אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניו זילנד נלחמת במחירי הדיור: אוסרת למכור בתים לזרים צילום: United

ניו זילנד נלחמת במחירי הדיור: אוסרת למכור בתים לזרים

הממשלה אוסרת למכור בתים קיימים לקונים מחוץ למדינה, במטרה להעלות את ההיצע ולהוריד את מחירי הדיור שנסקו בשנים האחרונות

15.08.2018, 14:51 | שירות כלכליסט

בניו זילנד החליטו להילחם במחירי הדיור. הממשלה הודיעה כי היא אוסרת על מכירת בתים קיימים לקונים מחוץ למדינה, בטענה כי לתושבים נמאס להרגיש כמו "דיירים באדמה שלנו", כך מדווח ה"גרדיאן".

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת הממשלה, האיסור נועד להפוך את שוק הנדל"ן לבר השגה יותר עבור התושבים המקומיים, זאת מכיוון שההיצע יעלה. "אנחנו חושבים שהשוק לבתים ולחוות בניו זילנד צריך להיקבע על ידי קונים מניו זילנד, ולא קונים זרים", אמר סגן שר האוצר דיוויד פרקר. "המטרה היא להטיב עם הניו-זילנדים שעובדים קשה עבור הכלכלה של ניו זילנד, משלמים פה מסים, מגדלים פה משפחות. אנחנו לא חושבים שהם צריכים להפסיד לקונים עשירים יותר שמגיעים מחוץ למדינה".

על פי הנתונים, רק לרבע מהניו זילנדים הבוגרים בית בבעלותם, זאת לעומת 50% ב-1991. במקביל, בחמש השנים האחרונות שיעור חסרי הבית במדינה צמח. יתרה מכך, דו"ח שפורסם בשנה שעברה במגין אקונומיסט הכתיר את ניו זילנד כמדינה עם מחירי הדירות הכי פחות ברי השגה בעולם. כך למשל המחירים באוקלנד טיפסו ב-75% בארבע השנים האחרונות.

ניו זילנד, צילום: גטי אימג ניו זילנד | צילום: גטי אימג'ס ניו זילנד, צילום: גטי אימג

האיסור חל על קונים מכל המדינות מלבד אוסטרליה וסינגפור. לפי פרקר, ברבעון האחרון 10% מהבתים באזור קווינסטאון הפופולרי ו-20% מהבתים במרכז אוקלנד נרכשו על ידי זרים. אחד מהם הוא המיליארדר פיטר ת'ייל שרכש בית במיליוני דולרים בקווינסטאון. באופן כללי, ניו זילנד נחשבת כמוקד משיכה לעשירי העולם, שתופסים אותה כמקלט בטוח פוליטי וחברתי.

פרקר מאמין כי במקומות כמו קווינסטאון, האיסור יעודד חברות בנייה לבנות בתים קטנים וידידותיים יותר למשפחות. אולם, גם תחת החוק החדש ת'ייל היה יכול לרכוש את הנכס שלו בניו זילנד, זאת מכיוון שהממשלה הקודמת אישרה את בקשתו לאזרחות, על אף שבילה במדינה שמונה ימים בלבד. "התנגדנו להחלטה הזו, אבל אנחנו לא יכולים לבטל את מה שנעשה", הודה פרקר. "אבל זה לא יקרה שוב".

מלבד האיסור הזה, התוכנית של הממשלה להילחם במשבר הדיור כוללת התחייבות לבנות 100 אלף יחידות של דיור בר-השגה בתוך עשור, והגדלת היצע הדיור הציבורי ב-6,400 בתים נוספים בארבע שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
ישראל נשארה לבדה עם דירות הכי פחות ברות השגה בעולם
שכר חציוני 8000 שקל ברוטו שממנו לחסוך כמעט בלתי אפשרי .חצי מדינה מקבלת שכר נמוך מזה,מחיר דירה 2,000,000 שקל נטו לפחות בממוצע בכל ישראל (כולל ריבית על ההלוואה עו"ד תיווך ...). הפיתרון פשוט :לשכור את שר השיכון הניו זילנדי לחודש עבודת ייעוץ בישראל.
יוסי  |  22.08.18
6.
אברמוביץ קנה את השטח הענק בתל אביב כזר , תדמיינו
אם היה אסור לו לקנות ובמקום זה בנייני מגורים לאזרחים תדמיינו שכל המגדלים בצמרות היו נמכרים רק לישראלים תושבים ואילו בכל ירושלים היו רק ישראלים רשאים לקנות דירות ... אז איפה השינוי והעם שהליכוד תמיד מדבר עליו הליכוד עובד על כולכם בכלל לא סופר את העם
דני  |  15.08.18
לכל התגובות