. השיפור במחיר המניה החזיר מעט סומק ללחיי המשקיעים של ענקית התרופות. וכמובן שעם בעלי המניות של טבע, שנהנים מעליית המניה, נמנים גם חברי ההנהלה הבכירה של החברה.  

קראו עוד בכלכליסט

הבכירים מימשו מניות ב־1.8 מיליון שקל

ביוני השנה הוקצו לעשרת חברי הדירקטוריון של טבע מניות חסומות ללא תמורה, ובמהלך השנה מכרו כמה נושאי משרה בחברת התרופות מניות בהיקף מצטבר של כ־1.8 מיליון שקל.

ביוני השנה הקצתה טבע לעשרת חברי הדירקטוריון שלה כ־72 אלף מניות חסומות ללא מחיר מימוש. מועד ההבשלה של המניות האלה יחול ביוני 2021. כל חבר דירקטוריון קיבל כ־6,000 מניות חסומות, בעוד היו"ר סול בארר קיבל 17.6 אלף מניות חסומות. השווי של המניות שהוקצו לעשרת חברי הדירקטוריון, לפי מחיר המניה הנוכחי של טבע בבורסה, הוא כ־5.9 מיליון שקל.

הדיווחים של בכירי טבע על השינויים באחזקותיהם בניירות הערך של החברה נובעים מהחלטת רשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) לסווג את טבע כחברה אמריקאית. עד לאותה עת היתה טבע בסטטוס של "מנפיקה זרה", אולם לאחר רכישת אקטביס גנריקס, החטיבה הגנרית של אלרגן, תמורת כ־40 מיליארד דולר באוגוסט 2016, ביצעה ה־SEC בדיקה לגבי עסקיה של טבע והחליטה לשנות את סיווגה.

עם אלה שהחלו ליהנות מהגאות במניית טבע נמנית איריס בק־קודנר, סמנכ"לית בכירה בטבע ומנהלת תקשורת התאגיד והמותג הגלובלי של חברת טבע. בק־קודנר מכרה לפני כשבוע 4,165 מניות של טבע במחיר של 83.55 שקל למניה ובתמורה כוללת של 348 אלף שקל. את המניות שמכרה רכשה בק־קודנר באופן פרטי בפברואר השנה.

לאחר מכירה זו נותרו בידי בק־קודנר 8,290 מניות בלתי חסומות, ששוויין לפי השער הנוכחי של המניה עומד על כ־675 אלף שקל. בנוסף לכך לרשותה גם 86,762 כתבי אופציה ו־34,031 מניות חסומות, שהוקצו לה בפברואר השנה ומועד ההבשלה הראשון שלהם בפברואר 2020. לפי מחיר המניה הנוכחי של טבע, שווי המניות החסומות שלה מסתכם ב־2.8 מיליון שקל, והשווי הכלכלי של האופציות שהוקצו לה באותו מועד הוא 1.1 מיליון שקל.

בק־קודנר הצטרפה לטבע לפני כחמש שנים והתמנתה לתפקידה הנוכחי ב־2014. בשנים 2012–2009 היא כיהנה כמנכ"לית קבוצת מקאן אריקסון ישראל, וקודם לכן, בשנים 2008–2002 שימשה כסגנית נשיאה לענייני שיווק ותוכן בחברת פרטנר. מנהלת תקשורת התאגיד אינה נושאת המשרה הבכירה היחידה שמכרה מניות של טבע. מתחילת השנה נרשמו 19 עסקאות מכירה על ידי בעלי עניין, שמכרו כ־25 אלף מניות של טבע בתמורה כוללת של כ־1.8 מיליון שקל.

חלק מהמימושים הם לצורך תשלום מס

מה עומד מאחורי המכירות של בכירי טבע, שמרביתן התרחשו במרץ השנה? בחודש זה הגיע מועד ההבשלה של חלק מהמניות החסומות שנושאי המשרה בטבע קיבלו בשנים קודמות. ברגע שהמניות החסומות מבשילות והופכות למשוחררות, רואות בכך הרשויות אירוע מס. לכן, נראה כי המנהלים הבכירים בטבע מכרו חלק מהמניות שהבשילו על מנת לשלם את המס שהם היו חייבים בו, במהלך המכונה "Sell to Cover".

בתחילת החודש פרסמה טבע את תוצאותיה לרבעון השני, ועל פי תגובת המניה, שירדה ב־8%, ניכר שהם אכזבו את המשקיעים. אחד הגורמים שדחפו את המניה מטה היה חשש המשקיעים מהמשך השחיקה במחירי התרופות הגנריות — ליבת הפעילות. מנכ"ל טבע קאר שולץ אמר בשיחה עם אנליסטים, כי הוא מתחיל לראות סימני התייצבות בשחיקה של מחירי התרופות בארה"ב, אולם סייג את דבריו והוסיף שהתהליך עדיין לא הורגש ברבעון הנוכחי.

מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ מנכ"ל טבע קאר שולץ

הדירקטור שמאמין בטבע: רוברטו מיניון רכש מניות

אל מול הקצאת האופציות והמימושים נרשמו השנה גם שתי עסקאות של רכישת מניות בידי בעלי עניין בטבע, בתמורה כוללת של 14.47 מיליון דולר. על העסקה הבולטת דיווח הדירקטור רוברטו מיניון (Roberto Mignone), שהקרן בניהולו רכשה במאי השנה 750 אלף מניות של טבע תמורת 14.43 מיליון דולר.

מיניון מכהן משנת 2000 כמייסד ומנהל־שותף של Bridger Management LLC, חברת ניהול השקעות של מיליארדי דולרים, המתמקדת במגזר הבריאות ומתמחה באסטרטגיות השקעה גלובליות לטווח ארוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
הנהלת טבע יצאה עובדים לא לויאלים לעבודה
הנהלת טבע פיטרה עובדים ואת אלה שנותרו רמסה עד עפר ,הנהלה ביטלה לעובדים בונוס באופן גורף,יש לציין שבונוס זה נחשב כחלק ממרכיבי השכר השנתי של העובדים. הנהלת טבע יצרה במו ידיה עובדים ממורמרים ולא לויאלים למקום העבודה.בעוד שאת הבכירים שהביאו את טבע למצב העגום הם מפנקים באלפי דולרים
בני  |  18.08.18
15.
מסמלת את הדור המושחת שחלקו הלך
כל עוד איריס והממלכה שלה שלא עושים כלום חוץ מהרבה רעש והרבה בזבוז כסף כדי להצדיק את הרעש, טבע תהיה בבעיה! לא ברור איך קארל עוד לא עלה עחיה ומאפשר את ההפקרות הזו שנקראטת איריס (בלי קשר, היא אישה מוכשרת מאד אם היא מצליחה "לערבב" ככה כ"כ הרבה חברות). העובדים רואים אותה ומבחינתם כל עוד איריס שם, כלום לא השתנה.
איריס  |  15.08.18
לכל התגובות